Upgradelesekde mi oynasak ?
Silverlex
Üye

Merhaba OGZ, sistemim artık kıtı kıtına yetiyor gibi geliyor bana. Çok da yetersiz değil. Oynadığım oyunlar için kısmen yetiyor bana ama hem bu sene çıkacak oyunlar için hem de sistemim güncel kalsın diye bir upgrade yapmak istiyorum.

Şu anki sistemim kabaca şu şekilde;
AMD Athlon II X4 630 (2.8 GHz)
MSI 770-C45
HD5770 1GB
4GB RAM

Ben bu sistemim ile Crysis 3 ve Farcry 3 gibi oyunları "bence yeterli" seviyede oynayabiliyorum. Bunu yazma sebebim mevcut sistemim ile ne kadar o oyunlar oynanabilirse upgrade den sonra aynı seviyede BF4 ve GTA5 oynatabilsin yeter benim için.

Upgrade yapmak istediğim sistem;
Gigabyte 970A-D3
AMD FX Series 8320 (3.5 GHz)
Sapphire HD7850 1GB 256Bit

Upgrade için tahmini bütçem 1300TL civarında. Bütçemi en verimli bu şekilde kullanırım gibi geliyor. Birde Goyun'lara sorayım dedim. Hadi bakalım görüşlerinizi bildirin :-D
FirewingFirewing
Üye
Ram i yükseltmemek saçma olur bence.
NihirusNihirus
Üye
Amd yerine 1300 lira civarına;
http://www.netsiparis.com/intel-core-i5-4430-300ghz-6m-1150p-_p87511150001

i5 4430

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/gigabyte-ga-z87m-hd3-lga1150-ddr3-1600mhz-anakart.aspx

z87

ve 7870 alıp rahat rahat oynarsın ne istiyorsan. Çok zorunda kalmadıkça, alt seviye bir sistem toplamadığın sürece, kısacası oyun amaçlı bir sistem topluyorsan, Amd işlemcileri tercih etme.
RidygoRidygo
Üye

Silverlex
Üye
Nihirus, biraz araştırdım da senin sistem kafama daha çok yattı. 8GB RAM bende istiyorum da sonradan eklerim demiştim. O zaman ben biraz bekleyeyim. Oyunlar çıksında körü körüne upgrade etmeyeyim bari.
Sağolun ;)
G-MANG-MAN
Üye
yanlış işler bunlar... elindeki aleti sat, sıfırdan yeni bir alet al derim... bunlar kısa vadeli çözümler... yazık günah. 1.300 TL diyor yaw
BonecrusherBonecrusher
Üye
amd phenom II X4 945, 4gb ram, radeon 5770 vardı bende.
8gb ram, radeon 7850'ye çıkardım ve daha önce zorlanan oyunlarda büyük bir hızlanma elde ettim. tavsiye ederim.
Silverlex
Üye
Buraya başlık açmadan önce kafamda şunlar vardı.

1- Sistemi anakart, cpu ve gpu olarak upgrade etmek.
2- Biraz daha bekleyip sistemi satıp yenisini almak.
3- Sadece 7850 ye upgrade edip duruma göre ileri bir zamanda cpu+ram upgrade etmek.

Kafamdaki bu 3 seçenekten biri ön plana çıksın diye başlık açmıştım. Gelen cevaplara bak :D
BonecrusherBonecrusher
Üye
7850'e upgrade et diyorum işte.
Silverlex
Üye
Tamam o zaman şöyle yapalım herkesin gönlü olsun.

Ben şimdi 7850 ye upgrade edeyim. Ama elimdeki 5770 e satmayayım. Daha sonra kasaya 5770 takıp komple satar, yeni alacağım sisteme de 7850 takar yoluma devam ederim.

5770 çıkış tarihi Ekim 2009, 7850 ise Mart 2012. Doğru oran kurarsak 2009 model GPU beni 4 yıl idare ettiyse 7850 de nerden baksak ortalama 2016'ya kadar idare etmesi lazım, ki bence yeterli. 2014 ortalarında yeni kasa alsam heralde tam denk gelecek.

Tabi iş teknoloji olunca uzun vade için plan yapmak ne kadar sağlıklı bilinmez. Eskiden bir ara, en son model işlemciyi gidip mağzadan alıp evinize getirip takana kadar yenisini çıkartıyorlardı :D
CaturdayCaturday
Üye
Silverlex dedi:

Tamam o zaman şöyle yapalım herkesin gönlü olsun.

Ben şimdi 7850 ye upgrade edeyim. Ama elimdeki 5770 e satmayayım. Daha sonra kasaya 5770 takıp komple satar, yeni alacağım sisteme de 7850 takar yoluma devam ederim.

5770 çıkış tarihi Ekim 2009, 7850 ise Mart 2012. Doğru oran kurarsak 2009 model GPU beni 4 yıl idare ettiyse 7850 de nerden baksak ortalama 2016'ya kadar idare etmesi lazım, ki bence yeterli. 2014 ortalarında yeni kasa alsam heralde tam denk gelecek.

Tabi iş teknoloji olunca uzun vade için plan yapmak ne kadar sağlıklı bilinmez. Eskiden bir ara, en son model işlemciyi gidip mağzadan alıp evinize getirip takana kadar yenisini çıkartıyorlardı :D

Kemikkırana güven sen.
discussioncontroller