Atalantanes
AdramelechAdramelech
Üye
image
Atalantanes'e Dair
Spoiler:
Tarihçi Jonar-Ka'nın bir yazısından kısaltılarak konmuştur

Konu nihayet eskilerin büyük savaşçılarından, Jaédl soyundan, çıkıp Atalantanes'e geliyor. Hatırlarsanız, Jaédl yıkılıp da insanlar Hedium barbarları ile Eldóri'nin inanılmaz disiplinli orduları arasında kaldıklarında güneye inmeye karar vermiş, Lanumare'nin başkenti olan Marui'nin yakınlarına yerleşmişlerdi. Lanumare bu insanlara ellerinden geldiğince gemi yapımı ve gemicilik hakkında bilgi vermişti. Bu dönemde insanlar bir süre rahatladılar, ancak doğaları gereği orada kalmaya devam edemediler. Lanumare onları sonsuza dek ağırlayabilecek olsa da, insanın kısa yaşamı onları gemileriyle gidip kendi yuvalarını bulmaya itti.

Bu gemiler dünyayı dolaşıp durdu ve sonunda üç farklı ülke kurdular. Bunlardan sadece bir tanesi, çektiğinden fazla acı çektirdi.

Atalantanes, Kral Atlas'ın önderliğinde, Lanumare tarafından Jur, şimdilerde ise Ar-Khamar (Kral'ın Körfezi) ismiyle bilinen yerin kıyılarına yerleştiler. Başkentleri de körfezle aynı ismi aldı. Uzun seneler kendilerini geliştirmeyi ve savaşsız yaşamayı tıpkı Lanumare'den öğrendikleri gibi devam ettirdiler.

Dönüm notkası ise, büyük bir istila ve başkentin nereden geldiği bilinmeyen büyük bir undead ordusu tarafından yerle bir edilmesiydi.

Bu olay hakkında çok bilgi bulunmasa da, Atalantanes'in Lanumare'den yardım istediği, ancak Lanumare'nin bunu kabul etmediğini, kraliyet mührü taşıyan mektuplarda görebiliyoruz. Sonuç ise korkutucuydu. Ordusuyla Al-Khamar'ı tekrar almak için ilerleyen Prens Ko-Mirra büyük kayıplar verdi. Yüz binlerce askerin öldüğü bu savaşta her ne kadar başkent geri alınsa da, halk Lanumare'nin ve diğer ırkların onlara arkalarını döndüklerini asla unutmayacaktı.

Sonraki bin dört yüz sene boyunca, tarih kitaplarında Atalantanes Kolonizasyon Devri (1555-3106) denilen zaman yaşandı. Bu devirin sonlarına doğru gücünün doruğuna ulaşan Atalantanes, Derin Deniz'in büyük kısmını kolonize edip, Lanumare halkını köle olarak kullanıp, bol bol katliamlar düzenlediler.

Yönetim
Atalantanes halkı dört büyük güç tarafından yönetilir.

Kral, bütün güce sahip en üst mertebededir. Sadece altındaki diğer üç gücün birden veto etmesiyle kararları geri alınabilir resmi olarak. Bu üç güç Kraliçe, Cemiyet ve Büyük Meclis'dir.

Kraliçe, Kral'ın solunda oturur. Veto dışında resmi bir yetkisi olmasa da, Kraliçe olmasının verdiği saf bir güç vardır. Aynı zamanda geleneksel olarak Prenses ve Kraliçeler, Krallarını korumak üzere temel büyü eğitimi görürler.

Cemiyet, Kral'ın ülkedeki gözü ve elidir. Cemiyet üç konuda (ordu, filolar ve ticaret, doğal olarak kolonizasyon) ülkede tam güce sahiptir ve kararları sadece Kral tarafından veto edilebilir.

Büyük Meclis, Cemiyet'in yetki alanına sahip olmadığı tüm alanlarda yetkilidir.

