04.08.2013 Forum Duyurusu
oropheroropher
Üye
Herkese selamlar,

Duyuruya başlamadan önce şunu belirtmekte fayda görüyorum, az sonra okuyacaklarınız yeni moderasyon düzenine geçildiğinden beri "ilk kez" herkese danışmadan ve tamamen kendi insiyatifimle ortaya koyacağım düşünceler olacaktır...

Dün akşamdan bu yana yaşananları takip edenler durumun farkındadır, olmayanlar ise sanıyorum ki en iyi "bilenler bilmeyenlere anlatsın" şeklinde duruma vakıf olabileceklerdir.

Yanlış olmasın ancak sanıyorum ki yeni moderasyon ekibini geçtiğimiz Eylül döneminde açıklamıştım ve o gün şöyle bir şey söylemiştim; "Bu kez moderasyon eski hataları tekrarlamayacak çünkü bu kez onları da denetleyen bir ben olacağım başlarında". Bugüne kadar verilmiş olan tek bir cezayı değiştirmek dışında bu durumu gerektirecek hiçbir durumla karşılaşmadım. İsteğim, hiçbir zaman da karşılaşmamaktı ancak maalesef ki öyle olmadı...

Beraber çalıştığım ekibe hep şunu anlatmaya çalıştım; nasıl bir durum olursa olsun, haklı dahi olsak tartışmayı "uzlaştıran" taraf biz olmalıyız. Almış olduğumuz kararların haklılığını elbette savunabiliriz, üyelerin yanlış düşündüğünü de anlatmaya çalışabiliriz, ancak asla "biz haklıyız ve bizim dediğimiz olacak. Bunu kabullenin" mantığını güdemeyiz. Bu anlayışın güdülmemesi için de elimden geleni yapmaya devam edeceğim..

Kimi zaman aksi bir düşüncede olduğuma inanmayı seçtiğinizi bilsem de, bu forumun "üyeler" için var olduğunu ve onların mutluluğu için çabalamamız gerektiğini biliyorum. Elbette ki işin içinde site yönetimi, reklam verenler gibi göz ardı edilemeyecek unsurlar da var ancak özellikle "forum" kısmı üyelerin mutluluğu üzerine endekslenmiş bir platform. Bu noktada anlaşamadığımız tek nokta, sanıyorum ki bizim "tüm üyelerin" mutluluğunu gözetmek zorunda olduğumuz gerçeğinin bazen atlanıyor oluşu. Keşke karar alma mekanizması, "çoğunluk bundan memnun, rahatsız olan kişileri görmezden gelebilirim bu nedenle" diyebilecek kadar kolay olsaydı ancak maalesef ki öyle değil. Elimizden geldiğince "herkesi" mutlu edecek yapıyı sağlamaya çalışıyoruz ancak bunun mümkün olmadığını da biliyoruz. "Optimum seviyeyi" yakalayabilirsek ne ala...

Kendi adıma konuşayım, bugüne kadar çoğunuzun gördüğü en iyi yönetimi ortaya koymadığımın farkındayım. Hatalarım, yanlışlarım, kusurlarım elbette ki var ve olmaya da devam edecek. Sadece şu konuda içim rahat, hiç kimseye art niyetli davranmadım bugüne kadar. Hatalarımdan ders çıkarabilmek için çaba gösteriyorum. Şu konuda içiniz rahat olsun, başka konularda hata dahi yapsam bu forumda hiçbir zaman "biz yaptık, oldu" mantığının yer bulmasına izin vermeyeceğim...

Olayların başlangıcı olan konuda gelen eleştirileri gözden kaçırmış değilim, ancak bu başlıkta onlara cevap vermek istemiyorum. Şöyle bir teklifim var ama, bu ve buna benzer tüm istek ve şikayetlerinizi gelin oturup konuşalım, beraber bir çözüm yolu bulmaya çalışalım. İstenilenleri yapamıyorsak neden yapamadığımızı anlatalım biz, siz de nasıl yapılabileceği konusunda bizi yönlendirmeye çalışın. Hep beraber bir sonuca varmaya çalışalım. Bu tartışmayı isterseniz skype üzerinden sohbet ederek, isterseniz İstanbul'da olan üyelerle bir yerde buluşup yüz yüze gerçekleştirebiliriz. Skype üzerinden olursa da seçeceğiniz üç kişi ile yapabiliriz bunu (Sayı çok olunca Skype'tan bir toplantı yapmak zulme dönüşüyor zira). Eğer bu teklife sıcak yaklaşırsanız ben seve seve ilk adımı atmaya hazırım..

