Upgradelesekde mi oynasak ?
tolga_pctolga_pc
Üye
Dharkan dedi:

Yırtılmadan kurtulmak için sabit fps (ya da G-SYNC) gerekiyor zaten

Monitörün gösterebildiği hz'in üstünde fps alıyorsan yırtılma olmuyor mu ben mi yanlış biliyorum? Diyorum ki monitör değiştirmenin bana göre asıl artılarından birisi yırtılma görmemek.
creiGncreiGn
Üye
tolga_pc dedi:

rubyred dedi:

tolga_pc dedi:

İşlemciyle ne alakası var yahu kartın. Bende 1060 var, yanında da i5 2400 var. Ultrada 60+ fps tüm yeni oyunlar.

şuna yav he demek istiyorum. 640x480 mi oynuyorsun nedir ? 60fps üzerini görmeyi sabit 60fps ile mi karıştırıyorsun yoksa ?

Birader 60 hz monitörde işlemci değiştirip sabit 100 fps'i gözüme mi sokacam. Monitörü de yükseltirsen , diyorum ki düşünülür o zaman. Ayrıca meslee yırtılmadan kurtulmak bana göre, sabit fps sıkıntı değil çok. Stutter hangi oyunda yaşadınız piyasadaki onu da anlamadım. Güncellerin hepsini ultrada bitirdim, minimum 45e falan çakılmıştır en fazla.

Islemci degistirince 1060'la 100 fps almayacaksin zaten, oynadigin her sey hala gpu-bound olmaya devam edecek. Ama 20-80 arasi fps aliyorsan 55-80 arasi alacaksin. Screen tearing'i yaratan ekran kartinin renderladigi kare sayisinin refresh rate'trn yuksek olmasi sonucta; senin minimum frame rate'in ve avg yukseldi diye tearing yasamaya, max frame rate'te fazladan 20-30 kare gibi sonuclar gormeye baslamayacaksin.

Hangi oyunda stutter yasadigini Witcher 3 ya da optimizasyonu copler copu son Deus Ex'e bakarsan gorebilirsin. Witcher 3 optimizasyonu son derece basarili bir oyun mesela, 1070'le 1080p'de 80-90 fps aliyordum herhalde ortalamada, ama oyunun 20-30'lara dustugunu de biliyorum anlik olarak. 45'in altini gormedim diyorsan kendini kandiriyorsun, o islemciyle mumkun degil oyle bir sey.

Kimse gidip iki tane Titan X alip 60hz 1080p monitorde kullan demiyor ki, yanlis seyi tartisiyorsun.

tolga_pctolga_pc
Üye
Siz yanlış şeyi tartışıyorsunuz asıl. Yarı genel yarı öneri mahiyetinde yazıyorum ben arkadaşa. 1300 lira ile 1060 alıp idare etme peşindeyim diyor. Siz işlemci değiştir diye tutturuyorsunuz. Ben de o şekil bir idare peşindeysen gerek yok çok fazla diyorum. Siz direkt genel performans olarak tartışıyorsunuz benle.
DharkanDharkan
Üye
tolga_pc dedi:

Dharkan dedi:

Yırtılmadan kurtulmak için sabit fps (ya da G-SYNC) gerekiyor zaten

Monitörün gösterebildiği hz'in üstünde fps alıyorsan yırtılma olmuyor mu ben mi yanlış biliyorum? Diyorum ki monitör değiştirmenin bana göre asıl artılarından birisi yırtılma görmemek.

Tamam da aldığın FPS'i 60'a sabitleyebiliyorsun mesela (ya da istediğin herhangi bir miktara). Bu seçeneğin olmadığı herhangi bir oyun görmedim. Sonuç olarak yırtılmayı önlemek için ya oyun içi FPS miktarını kilitleyip, bilgisayarın o miktarı stabil olarak verdiğinden emin olmak gerekiyor, ya da G-SYNC kullanmak.

DharkanDharkan
Üye
Bu arada iki sayfa geriye gidip okudum da o konu zaten kapanmış, herkes 1060 alsın demiş. :D
Silverlex
Üye
tolga_pc dedi:

1300 lira ile 1060 alıp idare etme peşindeyim diyor. Siz işlemci değiştir diye tutturuyorsunuz. Ben de o şekil bir idare peşindeysen gerek yok çok fazla diyorum.

Bende bu şekilde düşünmeye başladım. En az 1 sene daha idare ederim gibi geliyor. Ne zaman son çıkan oyunları medium da zor çalıştırır hale gelir, o zaman upgrade için tekrar hortlatırım bu başlığı.

İşlemciyi değiştirmeyi düşünmüyorum. 2 haftadır msi afterburner ile günlük yaptığım işleri ve oynadığım oyunları takip ediyorum. %70 CPU kullanımını geçtiğime iki sefer denk geldim. İlki 8GB dan büyük dosyaları sıkıştırıp açarken, ikincisi de 3 boyutlu render alırken oldu. Oyunlarda dar boğaz yataran kısım GPU, orası net.

Bir yandan da düşündüğüm, her geçen gün elimdeki bilgisayarın ticari değeri düşüyor. Acaba değeri hala yüksekken tamamen satıp yeni bir şey mi alsam? Bu seferde yeni çıkacak 6 çekirdekli i5 işlemcilerin piyasaları nasıl etkileyeceğini kestiremiyorum, beklesem iyi olacak gibi geliyor. Elimdeki PC bana yettiğinden risk almamın da anlamı yok. En iyisi ben oturayım oturduğum yerde.
discussioncontroller