Büyük Soygun... (Payday Üzerine)
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
Bilen bilir, PAYDAY: The Heist isminde bir oyun var. Oyunun olayı, dört arkadaş birleşip oynamanız (Left 4 Dead gibi) fakat teması çeşitli soygunlar üzerine. Bu soygunlardan biri, banka soygunu.

Plan basit: Demir kapıyı matkapla kır, kasanın üst katındaki odanın zeminini erit ve paraları çantaya doldurup kaç. Bunca zaman hep bunu yaptık… ta ki ben bugün bir şey öğrenene kadar.

Kasaya gelmeden önceki lobide, eğer dört kişi belli noktalarda dikilirse gizli bir panel açılıyormuş. İçeride benzersiz bir hazine varmış. Öğrendiğim gibi hemen arkadaşlara mesaj attım. Gelin, böyle böyle yapacağız dedim. Sanırsın gerçekten soyguna adam topluyorum lan.

Neyse toplandık, denedik ilk başta gizli panel açılmadı. Meğer dikildiğimiz noktaların bir töleransı varmış, ikinci oynayışta sağa sola ufak adımlarla hareket ederken BİP sesini duyduk ve gözlerim parladı. Aha dedim koşun, panel açıldı!

Gittik ve standart ekipmanımızdan olan çelik matkabını yerleştirdik. Ekranda kalan süre 2000 SANİYE görünüyor. Yarım saat ulan. Kasa kapısının ardında muazzam bir servet, önünde gariban biz. Akın akın gelen özel polis ekipleri mi ararsın, FBI ajanları mı ararsın… Yarım saat, kutsal bir mekanı savunur gibi tuttuk orayı. Beni göreceksiniz, sürekli komut veriyorum. "Geri çekilin beyler!", “Polislerden düşen mermileri toplayın!", “Gelin şurada siper alın!" yazıyorum sürekli.

Nihayet o yarım saat sona erdi, kapı açıldı. Ana kasanın kapıları kapalı. Zeminde fayanslar var, ancak doğru olanlarına bastırırsanız bu şifre kapıyı açıyor. Önceden hazırlıklı olarak yeri zihnimde belli fayanslara sırayla bastım. Arkadaşlarım o an arka hatta çatışarak beni savunurken, ben son fayansa bastığımda sesli olarak BESMELE çektim. Evet yaptım bunu.

Nihayet devasa çelik kapılar, çark ederek açıldı ve içeride raflara dizli külçe külçe altınlar karşımıza çıktı. Size sadece şu kadarını söyleyeyim, normalde birkaç görevi tamamen bitirerek oyunda bir seviye atlarsınız. O kasanın içinde, aldığımız her bir külçe altın tomarıyla bir seviye atladık ve on belki yirmi saatte ulaşılacak deneyim puanını bir anda kazandık. Son olarak oradan kaçtık ve görevi bitirdik.

Bitirirken, zafer sarhoşluğu ve zoru başarmanın şaşkınlığı üzerimdeydi. Üstelik tüm bunlar, daha önce onlarca kez oynadığım o görevin içindeydi ve meğer o altınlar bunca zaman benim keşfetmemi bekliyordu.

Bana bütün bu duyguları hissettiren ise, taban fiyatı 20 dolar olan ve 75% indirimde 5 dolara satılan bir bilgisayar oyunu. Bu geceden itibaren, “PAYDAY çerez oyun ya!" diyenin alnını karışlarım.

Banka soydum olm ben.

Kaynak: Blogum
rubyredrubyred
Üye
sıkıntıları olan ve atmosferi o kadar da iyi olamyan bir oyuna böyle büyük anlamlar yüklemeye gerek yok bence

Beğenenler: Dharkan

DharkanDharkan
Üye
payday çerez oyun

Beğenenler: rubyred, westgrey

TayfunTunaTayfunTuna
Üye
rubyred dedi:

sıkıntıları olan ve atmosferi o kadar da iyi olamyan bir oyuna böyle büyük anlamlar yüklemeye gerek yok bence

Öznel bir yorum olmuş, neye göre "O kadar da iyi olmayan"? Metacritic kullanıcı ortalama puanı 7.9 çünkü.

