DOTA 2 : Yeni Başlayanlar Buraya!!!
LovermanLoverman
Üye
Hepimizin yeni başlayan Dota oyuncularına vereceği tavsiyeler oluyor, sırası geldiğinde uzun uzun yazıyoruz, ancak tüm bu yazılanlar DOTA 2 konusunda kaybolup gidiyor, bu yüzden yeni gelenlere aynı şeyleri yeniden yazmak zorunda kalıyoruz.

Bu başlığın amacı böyle bir durumda acemi arkadaşları buraya yönlendirip bilgi almalarını sağlamaktır. Bir nevi noob's guide yani. İlk post kendini günceller zamanla, haydi bakalım.

Yeni başlayanlara tavsiyelerinizi, uyarılarınızı görelim.


* http://www.dota2.com/heroes/

Bunu buraya bırakıyorum, açıklamanın kralı var burada.
Hangi hero hangi köyden geliyor, bir vurdumu kaç koyuyor hepsi yazıyor.


kurtkapankurtkapan
Üye
Başlamayın : )))))))

Beğenenler: Taxman, Uraura

SwooshSwoosh
Üye
evet anlatın bana
RelentlessRelentless
Üye
suvuş
step 1 saçları kestir

Beğenenler: Swoosh, [Deleted User]

SwooshSwoosh
Üye
hahahah sesli
ReyJeyReyJey
Üye
balanar dışında bi heroyla başlayın, o benim < 3

Beğenenler: SiriusAB

LovermanLoverman
Üye
Daha önceden yazdığım bir şeyi buraya kopyalıyorum:

Spoiler:
> Nerede duracağını bilmek, sağ click nereye yapacağını bilmek, ne zaman yapacağını bilmek.

Bir noob için bunun önemi kadar hiçbir şey mühim değil. Hero, item her zaman öğrenilir, oyunun içersinde bakarsın yine öğrenirsin. Ama bunları kimse söylemez, deneye deneye öğrenmek zorunda kalırsın. Noob bir insan zaten şu kafada oluyor, kuzenime öğretiyorum günlerdir oradan biliyorum: "Adama mı vursam, vurmaya devam edip yürüsem mi, creebe mi vursam, canım azaldı geri mi gitsem, işte 4 kişi geliyorlar canı az gidip vursam alır mıyım, bunlar nereye gidiyor anasını satayım, aha düşman karşıda niye saldırmıyoz, ben saldırıom" vs vs gibi uçuk uçuk kafalar. Sonuçta ne oluyor, kule dibine kill için girenler, zamanında geriye right click yapamayıp 4 kişinin arasında kalanlar, 15. dakikada 0-15 olanlar...

Napmalı? Açıp normal bir oyuncu -meşhur olanlar değil- nasıl oynuyor izlemeli ve onu taklit etmeli. Yani nerede duruyor, nereye tıklıyor, ne zaman geri kaçıyor bunları izleyip sonra oyunda aynısını yapmaya uğraşmak gerekiyor, özellikle bir Noob creeplere otomatik saldırı yapmayı kesip last hit almaya başlayınca, creeplerden dayak yemeyip onların yanında durmayı, heyecandan heronun kontrolini kaybetmemeye öğrenince bir çok zorluğu aşmış oluyor.

Kuzenimin yanında oturduğum ve komutlar verdiğimde oynadığı:
http://dotabuff.com/matches/200742954
http://dotabuff.com/matches/197715029

Ben yokken söylediklerimi iplemeyip kendi kafasına göre oynadığı:
http://dotabuff.com/matches/204569102
http://dotabuff.com/matches/199331476

Ne söylüyorum ben bu adama? Item mı, skillerin ne işe yaradığı mı? Zaten oyun öneriyor, kendisi de okuyor, ben sadece farm sırasını söylüyorum. Esas söylediklerim sadece şunlar dakikalarca:

- Geri kaç, ileri git, creepler sana vurmasın, çekil, şimdi git adama vur, heal at, ulti at, geri, tek gitme, alamazsın saldırma.

Ben yokken duyuyorum kendi kendine neler söylüyor:
- YA ...K DALSANIZA NE GERİ KAÇIYONUZ Bİ ANDA ORTADA KALDIM YAAA *

:D

Basit kuralları öğrenen bir kişiye sadece oyun mekaniğinin kullanıcılar tarafından nasıl yürütüldüğünü öğretmek gerekiyor. Biz artık alışmış olduğumuzdan DOTA tarzı kendine has bir gameplay'e sahibiz, bu insanlar kafalarında bu oyunu koyacak yer bulamadıkları için geri çekil, last hit yap vb. şeyleri beyinleri alamıyor, strateji desen böyle oynanmaz, fps desen zaten değil, action oyunu desen 0-20 bitirirsin. Bu başlıkta Dota'ya başlayan arkadaş otursun "oyuncunun gözünden" maç seyretsin, nereye tıklıyor görsün vs. Sonra bir heroyla ZOR botları 3 vs 3 - 5 vs 5 maçlarda rahat yenmeye başladığında online oyunlara girebilir. Ama oyunun temel öğelerini de öğrensin, skill nedir, kaç skill vardır, ulti nedir, oyunda amaç nedir vs gibi.. Tavsiye ettiğim herolar TRAXEX, NECROLYTE şimdilik. Range herolarla öğrenmek daha basit. Oturdum işsizlikten tekrar yazdım, umarım işe yarar..

CaturdayCaturday
Üye
ReyJey dedi:

balanar dışında bi heroyla başlayın, o benim < 3Reycey nab.
Öğrenin.:)))
118118
Üye
ReyJey dedi:

balanar dışında bi heroyla başlayın, o benim < 3nab

Ben Invoker'la başladıydım oyuna, k/d ratiom fena değildi hatta.

Sonra forumdakilerle oyunlara girmeye başladım : DDDDDD

Ama cidden, tek hero kasmayın, zararınıza olur.

Bütün herolarla da başlamayın.

3-4 tane farklı oynanışa sahip hero seçin ve bir süre onlarla oynayın, oyuna alışın falan.
acdervisacdervis
Mod

!!!


neden?
__skytalker____skytalker__
Üye
No. Kendinize uygun bir hero bulup oyuna alışana kadar sadece o hero ile oynayın. Oyuna iyice alıştıktan sonra diğer heroları öğrenmek 1 maçınızı alır sadece. Hatta bu durumda sadece o heroları okumak bile yeterli olabilir. Başka bir hero ile ilk oyununuzda bile gayet güzel oynayabilirsiniz.
discussioncontroller