Geceleri yıldızları görmek - Oyungezer Forumlar
Geceleri yıldızları görmek
funky_boyfunky_boy
Üye
dodger dedi:

Bu arada o fotoğrafların hepsi uzun pozlama. Misal şu;

image

Elbette karanlığında etkisi var ama sanırım çıplak gözle böyle birşey görmek mümkün değil. Sanırım en fazla 4-5 dakikalık çekimler bunlar çünkü daha sonrasında yıldızlar fotoğrafta çizgi oluşturmaya başlıyor.

20-30sn genelde.

şöyle de bir şey varmış:

Set a long shutter speed. This is how you will capture more light and create a sufficiently bright exposure. There just one problem, though. The planet doesn’t care if you’re new at astrophotography; it’s going to keep on rotating, which means if you leave the shutter open for too long, you’ll end up with star trails. There’s nothing wrong with star trails when that’s what you’re aiming for, but they aren’t really desirable for photographing the Milky Way. To get pinpoint stars, use the “500 rule,” which calls for you to divide 500 by the focal length of the lens you’re using. So, if you have a 24mm lens on a full-frame camera, you will set your shutter speed to 20 sec. (500/24 = 20.83). If you’re working with a crop sensor camera be sure to account for the crop factor (typically 1.5 for Nikon and Sony, 1.6 for Canon). As an example, using the same 24mm lens on a Nikon crop, you’d end up with an effective focal length of 36mm (24×1.5 = 36). Applying the 500 rule will yield a shutter speed of 13 sec. (500/36 = 13.89). There are those who debate about whether to use the 500 rule or the similar 600 rule; without delving further into the mathematics of it all, it really is more a matter of visual perception. In short, stick with the 500 rule, especially if you intend to make poster size prints. If, after you’ve gotten more comfortable and done some experimenting, you find the “600 rule” works better for you (should be find for web images) then definitely go with that.

Ayrıca bir metropolitan da değil ama küçük bir şehirde sokak lambası gibi şeylerden 1 km uzaklaştıktan sonra bu nebula görünmeye başlıyor. Tabii ki böyle görünmüyor ama nerede olduğunu çok net anlayabiliyorsun.

Bir de amerikanın bir eyaletinde, koca eyaletde elektrikler gidiyordu, bu nebulayı polise bildirenlerin sayısı çok fazlaydı. Yani çıplak gözle görünüyor.
kurtkapankurtkapan
Üye
funky_boy dedi:

Bir de amerikanın bir eyaletinde, koca eyaletde elektrikler gidiyordu, bu nebulayı polise bildirenlerin sayısı çok fazlaydı. Yani çıplak gözle görünüyor.

"valla daha önce hiç görmedik."
yazık yaw.
BonecrusherBonecrusher
Üye
funky_boy dedi:

Ayrıca bir metropolitan da değil ama küçük bir şehirde sokak lambası gibi şeylerden 1 km uzaklaştıktan sonra bu nebula görünmeye başlıyor. Tabii ki böyle görünmüyor ama nerede olduğunu çok net anlayabiliyorsun.

nebulanın göründüğü yerler farklılık yapabilir belki...

bolu mu bursa mı ne o civarda bir göl kenarına gitmiştik. (ilk sayfada koyduğum haritaya göre gri kalıyor). geceleyin yıldızlar gayet güzel gözüküyordu. ama nebula'yı andıran bir parlaklık yoktu.
dünyadaki her bölge o nebula ışıklarını felan görebiliyor mu, yoksa farklı bölgeye göre farklı yıldızların olması gibi bunda da öyle bir şeyler var mı merak ediyorum aslında...
kral julienkral julien
Üye
Ben de nebula görmek istiyorum : (

Beğenenler: Elagord

funky_boyfunky_boy
Üye

funky_boy dedi:

nebulanın göründüğü yerler farklılık yapabilir belki...

bolu mu bursa mı ne o civarda bir göl kenarına gitmiştik. (ilk sayfada koyduğum haritaya göre gri kalıyor). geceleyin yıldızlar gayet güzel gözüküyordu. ama nebula'yı andıran bir parlaklık yoktu.
dünyadaki her bölge o nebula ışıklarını felan görebiliyor mu, yoksa farklı bölgeye göre farklı yıldızların olması gibi bunda da öyle bir şeyler var mı merak ediyorum aslında...

Ayın belli günlerinde görebiliyor olmamız lazım.
bohemianzbohemianz
Üye
Belki aradan hemen hemen 1 yıl geçmiş bu konu hakkında konuşalı. Çoğumuz evreni, gökyüzünü ve hatta bu Dünya'da yaşamamıza rağmen kendi gezegenimizde bilmediğimiz birçok şeyi öğrenmek istiyoruz. Açık söylemem gerekirse, birkaç yıldır gökyüzüne, bir türlü anlamlandıramadığım ya da nedenini belirleyemediğim bir merakım var. Lakin, gerek işlerim gerekse okulum sebebiyle bir türlü bu konu üzerine yoğunlaşamamak, beni çıldırtıyor idi.

Bu konunun altına yazmak istedim ve eğer Forum'da gök bilimi ile ilgilenen, nereden başlayacağımızı bilen ve bununla alakalı bolca makale/kitap/dergi önerebilecek birileri varsa, bana mutlaka yazsınlar ya da mesaj atsınlar. Bununla alakalı eğitim dahi görebilirim ama Türkiye'de bu ne kadar mümkün olabilir bunu da bilmiyorum. Sizlerden yanıt bekliyorum.
NoumenonNoumenon
Üye
Bu başlık bana şu olayı hatırlattı:
http://www.omgfacts.com/lists/9345/After-a-power-outage-in-LA-people-called-asking-what-the-bright-lights-in-the-sky-were-They-didn-t-know-what-STARS-were-abp0

http://www.pbs.org/seeinginthedark/astronomy-topics/light-pollution.html

Özeti: 1994'te bir depremin ardından Los Angeles'ta büyük bir elektrik kesintisi yaşanır. Ardından 911'e "gökyüzünde acaip ışıklar var" şeklinde ihbarlar gelmeye başlar. İnsanların "garip ışıklar" diye korktukları şey samanyolundan başka bir şey değildir.

Bu arada samanyolunu görmek için illa Van'a gitmenize gerek yok. Ankara'da yaşayanlara önerim: Güdül ilçesine bağlı Sorgun diye bir yer var (Kamp yapabildiğiniz). Elbette Van kadar dehşet bir görüntü olmayacaktır ama yine de yazın bulutsuz bir gecede gayet tatmin edici.
JerryJerry
Üye
Ülke çapında yaşanan elektrik kesintisi geç saatlerde olsaydı eğer bu şerefe tüm Türkiye nail olabilirdi.
phdphd
Üye
17 Ağustos depreminden sonra evlerden çıktık, şehir ışıkları olmadığı için gökyüzü berraktı, hava açıktı ve yıldızlar çok belirgindi.
BonecrusherBonecrusher
Üye

Beğenenler: Astus

discussioncontroller