Ateizm ve Diğer Teizm Karşıtı Düşünceler
CúthalionCúthalion
Üye

Edit: Madem senin Tanrın affedici, o zaman EĞER sen haklıysan bizi de affeder herhalde.

Buranın cevabı: Hayır.
SamsonSamson
Üye
Ölmeden 5 saniye önce Kelime-i Şahadet getiririm en kötü. 10 sene yanarım sonra Cennet.
LovermanLoverman
Üye
Benimki pazarlıksa seninki de pazarlık oluyor ama Grizzly64. Ben elimden geleni yaptım, senin elini göreyim der gibi. Hala şöyle demek daha mantıklı bence, samson'a da cevap olsun: En tutarlı ve mantıklı gözüken İbrahimi dinlerin sonuncusu olduğu ve hak dini olduğu iddia edilen dine inandım, diğer kitapları ve senin cümlelerini okudum, peygamberlerine iman ettim, yokluğunu ispat edecek bir bilgiye erişemediğim için, varlığını iddia eden kitaplarla, çıkarcı yaratılışımın da etkisiyle vaat edilen cennet olduğu için varlığına inandım. Günahım da vardır, imanım da. Affediciliğine sığınırım. :)

Samson: Senin 10 sene dediğin şey orada 1 saniye bile değilse ? :P
CúthalionCúthalion
Üye

Ölmeden 5 saniye önce Kelime-i Şahadet getiririm en kötü. 10 sene yanarım sonra Cennet.

İmanın şartlarından biri de imanın yeis hâlinde olmamasıdır. ;)
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye

Benimki pazarlıksa seninki de pazarlık oluyor ama Grizzly64. Ben elimden geleni yaptım, senin elini göreyim der gibi. Hala şöyle demek daha mantıklı bence, samson'a da cevap olsun: En tutarlı ve mantıklı gözüken İbrahimi dinlerin sonuncusu olduğu ve hak dini olduğu iddia edilen dine inandım, diğer kitapları ve senin cümlelerini okudum, peygamberlerine iman ettim, yokluğunu ispat edecek bir bilgiye erişemediğim için, varlığını iddia eden kitaplarla, çıkarcı yaratılışımın da etkisiyle vaat edilen cennet olduğu için varlığına inandım. Günahım da vardır, imanım da. Affediciliğine sığınırım. :)

Beni, sen bu şekilde yarattın. Keyfin bilir.

Ne güzel bir inanç biçimi sizinkisi yahu;

Müslüman günah işlerse affoluyor ancak inanmamış biri ne yaparsa yapsın cehennemlik. Korkutmaya çalışmak değil de ne bu şimdi.
SamsonSamson
Üye
Bir şeyin yokluğunu ispat etmen mümkün değil zaten.

En basitinden Garajımda Ejder var örneğini veririm ki çok sevdiğim bir örnektir.

"Ateizm vs Teizm 101" gibi tartışmalar dönmesin daha yeni açıldı başlık D:

Edit:

http://www.quickmeme.com/Good-Guy-Lucifer/?upcoming
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
@ samson;

Hangi başlık dönmedi ki şimdiye kadar. Bizimkilerin düzenli olarak "YANACAKSINIZ PİS ATAYİZLER" hatırlatmaları ve bizim de "İSLAMDA BU ÇELİŞKİLER VAR AÇIKLA" sorularımız varolmaya devam ettiği sürece o tartışma sonuçlanmaz.
Gullothewhite
Üye
Öncelikle başlık sakat. Ne o öyle facebook grupları gibi. Biraz ağırlığı olsun konunun.
SamsonSamson
Üye
Ateizm ile ilgili sıkça sorulan sorular falan olabilir.

Ya da Ateizm ve kardeşleri (Agnostizm, Deizm) de olabilir
LovermanLoverman
Üye
Şimdi kesin tabirlerle asla inanmamışlar cennete giremez diyemiyoruz, zaten bize bırakın diyor kitap. Kuran'a korkuyla bakarsan daha çok korkarsın, anlamak için bakarsan daha çok anlarsın, sevmek için okursan daha çok seversin. Meeeeeh insanlar yazmış sonuçta kafasıyla eline alan bir insana etkisi asla olmaz yani. Ayrıca Pascal olasılık hesabı için tek bir şey yazmadınız ama dinler hakkında konuşmaya başladınız tekrardan.

