Uzaylıların Atası Bizleriz
QuendarthQuendarth
Mod
goo_khan dedi:

evrende zirilyon tane gezegen var. buralarda sayısız yaşam formu oluşmuş olmalı e öyleyse bu yaşam formlarının arasında illa ki bizden çok daha uzun süre evrimleşmiş olanlar da var olmalı ve bunlar arasında yıldızlararası yolculuk yapabilecek seviyeye ulaşmış da olanlar olmalı bunlar birbirleriyle iletişime girip zaman ve mekanla ilgili problemleri çözmüş, peynir ekmek gibi galaksiler arası yolculuklar yapabiliyor da olmalı.

ee? hani neredeler?

1. evrende yalnızız.

2. yıldızlararası yolculukla ilgili problemleri çözmek imkansız;

her iki durumda da,

yalnız kalmaya mahkumuz.

Olayı bu kadar basite indirgemek doğru değil, ikiden çok daha fazla olasılık var.

Bir kere evrim süresinin akıllı yaşamın gelişmesiyle çok bağlantısı yok. Örneğin dinozorları yok eden göktaşı dünyaya düşmeseydi belki dünyada insan veya başka herhangi bir akıllı canlı asla evrimleşmeyecekti. Evrende belki de yaşam barındıran milyarlarca gezegen var ama hiçbirindeki canlılar gezegeni terkedecek seviyeye gelemiyor (ya o yönde gelişme fırsatı bulamadan yok oluyorlar ya da o yönde değil de başka şekillerde evrimleşiyorlar).

İkincisi, ne olursa olsun direkt "evrende yalnızız" diyerek kesip atmak doğru değil. Evrenin boyutunu ve olasılıkları hesaba katmak lazım. Belki akıllı yaşamın oluşması o kadar zor koşullara bağlı ki ortalama olarak her galakside ancak birkaç tane oluşabiliyor. Hatta her bir milyon galakside bir yaşam bile olabilir. Evren o kadar büyük ki belki de milyonlarca medeniyet barındırıyordur ama birbirleriyle asla karşılaşamayacak kadar uzaktadırlar. Tabii aynı şekilde sadece bir (veya çok az sayıda) medeniyetin bulunması ihtimali de var. Tamamen akıllı bir türün evrimleşmesinin ne kadar olası olduğuna bağlı. Bu olasılığı bilmeden kesin yargılarda bulunamayız.

Son olarak; yıldızlararası yolculuk asla mümkün olmayabilir, ama eğer mümkünse sadece buna bakarak başka galaksilerde akıllı yaşam olamayacağını iddia edemeyiz. Galaksilerarası yolculuk bambaşka bir mevzu çünkü. Andromeda galaksisinin tamamını kolonize etmiş olmasına rağmen Samanyolu'na ulaşamayan bir tür olması mümkün örneğin. Işık hızına yakın hızlarda yolculuk edebiliyor olsalar bile 3 milyon yıl boyunca dışarıdan sıfır enerji alarak yolculuk edebiliyor olmaları gerek.

Beğenenler: Buteo, goo_khan, hebelehoo

ErimErim
Oyungezer
O ilk mesajla 10 sayfalık tartışma yaratmış olan OP'yi yürekten alkışlıyorum.
HalilEfendiHalilEfendi
Üye

Öncelikle uzayda yalnızız.

Konudan bihabersin, bu kadar çok fikre sahip olman ayrı bir ilginçlik.

Hangi bölümden mezunsun?
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Önce adam gibi argüman sunmayı becer de sonra insanlara bölüm sorarsın.
HalilEfendiHalilEfendi
Üye
Ya da senin yaptığın gibi boş boş mesaj atıp ortalığı kızıştırmaya mı çalışayım?

Bu sitenin de gereksiz adamı senmişsin, ilk günden öğrenmem iyi oldu (:
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Yooo. Sadece gerekli bir şey söylemeye değecek bir argüman sunmadın... Belki kızıştırırsam bildiğin şeyleri paylaşırsın demiştim.
AlphariusAlpharius
Üye
gemide hayat çok mu sıkıcı kurtadamabi
HalilEfendiHalilEfendi
Üye

Yooo. Sadece gerekli bir şey söylemeye değecek bir argüman sunmadın... Belki kızıştırırsam bildiğin şeyleri paylaşırsın demiştim.

Bildiğim bir şeyler olsaydı şu an bütün Dünya tarafından tanınan bir adam olurdum.

Uzayda hayat olduğu kesinleşti zaten, mikrobik canlılara, organik kalıntılara dair izler bulundu, bunun bir sonraki adımı ise çok hücreli canlılar ve self-conscience canlılar olacaktır.

Tek hücreliyi canlıdan saymayıp uzayda hayat yoktur diye konu açarsan ben de adama bölümünü sorarım, hakkım bu bence.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Öncelikle, bilgisi olan her insan dünyaca tanınmıyor. Ayrıca madem bildiğin bir şey yok, neden tartışmaya atlıyorsun o zaman?

Uzayda tek hücreli hayat olduğunu biliyor muşsun mesela. Dünya benzeri, kompleks yaşam formları barındırabilecek ve bildiğimiz anlamda hayatı destekleyebilecek gezegenler olduğunu da biliyoruz.

Ben yalnızız lafını haklı bulduğumu da söylemedim ancak aksi ile karşılaşana kadar uzayda bizim dışımızda "zeki" yaşam formları olduğundan da kesinlikle emin olamayız. Evet uzayda tek hücreli yaşam formları bulduk; dünyadaki türlerin bir kısmı da muhtemelen bu tek hücreliler ile akraba ancak zeki bir yaşam formu ile iletişime geçene kadar evrende yalnız olduğumuzu kabullenmek zorundayız. Bilimsel olarak değil ama felsefi olarak böyle.

Onun dışında her konuya skeptik yaklaşmakta fayda var. Belki de gerçekten Dünta, 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000'da 1'dir...
ButeoButeo
Üye
Uzayda tek hücreli yaşam formu yahut kalıntısı falan bulunmadı yaw neler anlatıyorsunuz.

Beğenenler: goo_khan

discussioncontroller