Dayz Standalone OGZ Grubu (Ön Toplaşma)
Mister NoseMister Nose
Üye
Konuyu açmak için biraz erken zira oyunun ne zaman çıkacağı bile belli değil ama şimdiden toplaşmanın iyi olacağını düşündüm.

Dayz'yi 5-6 kişilik bir grupla pro sayılabilecek bir şekilde oynamıştık. Oyuna ilk başladığımızda ''lan tps kamerasına nasıl geçiyorduk, bu itemler niye çantadan gitti yeaa'' modunda takılan çaylaklarken bir süre sonra haritasız yön bulmayı becerebilen, askeri düzende pusu kuran, m107 ile göz kararı mermi fiziğini hesaplayabilen adamlara dönüşmüştük.

Yeni oyunun çıkmasıyla tekrar kendimizi noob sayıp her şeyi en baştan alacağız ama yeni sürüme alışmamız çok uzun sürmeyecektir. Tabi bu alışma süresi aramıza yeni katılacak insanlarla kaynaşmak ve oyunu öğrenebilmek için güzel bir fırsat olacak.

Standalone sürüm çıktığında oyunu tartıp, grupça genel mekanikleri kavradıktan sonra server kiralamayı düşünüyorum. Bir süredir milletin başını şişirdiğim Youtube kanalımıza başlangıcı Dayz ile yapacağız. Roket reyizin videolarını izlediğimde, oyunun belli bir amacının olmamasının insanları sıkabildiği ve yeni oyunla beraber üs kurabilme özelliğinin eklenebileceğine dair bazı kelamlarda bulunmuştu. Bu iyi bir şey. Ek olarak Youtube kanalımızda video serileri yapacağımız için role playin dibine vurma şansımız mevcut. Bir amaç belirleyip, bu amaç uğranda oyunu oynadığımızda ve bunu bir seri haline getirdiğimizde oyundan alacağımız zevk artacaktır.

Dayz bildiğiniz gibi sabır gerektiren, zor bir oyun. Karakterinize o kadar çok bağlanıyordunuz ki, sırf elinizdeki silahı kaybetmemek için ormandan çıkmayı bile totonuzun yemediği zamanlar oluyordu. Grupça ormanda yol alırken karşılaştığımız bir fransızla sesli chat ile konuşup, adam dost canlısı olmasına rağmen onu vurduğum için saatlerce vicdan azabı çektiğimi hatırlarım lan. (lancelot o adamı vurmayacaktık hocu :( )

Eski kemik kitlemizin oyunu sabırsızlıkla beklediğini ve Dayz'de takım oyununun nasıl işlediğini bildiklerini hesaba katarak, aramıza yeni katılacak kişilerin şu şartlara uyması gerektiğini söylemem gerek. (ergen klancılar gibi, kurallar bunlar uyun demiyorum yanlış anlaşılmasın. Genel olarak bir liderimiz yok ve olmayacaktır. O an kim ortaya iyi bir fikir atarsa biz de peşinden akıp gidiyoruz)

Bunlar, takım oyununda zaruri olan şeylerdir ve uyulmazsa, devasa haritada bir araya gelebilmemiz pek mümkün olmaz.

- Takımdakiler, oyun içinde gruba katılabilmek için kilometrelerce yol almayı göze alabilmeli. (Dayz oynarken zamanınızın çoğu koşmakla geçer. Eğer 8 km uzaktaki arkadaşlarınıza katılmanız için koşmanız gerekiyorsa, koşmalısınız. Kampa 500 metre kala öldünüz mü? O halde 8 km daha koşmak sizin için problem olmamalı. Aracımız varsa biz gelip sizi alırız.)

- Grup üyelerini arkada bırakmamak. (Bir kişi uzaklarda bir yerde kemiği kırılmış şekilde yatıyorsa, onu ordan kurtarmanız gerekir. Banane yea ölürse ölsün diyemeyiz. 20 km ötede bile olsa morfinimizi kapıp ''saving private ryan'' harekatını başlatıp onu ordan alırız.)

- Mikrofon kullanmak (Mikrofon olmadan bu oyun oynanmaz bu yüzden mikrofon kullanmak zorunludur.)

