Geceleri yıldızları görmek
118118
Üye
Işık kirliliği çok geniş alana yayılan bir şey. Haritası vardı (hatta bu başlıkta var harita sanırım) Dağa da çıksanız tamamen 0 olamayabiliyor.
GunGun
Üye
Dağın o kadar işe yarayabileceğini sanmıyorum. Köy dediğim yer Torosların, Demirkazığın dibinde, en güzel gökyüzünü oradan seyredebildim. Orada balkonda uzanıp göğü seyretmenin apayrı bir tadı var, ama Nebulalar yok :(
kral julienkral julien
Üye
öyledir kilometrelerce etki ediyor büyük şehir ışıkları. rusyaya falan boşuna gitmiyor insanlar
BonecrusherBonecrusher
Üye
büyüleyici...

Beğenenler: kral julien, Snake

HOXHOX
Üye
yıldızlara (daha doğrusu uzaya) benim de akıl almaz ilgim var. saatlerce izleyebilirim ki izlediğim de oluyor. görebildiklerim kırmızı, mavimsi, yeşilimsi ve sarılar. dikkatle inceleyince farkediyorsunuz, hayranlık uyandırcı. 10 sene önce falan dedemin kırsaldaki evinde çatıda yatıyodum bazen : D. ne kadar çok yıldız kaydığını tahmin edemezsiniz. uykuya dalmam 1 saat falan sürse, o zaman dilimi içinde en az 4-5 tane görüyordum. şehir hayatının bunlardan uzak olması üzücü. gerçi orda da gözükmüyor artık sokak lambalarından.

vsauce'ın şu videosunda Andromeda galaksisi ve samanyolunun çarpışmasından bahsettiği kısmı ağzım açık izlemiştim. ilginiz varsa tavsiye ederim.
Spoiler:
dodgerdodger
Üye
Bu arada o fotoğrafların hepsi uzun pozlama. Misal şu;

image

Elbette karanlığında etkisi var ama sanırım çıplak gözle böyle birşey görmek mümkün değil. Sanırım en fazla 4-5 dakikalık çekimler bunlar çünkü daha sonrasında yıldızlar fotoğrafta çizgi oluşturmaya başlıyor.

Beğenenler: Snake

SnakeSnake
Üye
öyle. ayrıca çıplak gözle böyle bir manzara görmek de imkansız. zira bu fotoğraflar ve videolardaki tüm görseller oynanmış durumda. yani photoshop'ta yıldızlar daha da belirginleştiriliyor. yani ışık kirliliği hiç olmasa bile bu kadar net olarak görmenin imkanı yok yıldızları. kutuplardan bile. elbette ışık kirliliğinin olmadığı ya da çok çok az olduğu yerlerde gökyüzü çok daha net görünüyor ama bu görsellerdeki gibi görünmüyor. öyle olsaydı zaten ışık kirliliği bu görüntüyü çok fazla engelleyemezdi.
RelentlessRelentless
Üye
Samson dedi:

westgrey dedi:

Samson dedi:

Işık kirliliğinin sıfır olduğu yerde yaşamak istiyorum.

İstanbulda imkansız, Antalya'da ise her ne kadar dağlık yerde kalsam da havalimanının dibinde olduğum için yine bir şey görünmüyor.

ışık kirliliğinin sıfır olduğu yerlerde fiberoptik yok, rahatlar bozulabilir biraz

Annenin karnından fiberoptikle mi doğdun kardeş? Herkes sen değil zaar adeta bilader

Hayat damarlarından biri fiber internet olan birisi için fazla atarlı bir cümle olmadı mı bu kardeş?
İ. Evrenİ. Evren
Üye
Slowpoke.
RelentlessRelentless
Üye
Aktif başlıklar kısmına pek bakmıyorum.
discussioncontroller