Elite Dangerous
maviasuramaviasura
Üye
Horizon Ek paketi ve gelen güncellemelerle, 1 bucuk sene önce yaptığım o "2 ay sonra oyunda yapacak şey bulamadım" yorumu artık geçersiz. Oyun artık bir oyun olmuş üstelik meraklısı rp yaparak uzun süre oynayabilir bu oyunu. Bu arada, oyunun temel hikâyesinin bir bölümünü aşağıdan okuyabilirsiniz. Ben sağlam buldum özellikle yakın geleceğimizden başlıyor olması + oyunu nasa verilerine göre güncellemeleri olsun(kepler 1'in eklenmesi vs.) gerçekçi ve bilim kurguyu harmanlayan yaklaşımlarını beğendim.

Spoiler:
Elite Dangerous Başlangıç Hikayesi: Federasyon
Federasyon, Elite'nin işgali altındaki evrende 'Büyük Üç' süper gücün en eski ve en büyüğüdür: Tehlikeli. Bin yıldan uzun bir süredir varlığını sürdürüyor. Federasyon kökenleri 2060 yılına kadar izlenebilir. 21. yüzyılın ilk yıllarına kıyasla bile, birçok büyük şirket finansal ve insan kaynaklarını bazı ülkelerden daha büyük bir ölçekte kontrol altında tutuyordu.(elon musk? mark? bill?) 2040'lı yıllarda III. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden sonra şirketlerin etkisi 2050'li yılların başından itibaren çarpıcı bir biçimde arttı. Savaştan sonra egemen güç Amerika Birleşik Devletleri'ydı(ABD) ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde geri kalan diğer ülkeler onun içine katıldığında, Birleşik Devletler Federasyonu ve daha sonra "Federasyon" olarak değiştirildi. (Tek Dünya Devleti) Savaş öncesi güçlerin birçoğu geri kalan ülkelere bir blok oluşturuyordu. Bir anayasa ve daha önceki güçlerden türemiş yasalar vardı, ama çok basitleştirilmişti.
Endüstri etkinliği öncülük etmiş ve nihai olarak Federasyonun kurucu bir düzeni haline gelmiştir. Mars'ta bir üs inşa edildi ve ay 2080 yılına kadar sanayileşmeye açıldı. Bu faaliyet öncelikle savaşın çökertilmesinden sonra dünyanın parçalanmış ekonomisini ve ekolojisini yeniden inşa etme ihtiyacına dayanıyordu. Endüstriyel faaliyet hızla güneş sistemi üzerinden yayıldı. Böylece, insanlığın şimdiye kadar bildiği kapitalizmin en saf yorumu oluştu.
Yıldızlararası sondalar piyasaya sürüldü ve Tau Ceti sisteminde yaşamın göze çarpan keşfi, insanlığın yıldızlara ulaşmasını sağladı. Otuz yıl sonra bir koloni kuruldu. Koloniler, Sol'a çok yakın başka lokallerde hızla kuruldu. Yaşam, Delta Pavonis sisteminde de keşfedildi, ancak oradaki kolonicilerin eylemleri nedeniyle neredeyse yok edildiler.
Benzer sorunlar Beta Hydri ve Altair'de de belirdi. İnsanlık, bir önceki yüzyılda yaşanan sorunların bir yansıması ile kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladı. Tau Ceti yerel yaşam biçimlerinin korunmasını sağlamak için Sol tarafından uyarıldı ancak sessizlik tek yanıttı. Raporlar çakıştı, ancak zamanın bağımsız kayıtları (genellikle Tau Cetians'ı tercih etti), koloninin çok sert koşullar altında olduğunu ve yalnızca Sol'un aşırı taleplerine uyamadığını gösteriyor. Önümüzdeki on yılda çeşitli ultimatomlar gönderildi ancak hepsi gözardı edildi. Sol'un sabrı sonunda tükendi.
Sol güçleri arasında denge 2241 yılında ilk yıldızlararası savaşta sonuçlandı. Sonunda Tau Ceti sistemi ve Tau Ceti'deki isyancılara ulaşmak için uzun bir yolculuk ortaya çıktı. Savaş'ın ortak gündemi, bağımsız haklara sahip sistemlerin sendika kurmayı istemeyen bir anlaşmayı kabul etmesiydi, bu Sol sistemini zorladı ve sonuç çıkmadı - Böylece Federasyon doğmuş oldu. Sol'a yüzyıllardır Federasyon egemen olacak, ancak kurucu üyelerinin kendi başlarına sistemleri vardı: Sol Tau Ceti Delta Pavonis, Altair ve Beta Hydri.
