Kimlik Güncesi
Eflatun
Üye
Öyle geliyor ki hakikati arayan insanın içindeki boşluk öyle bir boşluktur ki, sadece hakikat doldurabilir o boşluğu. Her kum tanesinin ait olduğu çölde aynı anda yalnız bir yeri işgal etmesi gibi.
Eflatun
Üye
Seçimlerin kendi içindeki ahlaki doğruluğundan ziyade, seçimin neden yapıldığı ve bedeli daha doğru bir ölçüdür. Başkası için varolan insan gerçekten varolabilir.
İnsanın gerçekten varolabildiği tek an dünya üstünden yittiği an ise, neyi var etmek için/bütünlemek/gerçeklemek için yitmeli insan?

Başkası için elbette.
Tepeden tırnağa vicdan olabilmek...
Eflatun
Üye
Tepeden tırnağa vicdan olabilmeyi isterken, tepeden tırnağa pisliğe batmak... galiba... çok insanca.

Onun için rehberler gerek.
Eflatun
Üye
İnsan olduğum için mutlu olmak belki de sadece bir başlangıçtır. Ama mutlu olmak konusunda artık iddialıyım.

Yaşamda mutlu olmayı öğrenemediysen bilgeliği aramanın anlamı yokmuş. Ve bu bilgi mutluluk veren bir halde ediniliyor.

Belki de "kal ehli değil, hal ehli olmak" denilen şeyle tasavvufun bahsettiği şey budur. Zihnin bir kategorisi olarak değil, yaşam içinde hal olarak güzellik.

Bunu kavramış olarak mutluyum.

Hayatın herkesi mutlulukla kucaklamasını dilerim.
Eflatun
Üye
Karanlığı kucakla, ismini söyle, ortak olanı, onun ve senin ismin olanı, tek bir isim, herşeyi bütünleyen.

O Sen'sin ve Sen O'sun.

Ve o zaman, ancak kucakladığında, kabullendiğinde, nötrlediğinde- o zaman iyi ve güzel için bir başlangıçtır varoluşun. Bütünlüğe hizmet için. Dengeye hizmet için. Sevgiyle.
Eflatun
Üye
Farkındalığın prangasındayken ifade edilecek hiçbir şey yok. Özgür olduğun gerçeğinden başka.
Eflatun
Üye
Hayrını koruyacak şerrin, şerrini ifade edebilecek düşmanın olsun, çünkü harekette bereket vardır. Savaşı biraz dışarı taşımalı. Sadece kendinle edeceğin cihad, öyle bir irade gerektirir ki sanki hiçten varolurcasına ya da vardan hiç olurcasına. Biraz da dışarıda savaşmalı. Mikrobu anlamadan , çamura bulanmadan hastalıkla nasıl  başedebilrsin ki?
Eflatun
Üye
Delilerin masal kabul etmezliğiyle, dervişlerin masalları arasında bir denge? Hem yanlış söylemişiz, düşman hep içtedir.
PLANESWALKERPLANESWALKER
Üye
Müdür çok felsefik konuşmuşsun ya.Bunlarda benden olsun"Ve aşk ölür... 40'ı çıkmadan sevişir ev sahipleri,farklı kiracılarla..."

"Şemsiye yapımcıları ıslanmaktan, tek kişiyi koruyacak genişlikte kesince kumaşları,yağmur değil, yalnızlıktır yağan."

" Adını bilmediğimiz sokaklarda, başıboş adımlarla yürüyüp, boş kola kutularını tekmeleme düştü payımıza çok zaman. Bir de eski bir şarkının ezbere bildiğimiz nakaratını sürekli tekrarlamak."

Fahişeye ilk taşı atan kadın gibi Kaçıyorsun benden,Görmedim yüzünü korkma.Seni tanıyışım,Taşın sertliğinden


Hayatımın parçalarını nasıl bir araya getirebileceğim konusunda en küçük bir fikrim bile yok. Nerden başlamalı ki? Başı ve sonu iç içe geçmiş bir hikayede ortaya çıkacağı anı karıştırmış bir kahraman gibiyim. Nerede ortaya çıksam yanlış karedeyim.
Eflatun
Üye
Gereklilik her yaşamın nirengi noktasıdır. İnsan ne değişir ne de gelişir, sadece fazlalıkları atar, tekrar neyse o olmak için. O zaman doğru yer, doğru zaman, doğru kişi; her an, her yer, herkes olacaktır. Doğru karede bulunmaktan anladığım bu.
discussioncontroller