AMD Ekran Kartı Sürücülerinde AA Sorunu
DemoNolojisT
Üye
Amd ekran kartı sürücülerinin son 2 versiyonlarında (13.3 ve 13.4) anti aliasing (türkçesi; örtüşme önleme modu) sorunu olduğunun farkındamısınız? Yoksa benim bilgisayarımdaki bir yazılım hatasından mı kaynaklanıyor?

Bu modu ne kadar yüksek seviyeye getirsem bile malesef oyunlarda rahatsız edici piksel sorunlarıyla karşılaşıyorum. Yerli sitelerde pek karşılaşmadım ama yabancı kaynaklarda bu sornun adı ''shimmering problem'' diye geçiyor. Özellik Shogun Total War 2 oynayanlar iyi bilir. Sisteminiz 64 bit ve AMD marka bir ekran kartı olanlar lütfen tecrübelerini benimle paylaşsın.
rubyredrubyred
Üye
aa denetimini ccc yerine oyuna bırakıyorum ve aa problemim yok. zaten ccc den aa açmaya gerek yok bence oyunda aa seçeneği varsa. şu an 13.4 teyim.
DemoNolojisT
Üye
Evet genellikle bende uygulama ayarlarını kullanırım ama sorunun kendisi ''örtüşme önleme yöntemi''nden de kaynaklanıyor olabilir.

9. ve 10. sürümlerde bu tür bir sorun yoktu.Ne olduysa 13.sürümlerde oldu. Yeni oyunlardan ziyade 2009-10 yapımı oyunlarda sıkça karşılaştım bu '''shimmering'' sorunu ile. Bunla ilgili bir resim bile koyulmuş;

http://i726.photobucket.com/albums/ww267/Ultrarilo/TreeShimmer1-1.jpg

JerryJerry
Üye
CCC'den açınca oyunlara sürücü bazında AA açılmıyor. Zaten Nvidia ile Amd arasındaki temel fark benim gözümde sürücü desteğidir.

Alta; Tabi her oyunda karşılaşılan bir sorun değil ancak çoğu oyunda CCC'den açılan AA aktifleşmiyor. Tabi işin içinde anlaşmalar, oyun yapımında verilen paralar falan olduğu için AMD'ye de bir şey diyemiyorum.
rubyredrubyred
Üye
yanlız o oyun bazında olabilir.
DemoNolojisT
Üye
En son 13.8 beta sürücülerinde sorun büyük oranda giderilmişe benziyor. Problemin ekran kartı sürücülerinde ki yazılımdan kaynaklandığı kesinleşmiş oldu böylece. Son bir kaç haftadır forumlarda benzer konularda mevcut ve böyle bir hatanın en sevdiğim oyun serisi olan Total War'da yoğun olarak yaşamak çok üzücü.
Umarız ki aynı sorun Rome T.W II de karşımıza çıkmaz yoksa sırf sistemim amd diye sesimi çıkarmıyorum valla Nvidia'ya geçerim.

Duydun dimi amd sana diorum!
SYSCLEANER
Mod

En son 13.8 beta sürücülerinde sorun büyük oranda giderilmişe benziyor. Problemin ekran kartı sürücülerinde ki yazılımdan kaynaklandığı kesinleşmiş oldu böylece. Son bir kaç haftadır forumlarda benzer konularda mevcut ve böyle bir hatanın en sevdiğim oyun serisi olan Total War'da yoğun olarak yaşamak çok üzücü.
Umarız ki aynı sorun Rome T.W II de karşımıza çıkmaz yoksa sırf sistemim amd diye sesimi çıkarmıyorum valla Nvidia'ya geçerim.

Duydun dimi amd sana diorum!

Neden ATİ değilg diye somuştu birisi forumda :) aha yukarıda... :)

Beğenenler: Taxman

DemoNolojisT
Üye
Büyük bir heves ile Sapphire hd7850 1gb 256 bit ekran kartı aldım. Sırf Rome Total War II için... ve korktuğum başıma geldi. AMD nin total war serisi ile AA sorunları kaldığı yerden devam ediyor. CCC versiyonu 13.11 olmasına rağmen söz konusu problemi çözmek için çok uğraştıkları belli ama ortada hala yüzde yüz bir başarı var diyemeyiz.

Shogun total war II'de ise artık shimmering problemi tamamen ortada kalkmış, kaplamalar ise gerçekten göz dolduruyor. Ama Amd'nin bu şekilde sürekli geriden gelmesi biz TW serisi hayranlarını çok üzüyor.

Tabi tek suçlu Amd dersek haksızlık etmiş oluruz. Rome II nin hala büyük oranda patchlere ihtiyacıda yok değil.
Zodiac
Üye
nvidia alsaymissin keske. onceden bu tip problemleri birinci elden yasadigin halde hala amd ile devam etmen cok garip.
BonecrusherBonecrusher
Üye
rome total war 2 oynamıyorum ama 7850'imden çok memnunum.

Beğenenler: rubyred

discussioncontroller