Pay2Win olmayan Android oyunları
NocseizNocseiz
Üye
Play market oyunlarından pay2win olmayıp ücretsiz olanları o kadar az ki. Hikaye anlatımı olanlardan bile daha az...

Android'de karşılaştığım nadir örnekleri belirteyim istedim.

Tower Defence (come2us) (Adı üstünde... =) Özellikle hikaye anlatımı çok hoşuma gitmişti. Son bölüme kadar Hard seviyesine kazandığım bonusları harcamadan gelebilmiştim. Lakin sabır istiyor Hardcore bitirmek; şimdiden uyarayım.)
Mayhem ([ADULT SWIM] GAMES) (Elinize bir stylus kalem alarak oynamanızı tavsiye ederim. Özellikle DPS'i en yüksek silaha ulaştığınızda son bölümler çocuk oyuncağı ;) Adult Swim'e helal olsun; o silahın oyun içi para fiyatını oldukça makul tutmuşlar)
Vector (NEKKI.)(Rus yapımı gerçekten kaliteli bir oyun. Umarım hikaye anlatımı zenginleştirilerek tamamlanır.)
Lair Defense: Shrine (Elite Games) (Ücretsiz bitirmesi sabır isteyen bir kule savunma oyunu fakat mümkün)
Jigz Lite: Jigsaw Puzzle Maker (JOKO INTERACTIVE) (Sonu olmayan bir oyun =)) Yapboz oynamayı sevenler artık diledikleri resim ya da fotoğraf ile diledikleri kadar parçalı yaratıp oynayabilirler: Tablet tavsiye olunur ;))
Angry Birds: Space (...)
Strikefleet Omega (6WAVES) (Muhteşem bir strateji oyunudur. Uzay ya da bilimkurgu seven Android sahipleri mutlaka oynamalı. Markete ilk düştüğünde ücretliydi ve kısa sürede hemen ücretsize dönüştürüldü =))

Bunların dışında kaliteli 3-4 tane Go oyunu yazılımı da var keşfettiğim. Fakat ilgi çekmez herhalde yukarıdaki oyunların yanında. =)
ArandurArandur
Üye
Bu konuda bir takıntı var sanırım?
118118
Üye
Takıntı değil de, vakit geçirmek için indirilen oyunun biraz daha oynaman için para istemesi sıkıntı yaratan bir durum.
AvenAven
Üye

Beğenenler: Nocseiz

NocseizNocseiz
Üye
Vakit geçirmek için değil de beğenip bitirmeye kasmak için başladığın oyunun senden bitirmek için para talep etmesi esas gıcık olan. En başında parayı alın ya da demo/trial yapın kardeşim! IOS ve Android oyunlarının Leaderboard tarafına hiç girmiyorum; onlar RichieRichBoard aslında.

Bu arada listeye yeni bir oyun eklemiş olayım:
Jetpack Joyride: "Konsantrasyon/Refleks" oyunu olarak nitelendirebileceğimiz bu oyunda bir ana amaç yok. Fakat internette görebileceğiniz 6500 m. rekorunu kendinize hedef alırsanız oldukça eğlenceli olacağı kesin. Bir de şu sitede yer alan taktikleri uygularsanız (Türkçe'ye de çevirecektim ama daha önemli bir yığın iş birikti) oyunun gerçekten Pay2Win olmadığını farkedeceksiniz. Haa unutmadan. Bu Ağustos ayı içerisinde çıkardıkları güncelleme ile 750m. boost'unun oyun içi para fiyatı (altın) düşürüldü. Biriktirdiğiniz altınlarla 5'erli paketler halinde aldığınızda oldukça uygun fiyata geliyor. (1500 m. boost u sakın almayın; paranıza yazık ^-^)
NocseizNocseiz
Üye
Aven dedi:

Müzik oyunu değil de sci-fi temalı -neredeyse- her şeye bayılırım ^-^ Teşekkürler.

ArandurArandur
Üye
Joyride iyidir gerçekten, fakat onun gibi para almadan ilerlenebilecek pek çok oyun mevcut.

Bence güncel oyunlarda asıl sıkıntı, sonsuz ilerlemeli yapı. Bitirilecek bölüm yok, amaç yok, senaryo yok.

NocseizNocseiz
Üye
Plants vs. Zombies 2: It's about time {Strateji}

Popcap ekibi Angry Birds'ün yapımcısı Rovio'nun yolundan giderek ücretsiz ve Free2Play (Beleş Oyna) olmasına rağmen Pay2Win (Parayla Kazan) olmayan bir oyun yapmış.

###(06.06.2014: An itibariyle (daha doğrusu bir kaç ay önce) oyunun yapısında makro yapısında ciddi değişiklikler yapıldığı için aşağıdaki bilgilerde yanlışlar (yani artık geçerli olmayan) çok şey olabilir. Lakin mikro düzeydeki değişiklik az olduğu ve genel olarak yardım edebileceği için olduğu gibi bırakıyorum.)

An itibariyle 3 farklı zaman-mekan mevcut ve muhtemelen güncellemelerle daha da ekleme yapacaklar. Ana senaryo (Aptal Dave ve Zeki Karavan üzerinden geçen oldukça zayıf bir senaryo... ) kötü olmasına rğmen stratejik çeşitlilik ve farklı oyun modları eğlenceli bir oynanış sağlıyor.