Cemiyet
Cemiyet'in altında Gözetmen denilen adamlar yer alır. Gözetmenler köle akışlarını, diğer ticari olayları veya askeri saldırıları kontrol edebilirler. Komutanlar kadar deneyimli olmasalar da, savaşlarda komuta alabilirler. Gözetmenler daha çok işi bilen adamların başına konulan ve herkes tarafından saygı duyulan resmi görevlilerdir. Gözetmenler herkesi ve her şeyi cezalandırma hakkına sahiptirler.

Kültür
Atalantanes haklı, Lanumare başta olmak üzere hiçbir Elf halkını sevmez, asla ama asla güvenmezler. Diğer insan ırklarından haz ettikleri söylenemez. Sadece cücelere ticari ve sanat açısından saygı duyarlar ve orkların saygı değer bir düşman olduğunu düşünürler.

Dini olarak ise Atalantanes uzun süre önce tüm tanrıları terk etmiştir. Yada tanrılar onları. Halkın büyük kısmı Kralı tanrı olarak görür ve başka bir varlığa tapınmazlar.

Ek Bilgi
Eldóri: Eskiler ve Yaşlılar diye de bilinen, Eski Soy isimli, çok çok eskiden bu dünya üzerinde yürümüş bir elf soyunun mirasçıları olarak kendilerini adlandıran bir elf soyu. Eldóri İmparatoru'nun sözü kanundur ve çevredeki elf krallıkları bile seslerini çıkarmaksızın o kanunlara uyarlar. Efsaneye göre Eldóri imparatoru bin yıllardır dünya üzerinde.

Lanumare: Savaştan uzak duran elflere verilen genel bir kategori olan Fair Elves kategorisine giren, denizci ve oldukça soylu, sakin bir elf ırkı.

Oyuna Dair
Spoiler:
Oyun, daha demin bahsi geçen altın çağdan yaklaşık 700 sene önce, 2411'de geçecek. O zamanlar başkentlerinde olan savaşın üzerinden çok az vakit geçmişti ve hala acısı tazeydi her şeyin. Aşağıdaki harita da tam bu tarihin.

Oyuncular, The Overseer'ın hizmetindeki bir gemiyle uzak bir koloniye giderken başlayacak oyun.

-The Exile, kendini kanıtlaması ve tekrardan Malice Blades adlı örgüte katılması için The Overseer'ın altında hizmete verilmiş.

-The Sailor geminin ikinci kaptanı.

-The Drunkard ise gemiye gizlice sızmış birisi, kendisi The Sailor'un kardeşi.

-The Mercenary, The Overseer tarafından tutulmuş bir paralı büyücü. (Neden gidip bir asker tutmadığını ve kötü şöhretli bir adamı tuttuğunu siz hikayeyle ekleyebilirsiniz.)

-The Overseer ise kendini kanıtlamak ve rütbe yükselmek üzere hem koloniyi düzenleme hem de The Exile'ı adam etme görevlerini aynı anda başarmak istiyor.

Oyuna Başlanmadan Önce
Babil Kulesi - Rolemaster Classic

Evren Hakkında
2411 - Atalantanes ve Kolonileri Haritası
2411 - Aesten Haritası (Taslak)

The Exiled
Ability - Highly Resistant
Ability - Quick Thinker

The Sailor
Ability - Empathy
Ability - Lycantrophy (Lycantrophy Detay)

The Drunkard
Magic Item - Movement

The Mercenary
Spell - Matter Disruption
Spell - Illusion Mastery
Spell - Invisible Ways
Ability - Highly Resistant
Ability - Acute Smell

The Overseer
Spell - Curses
Spell - Dark Channels
Spell - Flesh Destuction
Spell - Soul Destruction
Magic Item - Darkness (Sadece Darkness II)

[center][table][tr][td]Hatake Kakashi[/td][td]Edward the Paladin[/td][td]Samson[/td][td]Audiodragon[/td][td]LETHE[/td][/tr][tr][td]Fighter[/td][td]Fighter[/td][td]Rogue[/td][td]Illusionist[/td][td]Sorcerer[/td][/tr]
[tr][td]image[/td][td]image[/td][td]image[/td][td]image[/td][td]image[/td][/tr]
[tr][td]The Exile[/td][td]The Sailor[/td][td]The Drunkard[/td][td]The Mercenary[/td][td]The Overseer[/td][/tr][/table][/center]
AdramelechAdramelech
Üye

Ben de katılabilir miyim acaba?