- Kamp bilinci (Bu ne la dediniz haklısınız. Çadırlarda sotelediğimiz silahları ve diğer itemleri alabilirsiniz fakat savurganlık yapamazsınız. Çok zor elde edilen bir silahı sorumsuzca kaybederseniz olmaz. Ayrıca kampa giriş çıkışlarda takip edilmediğinizden emin olmalısınız, kampın yanında flare atıp, ateş edip yerimizi belli edecek davranışlardan kaçınmalısınız. Araçları, çadırları ortalık yerde bırakmamalısınız. Ölürseniz çadırınızı save etmeyi unutmamalısnız.)

- Paylaşımcı olmak. (Kansa kan, morfinse morfin. Takım arkadaşlarınızla paylaşmalısınız. Siz bir elinizde DMR diğer elinizde M16A2 ile dolanırken, arkadaşınızı Who's Shooting in Cherno (Lee Enfield) ile bırakmamalısınız.

Oyun çıktığında bize katılabilecek arkadaşlar konuya yazarsa ve fikirlerini belirtirse, ufaktan ufaktan toplaşmaya başlayabiliriz.

Takımdakiler:

LETHE
rubyred
Fairon
ReyCey98
Lancelot_TR
Rohot
Nose
Aztek
Gluskap
Theodrien
gduman94
RikudouSennin
Jethro
DrizztTR
mortisnoctem
AK_Lampard
Alternative
Hatake Kakashi

(Duruma göre ayrılanlar ya da katılanlar olacaktır. Listeyi düzenleriz.)

Gerekli çoğunluk sağlanırsa Standalone versiyon çıkana kadar Dayz'ye tekrar da dönebiliriz.

Dayz'ye tekrar döndük. Son sayfaları kontrol ederseniz ne zaman oynadığımızı görebilirsiniz.
FaironFairon
Üye
Gelirün her türlü.
F5uck
Üye
Okurken gözyaşlarıma hakim olamadım. Büyüksün Mr.Nose.
ReyCey98ReyCey98
Üye
takip.
Sifon
Üye
..
rubyredrubyred
Üye
oyunun performansına bağlı gelebilrim. ama bazılarından baskı görüyorum her türlü alacaksın lan diye :P
LetheLethe
Üye
Çıksın eski ortamı tekrar kuralım ya. :(
Lancelot_TRLancelot_TR
Üye

(lancelot o adamı vurmayacaktık hocu :( )

Hacı hiç gözünün yaşına bile bakmadan çat diye vurmuştun herifi ya :D Üstelik daha noob dönemlerimizdeydik o zamanlar, birini vurunca harbiden üzülüyorduk. Rüyanda vurduğun adamın yüzü gözünün önüne geldi mi lan? :D

Standalone çıktığında çok daha yoğun bir deneyim olacak. Zaten Rocket'in videolarını izlediyseniz adam geç kalıyor oyunu çıkarmada ama cidden söylediklerini bir bir yapıyor. Vaat ettiklerinin yarısını bile oyuna geçirebilirse olağanüstü anlar bizi bekliyor beyler. O yüzden oyun çıkar çıkmaz kaç paraysa basıp almanızı tavsiye ederim. Çünkü muhtemelen biz öyle yapacağız :D Siz indirim bekleyene dek biz çoktan hevesimizi almış olabiliriz. Geceleri bile uyumuyorduk bir ara Bay Burun, Rohot ve Gluskap ile beraber.

DayZ hiç oynamayıp yeni katılacak olan varsa aramıza, Bay Burun'un söyledikleri abartı geliyor olabilir, ama forumdaki DayZ mod konusuna bakarsanız mesela sayfalarca operasyon planladığımızı, haritalar ile güzergahları falan işaretlediğimi görebilirsiniz. Operasyon havasını ve atmosferini çok iyi veriyor oyun, sizi o moda sokuyor yani :)

Çıksın eski ortamı tekrar kuralım ya. :(

Abi sen bizim ortamı hiç tadamadın ki zaten, en başta bir geldin sonra kayboldun. Neler neler yaşandı sonra :)

oyunun performansına bağlı gelebilrim. ama bazılarından baskı görüyorum her türlü alacaksın lan diye :P

Alacaksın tabi bilader, hatta kampanya başlatıp sana pc toplayalım :P
aztek
Üye
Enee beni yazmamış. kınıyorum.
LetheLethe
Üye
@Lancelot Ben tatile filan çıkmıştım sanırım o aralar. Bir ara yine katılmıştım size ama tabi pek oynayamamıştım.
ReyCey98ReyCey98
Üye
beni yazmışsın da ben söz vermeyeyim hiç oynamadım daha önce kaç paraya satışa çıkıyor ona da bağlı biraz. ama hediye ederim dersen ok :P
discussioncontroller