Ateizm ve Diğer Teizm Karşıtı Düşünceler
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Sakin... Gerginliğin alemi yok
CoraxCorax
Üye

Diyorum kurtuluşu yok diye, inanmıyor. Günümüzde inançlı insanların %90'ı cehennemden kaçayım, cennete gidip hurilerle oynaşayım diye inanıyor. Neden, çünkü işin içinde ödül-ceza sistemi var. Eğer bu sistem olmasa idi, çoğu kişinin ibadet edeceğini zannetmiyorum çünkü çocukluktan itibaren ne zaman inanç ile ilgili bir şeye itiraz edilse "cehennemde yanarsın" deniliyor. Uykuluyum. Ne demek istediğimi anladınız sanırım.

bu.
thegmnkthegmnk
Üye

Beyler tanrı yoksa hiçbirimize bir şey olmaz, hepimiz karanlığı görürüz. Tanrı varsa ve %1 ihtimalle bile İslam'ın tanrısı ise hepiniz öpüldünüz. Her halde kazanamayacağınız bir zar atıyorsunuz, bune ne diyeceksiniz?

Şurayı okumadan cevap atmayın: http://www.yakuter.com/pascalin-din-uzerine-olasilik-hesabi/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Olasılık_kuramı

İslam'ın doğru olmadığı kesin. İnsanların hala buna inanıyor olması sadece belli kesimler dünyayı dengede tutmak için böyle devam etmesini istediğinden.

Varsayalım ki kesin değil, sen neden Zeus'a inanmıyorsun? Onun da doğru olma olasılığı Allah ile aynı. Ölünce sen de sonsuz zulüme maruz kalacaksın.

Aslında tüm teistler dinsizdir, sadece ateistler teistlerin reddettiğinden bir tanrı fazla reddediyor.
RedBeardRedBeard
Üye

Beyler tanrı yoksa hiçbirimize bir şey olmaz, hepimiz karanlığı görürüz. Tanrı varsa ve %1 ihtimalle bile İslam'ın tanrısı ise hepiniz öpüldünüz. Her halde kazanamayacağınız bir zar atıyorsunuz, bune ne diyeceksiniz?

Şurayı okumadan cevap atmayın: http://www.yakuter.com/pascalin-din-uzerine-olasilik-hesabi/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Olasılık_kuramı

İslam'ın doğru olmadığı kesin. İnsanların hala buna inanıyor olması sadece belli kesimler dünyayı dengede tutmak için böyle devam etmesini istediğinden.

Madem sorguluyorsun, madem kuşkucusun, bence şu görüşünü irdelemek ile başka.

"Olduğundan şüpheli olduğum bir Tanrı'ya inanmam" deyip, varsayımlar üzerinden bu kadar kesin konuşmak da süpermiş. :D

Doğru olmadığına inanırsın, o senin görüşün, bir şey demem. Fakat dünyayı Mgs ile karıştırmak? Ben başkası istediği için inanıyorsam, sen de başkası istediği için inanmıyorsun o vakit? Dünyayı dengede tutacaksın ya! :party:
LovermanLoverman
Üye
> yaş 16
> islam'ın doğru olmadığı : -kesin-
FaironFairon
Üye
Biraz böyle bodoslama dalmış olcam ama yazayım.(daha uygun bir giriş bulamadım bir de)
Benim agnostik olmamın sebebi herhangi bir tanrı olup olmamasıyla ilgilenmemem. Hani bir tanrının varlığı ile yokluğunun hayatıma etkisi yok benim. Dinlere inanmamamın sebebi de dinlerin bana bir şey katmayacağını düşünmem. Dinlerin genellikle söylediği iyi öğütleri zaten ben herhangi bir şeye ihtiyaç olmadan uyguluyorum ve dinlerdeki hoşuma gitmeyen/muallakta olan şeyler yüzünden de takip etmiyorum dinleri.(Hani İslam için konuşacak olursak sırf Arapça'nın çok karışık bir dil olması ve Kur'an'ı düzgün anlamak için sürekli bu konuda iyi eğitim almış birisine ihtiyaç olması işi bozuyor bende. Bir de şüpheci bir adam olduğumdan kendim anlamadığım sürece güvenemiyorum başkasının sözlerine) Açıkcası "ya varsa" mantığı da çok hoşuma gitmiyor benim. Dinden soğumasının başlıca sebebi "böyle böyle yaptık cennete gidiyoruz" kafasının yaygınlaşması olan birisi olarak bu tarz çıkarcı bir yaklaşım hoşuma gitmiyor benim.