Grizzly64, benim İslam'da kalma serüvenim Tolstoy'unkine benziyor. Kitabı okursan anlamışsındır, okumamışsan şöyle söyleyeyim; dinden bağımsız olarak tanrı olgusuna inancım zayıfladı ve yokluğuna inanacak, hatta starcraft'taki tanrı ırk mevzusunu bile daha mantıklı bulacak bir hale gelmiştim. Ama durup bir bilgi havuzunda çakıl taşı kadar bir bilgi varlığına sahip olmadığımı anladım, kimim ki, ne sonuca varıyorum diye düşündüm. Bir aptallıktan, diğerine geçmek gibi bir iş olacaktı. İlk baktığım yer fizikçilerin tanrı yaklaşımları oldu, baktım ki özde aynı kaygılar ve kurgular, dedim ki o zaman ibrahimi dinlerin kitaplarını okuyayım, bir yandan da işin tarihi boyutuna bakayım. Hani olası copy&paste mevzularını görebilmek için. Oturdum incil okudum, tevrat büyük kısmını okudum, oturdum defalarca meal kuran okudum. Okurken aklıma buradaki insanların yaftaları geldi, Muhammed'in kendini rahatlatma çabası, vesair. Sonra o zamanlar bilimsel olarak elde edilemeyecek bilgilerin varlığına rastladım, ayetlerdeki biz ve benlerin dahi bir çok şey ifade edebildiğini gördüm, sonra hadis işine girdim, olabildiğince 6 hadis kitabından hadis edindim. Günün sonunda aradığım şey inançsızlığa erişmek için somut bir mantıksal düzleme ulaşmaktı, ulaşamadım. Beni ailemden kimse sen müslümansın diye büyütmedi, kimse koluna takıp namaza götürmedi, çocukluktan bu yana öyle büyüdün tarzı her şeyi reddediyorum yani. Sonra inançsızlık içersindeyken yoğun bir konuya geldim, melekler, mucizeler ve dünyevi olmayan her şeyin geçtiği ayetler. Sizin gülerek baktığınız şeyler bana da komik geldi, diğer dinlerdeki mevzulara baksak İslam yine temiz kalır haldeydi hele, sonra sonra net bir sonuca varamasam da bir şekilde onların da olabileceğine ikna oldum. Bunu sağlayan da inanma isteği değildi, bilinmezliklerle dolu geniş evrendi diyebilirim. Hiçbir türlü açıklamasını yapamadığım ve sizlere alay konusu olacağını bildiğim bir olay da yaşadım, ondan sonra sorgulamadım. Ha yaşadığım şey gökten melek indi değil tabii, ama kendim önceden duysam yarıla yarıla gülerdim. Sadece yola çıkarken mantığım şuydu, dark presence'ı bulursam, onun zıttı da vardır. ADAM WITCHER BEYLER demek serbest, bu yazdığım kadar abartı bir şey olmadı tabii ki. Böyle yazınca bir şey olmuş da imanlı kalmışım gibi durdu, %10 bile etmez yani Müslüman olma sebeplerim arasında değeri. Bunu cinlere yada islam'a değil de, evrenin gizemine yordum.

Yani işte yazarım daha da düzenli yazamıyorum bu saatte ve hiç de gereği yok yazmamın, özetle ben aksini bulamadım ve aksini ararken tahminimden daha derin bir şeyin içersine girdim. O yüzden dışardan "hehe yok işte hehe uydurma" diyenlerin ne kadar sığ veya sadece hissiyata dayanan yorumları olduğunu görüp şaşırıyorum, duygu rehber değildir çünkü hiçbir zaman, arıyoruz işte. Bugün imansız mıyım? Önceki halime göre çok da imanlıyım. Yarın ne olacak, bu gidişle imanım da artacak gibi duruyor, dünyadaki müslüman profili veya din anlayışı ile alakalı, alakasız.
discussioncontroller