Sizlerden ricam, konuya müdahil kimsenin ismi üzerinden ne bu başlıkta ne de başka yerde bir saldırı veya laf sokma eyleminde bulunmamanız. Bu duyurunun amacı, hem durum hakkında bir açıklama yapmak hem de mevcut sıkıntıları çözme anlamında bir eylem ortaya koymaktır.

Hepinize iyi günler dilerim,
__skytalker____skytalker__
Üye
Skype ya da buluşma olayı iyi fikirmiş, beğendim.

Beğenenler: har

RelentlessRelentless
Üye
Ben Firewing'in kulağını çekerim İzmir'de, raad olun.

PiranhaPiranha
Üye
Yine naptınız lan! şurda yokluğumda neler olmuş neler (e kim bilir? valla bişeyden haberim yok :D). Rahat duramadınız dimi, Oropher'in canını sıkmışsınız yine rahat bırakmamışsınız belli, bir de üstüne Todza modluktan mı atılmış ne olmuş. Vay be bugünleride mi görecektik yav... Oropher ustam sen sıkma canını, biz sizleri biliyoruz sizde bizleri biliyorsunuz e daha ne :) (şu son sözümü iyi anlamda dedim ha :D).

westgreywestgrey
Üye
yine çok tatlısın piranha
PiranhaPiranha
Üye
O senin tatlılığın westgrey'ciğim

Beğenenler: Mosquétero, RedBeard, har

YojimboYojimbo
Mod
Ben de bu başlıktan, hem bir mod, hem de bir üye gözüyle birkaç noktaya değinmek istiyorum, her iki tarafa da yönelik. Madem katılımcılık diyoruz, "moderasyon arası sohbet" ile sınırlı kalmasın istedim görüşlerim.

NOT: Tamamen bireysel düşüncelerimdir bunlar, moderasyon adına yazmıyorum. Okurken aklınızda olsun.

Dergi kuruldu kurulalı bu forumlardayım çoğunuzun bildiği üzere, yine çoğunuzla az çok muhabbetim de vardır, samimiyetimden kuşku duymayacağınızı umuyorum.

Arkadaşlar, forumdaki birincil sıkıntı, gerek mod, gerek üye olarak geçirdiğim zamanda gözlemlediğim kadarıyla, uzun süredir bu forumda olan kemik kitle tarafından yaratılan, burası sanki bir derginin offical sitesinin forumları değilmiş de, kendi aramızda konuştuğumuz bir skype kanalıymış atmosferi. Hakim olan bu atmosferin kırılması gerekiyor, ki bu mevcut samimi ortama zarar vermek anlamına da gelmiyor. Biraz açayım bunu müsade ederseniz. Sizin de hak vereceğiniz üzere, bu siteye dergiyi takip eden, yaşı 12-13 olan çocuklardan, reklam vermeyi düşünen ticari kimliklere kadar herkes girebilir, dolayısıyla forumdaki üslubun kendisi, birebir derginin halkla ilişkileri açısından önemli bir etmendir, özellikle günümüzde sosyal medyanın gücü göz önüne alınırsa. Dergiyi takip eden biri, foruma girip, buradaki kemik kitle tarafından dışlandığı zaman, ya da ad-hominem polemiklere, ayarsız bir şekilde argo/küfür kullanımına denk geldiği an, kişinin gözünde Oyungezer dergisinin imajıyla bütünleşecektir burada gördükleri. Keza, bir derginin imajını o derginin okuyucu kitlesi oluşturur, bu forumlardaki üyelerin de dışarıdan dergi okuyucusu olarak algılanacağı düşünülürse (tamamımız öyle olmasa dahi), söylemek istediğim daha net algılanacaktır. Dergiden bağımsız bir platform olarak bakarsak dahi forumlara, bu kemik kitlenin, yeni gelen üyelerin adaptasyonu sürecinde karşısındakini küçük gören bir üslup takınması forumdaki aktif kullanıcı sayısına da balta vuruyor, bunu mod'ken defalarca gözlemledim direk bana gelen ÖM'ler, ya da raporlar üzerinden.

Bu yüzden sizden ricam, özellikle aramıza yeni katılan arkadaşlara yönelik daha yapıcı bir tavır takınmanız. Bu arkadaşların da genel olarak forumun yaş ortalamasının altında olduklarını gözlemledim, bu noktada sizlerin üsluplarınızın da forumun kemik kitlesi olarak belirleyici olduğunu aklınızın bir köşesinde tutmanızı rica ediyorum.

