DOTA 2 : Yeni Başlayanlar Buraya!!!
118118
Üye
Skiller lol'de creep farmlamak için kullanılıyor.

Dota'da bu olay daha nadiren oluyor.

Dedicated jungler yok ama lane'de olduğundan daha iyi olabilen jungle heroları var.

Yani en azından ben Axe-Naiz-Furion üçlüsü ile daha rahat nc yapıyorum.

Üste: Miss olayı doğal olarak var, creep'e atabiliyor yani miss. Ben çok lh/deny kaçırdım...
RelentlessRelentless
Üye
sırf deny kavramının olmaması bile lol oynamamak için başlı başına bir sebep

haritası çok ufak, lvl cap 18, aoe skiller fazlasıyla minik, adeta indie arcade oyun oynuyorum havası var, bir ciddiyet göremiyorum. oyunu pazarlama şekillerine hayranım ama oyunun kendisi vasat ne yazık ki. her oyun yüksek düzeyde oynamak için yetenek gerektirir ona bir şey demiyorum ama dotadan daha basit bir oyun olduğu bariz. çünkü iyi olmak adına aşman gereken daha az engel var ve seni iyi yapacak faktör sayısı daha az.

ability power ve cooldown reduction dalgaları dota'da yok. olamaz da zaten. oyun kontrolden çıkar. wtf mod olur anca.
ability power'a denk gelebilecek tek şey karşı tarafın magical resistance'ını düşürmek olabilir, cooldown reduction olayı için de Refresher var. ama yine de aynı yeri tutmaz.

dota'da roller lol'dekine kıyasla çok daha keskin bir şekilde ayrılıyor o da var tabi ki.
Amenquiver
Mod
highground/lowground ayrımı var DotA'da.

Aşağıdaki oyuncu sizseniz miss çekme şansınız var evet.
OneInchManOneInchMan
Üye
Devam edin lol vs dota lütfen. Aydinlaniyorum.
118118
Üye

highground/lowground ayrımı var DotA'da.

Aşağıdaki oyuncu sizseniz miss çekme şansınız var evet.

Normal miss atma şansı da yok mu? Olması lazım...
Amenquiver
Mod
I ıh, item ya da skill etki etmiyorsa miss yok oyunda.
LovermanLoverman
Üye
Swoosh dedi:

ben sorayım bari
hangi heronun hangi lane'e gittiği önemli mi? önemliyse neden
support nedir carry nedir (kelime anlamlarından çıkarıyorum tabi de oyunda tam olarak ne şekilde vuku buluyor), eşeği kim alıyor, kanadını kim takıyor, ward nedir ne değildir

aklıma geldikçe soracağım

he bi de oyunun içindeki şu hangi levelda hangi skilli alacağını, itemları falan öneren guidelar öğrenme sürecinde ne kadar etkili

Tek tek ben de yazayım, katmerli olsun.

Hangi hero'nun hangi lane gittiği önemli, zaten biliyorsun 3 lane var toplamda.
Mid lane'e genelde gank heroları gider, ondan sonra lvl'a ve golda erken ihtiyaç duyan herolar gider.
Gank herosundan kastım belki kelimenin anlamını bilmiyorsundur, alt ve üst koridorlara gizlice yanaşıp ani baskınlarla kill alacak herolardır bunlar.
Geri kalan 2 lane için ise bu kadar detay olmaz genelde, bu lanelerde 2 tane carry olması kötü bir şeydir onu söyleyebilirim. Yani aynı lane'de 2 carry demek, bir carrynin alacağı altını iki carry bölüşecek demek, bu da sıkıntı. Çünkü carry adı üstünde, oyunu taşıyacak, rakibin ağzına ağzına vuracak. Bu yüzden carrylerin yanına support heroları dağılır, onun kasmasını değişik taktiklerle sağlarlar. Bazen hiç creep almaz, sürekli rakibe saldırırlar, bazen ormandan lane'e creep çekerler, bizim creepler orman creeplerine saldırır, böylece rakibe altın ve exp gitmez, bazen de rakibe skill yağdırırlar, böylece carry rakipleri kolayca keser ve erkenden altın toplar.
Bazen ise bir lane'e 3 hero gider, bunlar plana göre değişik rollerde olur, diğer lane'de tek kalan hero mid herosu gibi bolca altın ve exp alır, ancak tek kişi vs 2 kişi oynamak zordur, bu yüzden hero da, oyuncu da buna uygun olmalıdır. Öte yandan üstteki 3 kişi de uyumlu olmalıdır, çünkü o 3 kişi inanılmaz az exp ve altın alabiliyor hatalı oynarlarsa.