Oyunda tek para birimi var ve tasarruf ettiğiniz müddetçe sıkıntı yaşamayacağınızı tahmin ediyorum. Özellikle de şunları uyguladığınızda:
1. Aşağıdaki ipuçlarını uygulamanıza rağmen sonuç alamadığınızda; Altınınızı sadece bölüm (görev) başına 1 Bitki Yemi (Plant food) almak için kullanın. ( Power-up ları Challange'ların son seviyelerinde kullanın.)
2. Özellikle yaratıktan düşen (ya da 1000 altın verip aldığınız) ilk yemi twin sunflower (ikiz ayçiçeği) üstünde kullanırsanız ve hem ayçiçeği hem de savunma bitkilerini oyunun başında hızla yerleştirip kafanızdaki planı rahatça uygulayabilirsiniz.
3. Farklı görevlerde (oyun modları) değişmek üzere tek sıra, çift sıra nadiren de 3 sıra ayçiçeği kullanmanız gerekecek. Genellikle en arka sıra en güvenlisidir.
4. Vahşi batıda dinamitli zombilerin olduğu görevlerde imkan varsa en arka sırayı boş bırakarak 2. ve 4. sıraları kullanmak daha iyi. (
Spoiler:
Bonk kullandığınızda 2. ve 5. sıra ayçiçeği 3 ve 4 Bonk Choy hem arkayı hem önü kolladığı için iyi bir taktiktir. Bunu aynı görevde 2 & 4 Ayçiçeği 3 Bonk kullanarak önüne Chili Bean ve wallnut ile destekleyebilirsiniz.
)
5. Bitki yemleri hem iyileştirir hem de bitkinin özel yeteneğini etkinleştirir.
6. Bazı küçük ve önemsiz gibi duran sebzelerin özel yetenekleri çok güçlü olabilmekte. Zorlu görevlerde bunları bilip doğru zamanda kullanmanız gerekiyor.
7. Vahşi Batı'da -anahtar toplayarak açacağınız kapıyla, Wallnut iyileştirme yeteneği almanız tavsiye edilir. Nadir kullanısa da faydalı. (Çalışma mantığı, mevcut hasarlı Wallnut üzerine wallnut tohumu atarak tam iyileştirme sağlaması.)
8. Piyano ve varil “rolling object” (yuvarlanan nesne) olduğu için Spike Rock tavsiye edilir. (Wallnut ve neredeyse diğer tüm bitkiler bu nesnelerin altında ezilip gidiyor.)
9. Tavuklara karşı yıldırım (Saz (Bana sazdan çok pırasayı andırdı ama... (bknz. Reed))), papağanlara karşı ucuz savunma bitkileri ve Spike Rock (korsan kaptanı hızla devre dışı bırakmak için) ideal seçenekler.
10. ...

Son olarak strateji oyunlarında adet olduğu üzere DPS'i yüksek bitkiler kısıtlamanın az olduğu görevlerde çok fayda sağlıyor. Bu nedenle önce tüm diğer bitkileri açın ve kullanın.

Her zaman-mekan farklı zombilerden ve savunma sahalarından oluştuğu için bir sonraki yıldız geçidi için gereken yıldızları en kolay bir önceki zaman-mekanda toplayabilirsiniz

Misal; Mısır'da yıldız geçidini açtıktan sonra Karayipler'de(?) 20-24 yıldız gerektiği için Mısır'da yıldızları toplayın.

☞Tahmini DPS (Saniye başına zarar)☜
(Oynayarak keşfetmesi daha zevkli olduğu için spoiler olarak verdim. Bence çok zorda kalmadıkça bakmayın.)
Spoiler:

Pea pod > Spike Rock > Snap Dragon > Lightning Reed > Winter Melon > Bonk Choy > Bloomerang > ...
NocseizNocseiz
Üye
Badland: Oynanışı ilk bakışta Flappy Bird'ü andırsa da fizik motoru ve onlarca etkileşimli obje ile oldukça zevkli hale gelen bir puzzle + runner(Temple Run vb.) oyunu. Reklam olarak an itibariyle sadece yeni çıkardıkları 10 bölümlük “imkansız” ek paketli premium sürüme yönlendirme yapıyor. Bunu da çok rahatsız edici şekilde yapmadığı ve ana bölümlerin (Day 1 ve Day 2) tamamını oynattığı için sevdim. Müzikleri ve ses efektleri de grafikleri kadar kaliteli. Senaryo diye bir şey yok, lakin Limbo tarzı bir puzzle olduğu için hayal gücü yeterli oluyor.

Steampunk Tower: Kule savunma oyunlarının -steam punk evreninde geçen, tek kuleye indirgenmiş hali diyebiliriz.

Armor Games vb. flash oyun sitelerindeki sürümün Android'e birebir port yapılmış hali olduğunu tahmin ediyorum. İsteyen flash halini deneyebilir: www.google.com

Oynanış Plants vs. Zombies'i andırmakta, tek bir kuleniz var ve üzerinde yerlerini istediğiniz gibi değiştirebildiğiniz silahlarınızı bodrum katta yapıp üst katlara taşıyarak yerleştiriyorsunuz. Laboratuar ile yapılabilecek araştırmalar ve oyundaki düşman tipleri de oldukça zengin.

Tek dezavantajı oyunun ana senaryosu (daha doğrusu ana bölümleri; senaryo yok dense yeridir.) bittikten sonraki Challange serisinde ortaya çıkıyor: İstediğiniz silahı (turret) istediğiniz düşmana odaklayamıyor, ayrıca laboratuardaki geliştirmelerinizi bu Challenge bölümlerinde kullanamıyorsunuz. Bunun dışında buharlı teknolojileri sevenler için (bkz. Arcanum) tavsiye edilir.

Not: Oyun kulenin özel güçlerini kullanırsanız çok kolaylaşıyor, zorlayıp oyunun ömrünü arttırmak için hiç kullanmamayı deneyin... Çok zorda kalmadıkça ;)

dodgerdodger
Üye
2048

TaxmanTaxman
Üye
100000000000
discussioncontroller