İkincil olarak, forumdaki moderasyon işleyişi noktasında Oropher'ın da ifade ettiği gibi, daha katılımcı ve forum üyelerini, forumun işleyişi noktasında karar mekanizmalarıyla içselleştirecek adımların vurgulanması gerekiyor bence. Raporlama olayı buna en basit örnektir, arkadaşlar, bunun altını çizmek istiyorum, polemik halinde raporlama insiyatifinin kullanılmasını bir insiyatif değil elzem bir uygulama olarak görün lütfen, yani elinizdeki bu imkanı kullanma yerine ad-hominem bir karşılık vererek polimiğe ortak olmanız halinde sizlere uygulanacak yaptırımda -haklı ya da haksız olun- hafifletici bir unsur olmayacağını anlamalısınız.

Bunun dışında Oropher'ın değindiği gibi, forum üyelerinden seçilen kişilerin katılımıyla şekillenecek skype toplantıları, daha genel kapsamlı buluşmalar vs. de bu katılımcılığa hizmet edecektir. Forumun ilk günlerinde üyeler arasında daha samimi ve aynı oranda saygılı bir ilişki söz konusuydu, sosyal aktivitelerde, günlük hayatta da sürekli karşı karşıya gelme durumundan dolayıydı bu biraz da. Buluşmalar, sosyal aktiviteler bu yüzden teşvik edilebilir, bu toplantılara da moderasyon ekibinden en az bir kişi katılarak, forumun işleyişi hakkındaki fikirlerinizi not edebilir. Elbette fikirlerinizi bu platformdan da ifade etmeniz mümkün, hatta etmelisiniz, fakat doğrudan bir iletişim moderasyon ile üyeler arasındaki buzları da eritecektir.

Ayrıca yine katılımcılık ekseninde, seçilecek mod'lar noktasında forum üyelerinin fikri de alınabilir mesela, tabi ki trollük yapanlar da olacaktır bu noktada, fakat samimi şekilde moderasyon olarak sizlerin fikirlerinize de değer verdiğimizi gösterebilirsek, feedback de daha ciddi olacaktır sizlerden gelen diye düşünüyorum. Moderasyon olarak aklımızdaki isimler belirlenir, forumda paylaşılır, sizler de bu isimler üzerinden kendi tercihlerini belirtirsiniz vs. Yapılmamasına engel bir durum yok bence.

Dediğim gibi, moderasyon ile üyeler arasındaki mesafe de azalmış olacaktır bu şekilde. (Bu mesafe ister istemez oluyor belli oranda, keza herkesi aynı anda memnun etmemiz, siz de hak verirsiniz ki, mümkün olamıyor çoğu zaman.)

Bir mod olarak, moderasyona yönelik olarak da -son gelişmelerden sonra özellikle- şunu belirteyim, forumun genelinde moderasyon olarak samimi, hatta yeri geldikçe geyik bir üslup takılabiliriz, hatta takınmamız da gerekir saçma bir bürokrasi havası yaratmamak adına :) Fakat konu yaptırımlar, forumun işleyişi vs. oldu mu, üslubumuza çok dikkat etmeliyiz, bir şekilde uzun süredir bu forumlardayız, en azından ben başından beri buralardayım (eskisine nazaran ortalarda gözükmesem de), ve bir şekilde başında zaman geçirdiğimiz, arkadaşlıklar kurduğumuz bir ortam burası, hepimizin amacı bu ortamda belirli bir seviye tutturmak, o yüzden üyeler haksız da olsa, eleştirilerini dinlemeli, onları ciddiye aldığımızı belirtmek durumundayız, şayet biz doğru üslup kullanırsak, karşıdan gelen tepkiler forum kuralları dışına çıktığı an müdahale etmemizde bir sakınca olmayacaktır, aksi halde çelişkili bir durum yaratırız ki bu da moderasyona olan güveni zedeler.

Bu arada, moderasyon olarak forum kuralları, yaptırımlar vs. üzerinde çalışıyor arkadaşlarımız, bu konuda da yakında deklare edilir gelişmeler forumda.

Hadi iyi bakın kendinize :)

Üye
Forum kuralları kesin olarak duyurulmadan önce yapılacak bir skype toplantısı ya da buluşma daha sağlıklı olur bence.

Beğenenler: 118, har

oropheroropher
Üye
Eöö bunun için forum kullanıcıları isteklerini ortaya koymalı..
Ben seçemem sonuçta seninle seninle konuşayım diye..
Hani ilk adımı attım ama bunu isteyenlerin devamını getirmesi gerekmekte..

Beğenenler: __skytalker__, har

Üye
Yok, zaten öyle olacak. Sadece hani duyurmadan önce söyleyin de biz de ona göre adam seçelim, sonra da oturun konuşun.

NesteressNesteress
Üye
Samsar ve seçeceği iki kişi oropher ile görüşsün

discussioncontroller