Eşşeği genelde support alır, nadiren gankerların da aldığı olur. Oyunda 2 support varsa görev paylaşımı yapabilirsiniz.

Carry heroları genelde oyun başında support ve tank herolarına göre biraz daha zayıf olan, etkilerini gold ve exp aldıkça gösteren herolardır, bunların bazıları ilk dakikalarda bile etkili olur, bazıları ise oyun boyunca gold toplar, sonlara doğru ortalığa çıkar büyük açar. Atıyorum Lifestealer aka Naix oyun boyunca etkili olan bir herodur, ancak atıyorum Phantom Assasin biraz daha item ve exp ihtiyacı duyan bir herodur. Oyun ortasına doğru açılır, mid game ve late game yani. O yüzden ben her zaman bir takımda bir adet late game carry, bir adet early/mid carry olsun isterim.

Ward dediğin çubuk koyduğun yerin etrafını gösteren bir şeydir, Relentless açıklamış, genelde "rune" bölgelerine koyulur ki mid herosu bu runeları alabilsin, runeları internetten öğrenebilirsin, kimisi hız verir, kimisi double dmg bonusu verir, kısa süreli bonustur bunlar. Observer Ward'ı atıyorum bu rune bölgesine koyarsın, rune'lar 2 dakikada bir çıkar, sen görevini yapmış olursun onları göstererek. Veya belirli taktiksel bölgelere koyarsın, sana gank atmaya gelenleri görürsün. Şuraya bak:

Sentry ward ise görünmezleri gösterir, bazı herolar görünmez olur, senin yanına gelip avantaj elde ederler. Eğer lane'e bunlardan bir tane koyarsan adamın sana yaklaştığını görürsün. Bir de rune koyduğun yerlere koyabilirsin bu sentry wardları, rakibin wardlarını gösterir sana bu, böylece onları kırıp "deward" yapmış olursun. Ayrıca Wardlar rakibin neutral creeplerinin, yani ormandaki creeplerin respawn olmasını da bloklar.

Bir sentry ne iş yapar göstermiş mesela:

Beğenenler: Swoosh

SwooshSwoosh
Üye
ne güzel yazmışın lan eyvallah
teorik olarak kafamda oturdu epey ama oynayarak öğrenmek lazım asıl. anladığım kadarıyla oyunun büyük bölümü heroları bilmek, nasıl counterlanacaklarını bilmek ve duruma göre itemization yapmaktan geçiyor, bunlar da oynayarak öğrenilir anca. o yüzden böyle oyunlara geç başlamayı sevmiyorum, bilen ve bilmeyen farkı çok göze batıyor.
bu arada bilen bilmeyen farkı diyince aklıma geldi, level sistemi var ama matchmaking düzgün çalışıyor mu? şimdi ben lvl 1 halimle girsem karşımda ya da aynı takımda çok üst düzey adam olsun istemem, yazık adamlara
ReyJeyReyJey
Üye
ben de level ikiyim, lobilerde tek takımda noob olunca sorun oluyor karşıya geçersin :F

LovermanLoverman
Üye
Hee hiç sorun olmuyor mesela bugün hiç sorun olmadı Tidehunter refresher ile geldi o kadar ya.

Swoosh dedi:

ne güzel yazmışın lan eyvallah
teorik olarak kafamda oturdu epey ama oynayarak öğrenmek lazım asıl. anladığım kadarıyla oyunun büyük bölümü heroları bilmek, nasıl counterlanacaklarını bilmek ve duruma göre itemization yapmaktan geçiyor, bunlar da oynayarak öğrenilir anca. o yüzden böyle oyunlara geç başlamayı sevmiyorum, bilen ve bilmeyen farkı çok göze batıyor.
bu arada bilen bilmeyen farkı diyince aklıma geldi, level sistemi var ama matchmaking düzgün çalışıyor mu? şimdi ben lvl 1 halimle girsem karşımda ya da aynı takımda çok üst düzey adam olsun istemem, yazık adamlara

Aynen öyle, ilk sayfaya yazdığım nereye sağ click yapacağını bilmek ve last hit (creebe senin öldüreceğin şekilde vurmak) yapabilmek çok mühim.

Matchmaking bir kaç oyun boyunca bilmeyenleri kapıştırıyor. Fakat o bilmeyenler bile Dota'daki GUEST görevini yapmış, botlarla oynamış oluyorlar.

Benim kuzenim (yine ilk sayfada linkini bıraktım) hiç bilmiyor ama çok zor botları yenebilir hale geldi artık, pub oyunlarda sıçtığı çok oluyor buna rağmen.

Bir kaç hero beğen bence, biz sana yardımcı olalım.

Drow Ranger, Sniper herolarına bir bak bakalım açıyor mu..
discussioncontroller