Eğer ilk frp deneyimin değilse tabi ki. Çünkü rolemaster sistemi (bu oyunda kullandığım) frp'ye başlamak için cidden hiç iyi bir seçim değil. Tiksindirtir.
LetheLethe
Üye
I'm in.
ReyCey98ReyCey98
Üye
takip edeyim ben bunu.
AdramelechAdramelech
Üye

Daha önce VTM oynamıştım iki defa hani gerçekten oynasak sıkıntı çekmem sanalda nasıl yapacağız bilmiyorum. Uzun yazı okurken hiç sıkılmam sen sistem ile ilgili bana bir bilgi at yada ben araştırayım sıkıntı çekmem büyük ihtimalle. Okurum sayfalarca...

Olur o zaman, Lethe de yeni sayılır yönlendiririz olabildiğince. O zaman bir rol seç, ancak sorcerer rolünü tavsiye etmem çünkü büyücü oynamak biraz zahmetli sayılır, Fighter da ilk kulağa geldiği kadar düz ve sıkıcı değil, merak etmeyin.

Yalnız sorcerer'ı oynamaya az çok deneyimi olan birisi lazım lan!
XFire1994
Üye
Yalnız sen kırk yıllık Sorin'i Sorcerer diye yediremezsin bana. Ben bu oyunu bozarım!

:P

sistemi azıcık anlatsan oynayabilirim sanki galiba ben belki?
CúthalionCúthalion
Üye
:(
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
sistemi bir anlatsana abi? ben sadece d&d frpleri oynadım hep mesela, farkı nedir?
AdramelechAdramelech
Üye

Aga Rouge isterdim ya. :( Geçen sefer de istediğim adamı alamadım hani deneyim gelmezse ben Sorcerer olayım gelirse Fighter.

Fighter yapayım, gelmezse sorcerer yaparız.

sistemi bir anlatsana abi? ben sadece d&d frpleri oynadım hep mesela, farkı nedir?

Abi çok güzel bir özet vardı bir frp bazlı blogda.

“Combatsiz oyun olur mu? Sıkıcı mı olur?” kısmından çok oturup bir arkadaşınızla bilmediğiniz yeni sistemde combat yapın. D&D yi bilirsiniz. 6 NPC level 6 olup da denk bir 6 kişi çıkartırsanız, o combat en iyi 10, en kötü 25 rounnda biter. Middle Earth Role Playing’den bir örnek vereyim: O combat 4 roundda biter ve Crom ölüleri sayar.

MERP'in Rolemaster'ın basitleştirilmiş hali olduğunu hatırlatıyım.

Zaten hikayesi de çok hoş. DnD oynayan bi grup adam bu ne len hiç gerçekçi değil diye beğenmeyip Rolemaster'ı yaratıyorlar. Tablolar arasında kaybolabileceğiniz bir oyun. Mesela, örnek olarak aşağıda Club ve benzeri silahların hasar ve critical tablosunu koydum. Ha tabi crit var mı yok mu öğrendikten sonra crit tablosuna da ayrıca bakmak gerekiyor.

Spoiler:
image

Rolemaster'ı uzun uzun anlatabilirim ama bu konu tam olarak yeri değil. Ana frp başlığında sorularınızı sorun orada uzun uzun cevaplayayım.
AdramelechAdramelech
Üye
Aşağıda oyunun kurallarına deli gibi girmeden güzelce anlatmış bir yazı dizisinin linkleri var, şiddetle tavsiye ediyorum.

http://babilkulesi.net/rolemaster-1-kisim

Woops, ikincisini okumasanız da olur, o bunun bir üst/zorlu/detaylı versiyonuyla alakalı.
CúthalionCúthalion
Üye
Ben Fighter isterdim. :(
discussioncontroller