Oyuna kötü yorum yapanlar gözlemlediğim kadarıyla genellikle korsan olarak singleplayer oynayanlar veya çok az oynayıp, zorluğundan şikayet edenler. Oyun seviye atladıkça kıvama geliyor, başta "Bu oynanmaz ya!" diyen arkadaşlarım şimdi müptelası oldular.

Yabancı incelemelerde "çok dik bir öğrenme eğrisi"nden şikayet edilmiş. Kısacası beceremeyen sıkıntıya gelemeyen "Eah" deyip bırakmış, bu işi meslek olarak yapanlar dahil :D

Dün gece 4 arkadaş harika vakit geçirdik. Aynı zevki alamayan birinin "eh işte" demesi bir bakıma normal galiba.

Dharkan sana diyecek söz yok, belli ki sırf o sözüme inat dedin, insan doğası böyle :D
rubyredrubyred
Üye
o zaman sana şöyle diyeyim, gidip payday 2 beta heist videolarını izle. aaaa diyeceksin, o aaaa dediklerinde benim dediğim oyunun sıkıntıları güdük kısımlarına denk gelecek.
Neal CaffreyNeal Caffrey
Üye
Sen çok oynama bu oyunu Tayfun kardeş. İlerleyen yıllarda soygun yapmaya falan kalkışırsın aman diyeyim.
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
rubyred dedi:

o zaman sana şöyle diyeyim, gidip payday 2 beta heist videolarını izle. aaaa diyeceksin, o aaaa dediklerinde benim dediğim oyunun sıkıntıları güdük kısımlarına denk gelecek.

Anlamadım, ikincisi daha mı iyi olmuş yani bu mudur? Bunda şaşılacak ne var? Half-Life 2 daha güzel diye "Half-Life 1'e büyük anlam yüklemeye gerek yok bence" demek gibi. Her oyun çıktığı dönemde yaşattığı keyifle güzeldir.

Neal Caffrey, merak etme sanalda soyuyoruz ki gerçekte olmasın :D
Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Kötü oyun güzel hikaye. 4 arkadaş bir araya geldikten sonra matematik problemi çözüm videosu bile eğlenceli olur.

Beğenenler: RedBeard, Taxman

RedBeardRedBeard
Üye
Bazen oyunları güzel yapan bakış açınızdır la. Afedersiniz burnunuzu karıştırıp oynasanız daha yüksek puanlar verebileceğiniz oyunları oynarken zevkten 4 köşe olan insanlar var. Yadırgamayın böyle.

Ayrıca Payday 2'nin videolarına baktım da, hayatımda gördüğüm en dandik animasyonlar o oyunda herhalde. Response time çok kötü. Umarım beta'dan çıkmadan düzeltirler. Şu dönemde böyle animasyon küfür valla.
TayfunTunaTayfunTuna
Üye
MrClown dedi:

4 arkadaş bir araya geldikten sonra matematik problemi çözüm videosu bile eğlenceli olur.

...bu fikre kısmen katılmıyorum, atıyorum Dead Island'ı arkadaşlarla oynamak hiç zevkli olmuyor mesela. Oyunun altyapısı zevk almayı engelliyor çünkü. Payday ise, atmosferi sığ ve grafikleri idare eder olsa bile arkadaşlarla oynandığında çılgın atıyor.

Payday 2'ye gelince, satın aldım ama beta erişimim yok, henüz oynamadan da yorum yapmak istemiyorum. Sadece en az ilki kadar zevkli soygunlar sunacaksa benim için geçerli not alacaktır :) Ben bu forumun en iyimser adamıyım galiba sorun burada.
discussioncontroller