Keşif Uydumuz : Göktürk - II
Broken Badly
Üye

Şu teknoloji olayında acayip kontrolsüz gidiyor, aşağı eğimli rampada boş vitese alınmış araba gibi ilerliyoruz.

Toplu iğne başı üretemeden araba, araba üretemezken uydu üretiyoruz, sonumuz hayrolsun.

Bir arabanın üretiminde esas sorun, yapılan yatırım karşılığında seri üretime geçecek malın bir alıcısının olup olmayacağı, hangi pazara sunulacağı, nasıl pazarlanacağı. Bizim devlet bu konudaki riskleri bir miktar da olsun üstlenme, vergi indirimi vs. gibi bir teşvik yapıyor ama bunun için

1) senin kendi tasarımın olan motoru üretecek fabrikan olmalı, ki tek bir markanın ne kadar satacağı belli olmayan bir modeli için yüksek teknoloji isteyen bir yatırım yapılması riskli
2)teybine kadar her türlü elektronik devrenin tasarlanması, yazılm üretilmesi, ve bunların seri üretimini yapacak bir endüstri, ki türkiyenin yan sanayi üretiminin buraya kanalize edilmesi falan gibi çözümler de öneren gördüm, yeni üretim tesisleri falan diyende...
3) TOYOTA, WW, Nissan, Volvo, Honda, Ford vs. yerleşmiş firmaların arasından pazar kapma vs.vs.vs.

bütün bunlar çok zahmetli ve riskli işler olduğu için ha deyince bir baba cengaver çıkıp da elini taşının altına koymuyor. Onlarca firma kurulması, bir sürü yeni marka imal edilmesi gerekiyor sırf bir modeli seri üretime geçirmek için.

Uydu konusunda ise, bunlar bir kere üretilip fezaya postalanan zımbırtılar olduğu için, yani seri üretim olmadığı için pazar derdi yok, alıcı derdi yok, vs. vs.

tüm bileşenler laboratuar(doğru mu yazdım lan?) ortamında üretilip birleştirilebilir, sonra da uzaya atılabilir. çünkü bu klasik bir endüstri ürünü değil, sipariş üzerine bir seferlik imal edilen bileşenler bütünü.

üstelik böyle bir çaba ülkedeki ilgili dallarda faaliyet gösteren akademisyenlere yeni araştırma sahaları oluşturacaktır.

edit: çok uzun bişeyler yazmıştım yanlışlıkla sildim bununla idare edin.
DharkanDharkan
Üye
kurtkapan, negzel yazmışsın bu başlıkta.
kurtkapankurtkapan
Üye
aaa, dharkan.
discussioncontroller