İnsanların yayılmasıyla birlikte daha fazla sistem kolonize edildi. Dikkate değer bir kolonizasyon hedefi 2310'da Akenar sistemi idi. Bir liderlik darbesi, Akenar'ın Federasyona katılmayı reddetmesine yol açtı ve bu meydan okuma, 2330'da başlayan ve Federasyon ile arasında 50 yıl süren bir dizi savaş sırasında İmparatorluğun doğmasına yol açtı. Achenar sömürgecileri ile 2380'de bir antlaşma imzalandı, ancak bundan sonra büyük oranda göz ardı edildi.
Federasyon, 2480 yılında 'Free Spirit'in Koruyucularına' verilen Van Maanen's Star gibi dini gruplara çeşitli sistemleri devreder. Bugün bile izin sistemi kilitli kalır. 2500-2900 yılları, şirketlerin giderek artan baskınlığı ve Sol'a giderek artan ticari ve endüstriyel sanayi sömürüsü damgasını vurmuştur. Birçok koloni, maden çıkarma ve ekstraksiyon amacıyla kurulmuştur, şimdiye kadar büyük kâr ve zarar merkezleri halen devam etmektedir.
2994'de Alioth sisteminde Federasyon ve İmparatorluk arasında bir başka çatışma çıktı. Alioth sakinleri, her iki süper güce karşı isyan edip, sistemden ittikleri zaman, 200 yıldan uzun bir süredir devam eden ve bu çatışmanın yıkımı İttifak'ın(Alliance) doğumuyla sonuçlandı.
3300 yılının Federasyonu, çekirdek dünyalar olarak bilinen alanın 'balonu'(bubble) içinde yıldız sistemlerinde büyük güç olmaya devam etmektedir. Donanması ve önemli askeri gücü onu korur, 'Farragut' sınıfı zırhlı uzay aracı (capital ship), yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda bir gemi. Bu geminin konuşlandırılması, çok büyük bir askeri angajman haricinde olası bir duruma/isyana son verme eğilimindedir.
Federasyon şirketler tarafından yönlendirilmektedir. Bunların en ünlülerinden bazıları Federasyonla önemli geçmişleri vardır. Belki de bunların en büyüğü olan Sirius şirketi, Sirius sistemden uzaklaşıyor ve güç jeneratörleri ve aşırı tahrik teknolojisi üzerinde sanal olarak tekel sahibi. Diğer üreticiler mekanda ünlüdür; Core Dynamics, Lakon Spaceways, Whatt ve Pritney, Durn ve Resner, Faulcon DeLacy, Zorgon Peterson ve Saud Kruger gibi isimlerle. "Mega-şirketler" olarak adlandırılanlar, çalışanlarının doğumlarını, hayatlarını ve ölümlerini kontrol eder, onların her ihtiyacını sağlar ve karşılığında mutlak sadakat beklemektedir.
Teknoloji, herhangi bir federasyon vatandaşının hayatının önemli bir parçasıdır ve ekonomi, yeni ve heyecan verici ihtiyaçlarını, lüksleri ve sarf malzemelerini oldukça göze çarpan (ve çoğunlukla zorunlu) tüketimden almaktadır. Toplum yeni ve modası geçmiş ürünler arasında bir karmaşa yaşamakta ve sürekli yeni olanı alma eğiliminde ya da zorundadır. (yeni çıkan iphone'lara saldıran insanları aklıma getirdi) Bu, sürekli bir talep ve arz kültürüne, çalışanların kazandıkları parayı harcamalarına, şirketlerin başarısını artırmalarına neden olur. Kesinlikle Federasyon, 21. Yüzyıl Dünya'sına benzer şekilde "Devletler" den oluşur, ancak daha büyük ölçektedir. Devletler halen ülkeler olabilir, ancak bütün sistemler olabilirler. Federasyon bir cumhurbaşkanlığı seçim sistemini elinde tutuyor ancak şirketler bunu önemli ölçüde etkiliyor ve çalışanlarının şirketin isteklerine göre oy vermesini bekliyorlardı. Yolsuzluk, rüşvet ve haksız nüfuz etkisi çok yaygındır. Bireysel özgürlükler kâr amacı gütmeden bastırılır. Açgözlülük iyidir.
Federasyonun kapitalist modeli, öncekilerin ekonomik avantajlarını ve dezavantajlarını koruyor. Birçok zengin kişi var, ancak yoksulluğun aşılması için birçok kişi de var, şirketlere bu borcun ücret kölesi olarak görüldüğünü düşünenler.
Federasyonun mevcut başkanı Zachary Hudson, halk oylamasıyla değil, o zamanlar güven duyulmayan ve ortadan kaybolan eski cumhurbaşkanı Halsey'in yerine seçildi. Bu sayede şirketlerin demokrasiyi ince bir bahane olarak nasıl ustalıkla kullandıkları görüldü.
Ne olursa olsun, Federasyon, insanların yaşadığı alanın geleceği üzerinde çarpıcı ve tartışmasız en önemli etkiye sahip olmaya devam edecektir.

Beğenenler: EnsArTRance

discussioncontroller