Torment: Tides of Numenera
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Bunlardan hangisi sekse gidiyor, nereden anlayacağız? Kalp simgesi yok mu :(
SoddorathSoddorath
Üye
>Bioware alışkanlıkları.
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Character development is different, based around a literary-themed "adjective, noun, verb" idea. Take McComb's sentence, "I am a tough Glaive who bears a halo of fire," as an example.

"The adjective describes what your character does - you could be tough, you could be cunning, you could be cowardly, you could be dastardly. All of these things provide modifiers for your skills and your pools, which are Might, Speed and Intellect.

"Then you've got your noun, which is your class. You've got Glaives, which are like warriors; you've got Nanos, which are wizards, drawing on the powers of the ancients that have been left around the world here; then you've got Jacks, which are sort of a mix between the two. Some people think of them as thieves but they're really more warrior-mages - Jack of all trades.

"Then you've got your verb, which is your super-special cool power. It could be 'bears a halo of fire' or 'rides the lightning' or 'talks to machines'. And all of these things provide different special ways in which you interact with the world, and it's super-cool."

http://www.eurogamer.net/articles/2015-02-18-getting-re-excited-for-torment-tides-of-numenera

M - Ü - K - E - M - M - E - L

Beğenenler: Lost, Astus, stabilo

Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
glaive diyince aklıma çin mitolojisi geliyor

off keşke yine jade empire gibi martial artslı çinli bi rpg çıksa

Beğenenler: Fairon, Bonecrusher

AstusAstus
Üye
Now im interested
XFire1994
Üye
Numenera sistemi zaten bu, böyle olacağı belliydi? :D
AstusAstus
Üye
Bilmiyordum ki hiç =DD
keldorn_thepaladinkeldorn_thepaladin
Üye

glaive diyince aklıma çin mitolojisi geliyor

off keşke yine jade empire gibi martial artslı çinli bi rpg çıksa

bioware mass effectten sonra 2. bie jade empire oyunu çıkarmak istediğini söyledi.
Dan DirikDan Dirik
Üye
bu oyun hakkında okuyup da (özellikle kevin saunders, adam heine ve colin mccomb'ın söyledikleri) etkilenmediğim, doğru yolda gittiklerini düşünmediğim şey yok resmen

ve forumlarda yazdıklarına kadar takip etmeye çalışıyorum
NeOzguRNeOzguR
Üye
Valla genel haberleri hariç takip etmemeye çalışıyorum. Oyun çıkasıya kadar da öyle devam edeceğim. Fakat şu yazar kadrosuna yan bakılır mı:

Colin McComb
Monte Cook
Nathan Long
George Ziets
Shanna Germain
Brian Mitsoda
Patrick Rothfuss
Chris Avellone
Mur Lafferty
Tony Evans
Natalie Whipple
Adam Heine

Bu kadrodan çıkabilecek hikâyenin kötü olma olasılığı gerçekten çok düşük. Heyecanlanmamak elde değil. Ama daha çok bekleyeceğimiz için bunları bile düşünmek istemiyorum.
discussioncontroller