oropher'ın dediği durum var bir de. Zorda kaldığımda falan bir gücün beni koruyacağına inanamıyorum, hissetmiyorum öyle bir şey.(şanslı da bir adam sayılırım halbuki. Aydede beni koruyodur muhtemelen ama yapacak bir şey yok) Ha şu var bir tanrı varsa da beni koruması gerektiğine de inanmıyorum. Daha doğrusu bir tanrı varsa ne benim ona ibadet etme/tapma zorunluluğum olduğuna ne de onun bana bir şey yapması gerektiğine inanmıyorum.(kabul etmiyorum dersem daha doğru olur sanırım) Bu yüzden de ilgilenmiyorum aslında bir Tanrı'nın olup olmamasıyla. Benim yaşayış şeklimi etkilemiyor çünkü.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Yaşın,adamın verdiği argümanın kendisiyle alakası olmadığına göre bir cevap olduğunu sanmıyorum. Sartre,Ricky Gervais gibi insanlar ilkokulda dinle ilgili fikirlerini oluşturmuşlar.

Forumdan Matrim Couthon da öyleymiş..
Chelios
Üye
yaşa vuracaksan işimiz var, zira yaşadığın toplum yüzünden daha anne karnındayken seçim şansın olmadan inanmanı istedikleri dine mensup addediliyorsun, hayatın ona göre şekillendiriliyor.
LovermanLoverman
Üye
Yine sanırım westgrey ile konuştuğumuz noktaya döndük, aynısı oldu. İçinde ne hissettiği yada ne düşündüğü ile alakasız, bir şeye "kesin" demek için neler gerekiyor bakmak gerekir, zira "kesinlik" bilimsel bir olgu.
PersonaPersona
Üye
Spoiler:

Evet alay konusu olursun muhtemelen, çünkü daha önce anlatanlara böyle oldu. İnsan bir açıklama getiremediği şeyi karşısındakine paylaşmaya korkar oldu, deli denilebilir çünkü..

Şimdi öncelikle "olağanüstü olaylar" yaşama konusunda yalnız olmadığını bil. Bir sürü insan her gün kendi başına açıklayamayacağı deneyimler yaşıyor. Bunlar gerçek, sadece sanıldığı kadar olağanüstü değil:

Mantıksal açıklamalar yapan organımız beyindir, yani senin bir şeyi anlayabilmen için beyninin işlevsel olması gerekir. Senin kişiliğin, gördüklerin, duydukların, düşündüklerin, sevgin, nefretin, hepsi büyük oranda beyinle ilintilidir, hatta büyük oranda beyinde gerçekleşir. Hatta senin kendin dışında herhangi bir bilgiye sahip olmadığını söylüyor olsam ileri gitmiş olmam. Karşında gördüğün bilgisayar ekranı bile senin beyninin içindedir. Gözüne gelen ışınları beynin yorumlar, tenin kadının tenine deydiğinde bunun farkına varmanda beyin yine işlevseldir, duyuları yorumlar. "Olağanüstü" dediğimiz olaylar ise beynin işleyişinde öngörülmeyen değişiklikler/farklılıklar sırasında yaşanır.

Senin kulaklarının hemen yukarısında "şakak lobu" denilen bir bölge var. Bu lob, sağ ve sol olmak üzere ikiye ayrılır. Bilim adamları, "benlik duyusu"nun sol yarıküre şakak lobunca sağlandığını söylerler. Normal şartlarda sol ile sağ yarıküre eşgüdümlü çalışır. Ne zaman ki sol yarıküre işleyişi ile sağ yarıküre işleyişi, bir sebepden ötürü eşleşmez, o vakit insanda başka bir benlik duygusu ortaya çıkar. Bunun yoruma dökülmesi, "duyumsanan bir varlık", "başka bir benlik, ruh" şeklinde olur genelde. Şimdi insan bunu melek, şeytan ya da her çeşit yakıştırmayı yapabilir. Ama bilmelisin ki duyumsadığın herşey senin beyninde gerçekleşmektedir.

Ne yaşadığını sormayacağım, ama nerede, ne zaman ve ne şartlarda yaşadığını söylersen birkaç varsayımda bulunabilirim, istersen :)

Mucizeleri böyle bilimsel temele bağlaman pek iyi değil aslında. Çünkü son 4 ay içerisinde bir kilisede öyle irili ufaklı mucizeler gördüm ki (bir tanesi de direkt benim bedenimde yaşandı) öfke dolu anti-teistlikten "Christ follower" olma yoluna gidiyorum.
discussioncontroller