iOS vs. Android
NocseizNocseiz
Üye
image

Yardımcı olursanız sevinirim:
http://oyungezer.com.tr/forum/discussion/1647115/apple-ipad-mini-2-vs-asus-google-nexus-7-2013

(hmm... hatta bu başlıkda güzel tartışmalı birşeyler olacak sanki... biraz görsel ekleyeyim.)

Spoiler:
image

image*

*Beni yanlış anlamayın arkadaşlar; kendim Android kullanıp sevdiğim için denk geldim ve çok hoşuma gittiği -daha doğrusu beni çok güldürdüğü- için koydum. Yoksa iki tarafın da kendine göre avantajları mevcut...

Hatta:

~~~ iOS ~~~ vs. ~~~ Android ~~~
Teknolojinin Çaylakları için: Teknolojinin Kurtları için:

Stabil (Kararlı) sistem Esnek (Kişiselleştirilebilir) Sistem
[Uygulama] Kaliteli [Uygulama] Zengin
[Uygulama] \"Öz evlat\"* [Uygulama] \"Üvey evlat\"*
... ...

---~~~---
Hatırlatma: İstediğiniz öneriyi ya da eleştriyi buraya @Nocseiz ile yorum bırakarak ya da PM (özel mesaj) atarak gönderebilirsiniz. Ben de gerekli ekleme-çıkartma&düzeltmeleri yaparım.
---~~~---

not: İyi olan kazansın ^-^

[center]---~~~YILDIZLI_NOTLAR~~~---[/center]

*National Geographic gibi prestijli markalar -ve iOS'un ilk çıkan en deneyimli**; en bol keseli** müşteri platformunu ilk kapan firma olması nedeniyle, bir çok konuda en kaliteli uygulama ve özellikler ICS'ye kadar ilk başta iOS platformuna çıkmıştır.

ICS ile birlikte daha kararlı hale gelip en yeni özellikleri kazanan Android -açık kaynak olmanın gücü ve çok çeşitli (böylece de ucuz) ürünler sunabilmesiyle, uygulama geliştiricileri arasında popülerite kazanmıştır. Bunu da Jelly Bean güncellemesinin geliştiriciler için çok daha kararlı*** bir platform haline gelmesi takip etmiştir.

** "Deneyimli" ve "bol keseli" kavramlarını açayım: Apple kullanıcıları aslında PC (kişisel bilgisayar)ların yaygınlaşmasından önce büyük şirketlerde çalışan patronlar; yöneticiler; gazetelerin (derginin bile olmadığı zamanlar) görsel tasarım departmanları dışında çok nadir bulunmaktaydı. Dolayısyla Apple markası ile "Prestij" kavramı geçtiğimiz...Hmm... Yaklaşık olarak 20.yy.'ın ortalarından -Google'ın Microsoft'u borsalarda devirip arama motoru olarak zirve yaptığı, 21.yy. başlarına kadar -tabiri caizse, kol kola yürüdü.

Google bu düşünceyi değiştirmek adına oldukça sağlam bir atılım olan Nexus-Google Play seferberliğini başlattı. (Bu arada konunun dışına iyice çıktığımı farkettim ((Niye kimse uyarmıyo?!?)) Hemen toparlıyorum.) Nexus; Android projesinin bir nevi 'kalkış platformu' oldu ve füzesi Android'i -şu ana kadar Apple firmasının egemenliğinde olan, "Prestij" uydusuna yolladı. (Bknz. Nexus 4-7-10 & Google Edition)

Elbette 20.yy'dan 21.'ye kadar "ekonomik gelir dağılımı piramidi"nin en üst noktasında olan profesyonel ve bol keseli kullanıcı portföyü -zaman içinde dalgalı bir seyirle, değişerek Apple firması sektördeki payını Microsoft; Google; IBM; Intel vb. büyük devler arasında dağıttı gitti.

(Acaba tüm bunları söylemek yerine "Deneyimli ve bol keseli olanlar aslında 20yy'ın insanlarıydı; ben 21.yy'da hala süre gelen bazı önyargılar olduğunu ve bunların yavaşça kırıldığını belirtmek istedim orada." desem daha mı iyi olacaktı... Hmm...)

*** Bu bağlantıda itü sözlük mobil uygulamasının geliştirilme süreci ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Giri içerisinde Çağatay beyin yazdıklarına verdiğim bağlantılarda göreceğiniz üzere, uygulama geliştirilirken 4.0 ve sonrası ile öncesi arasında ciddi bir uyumsuzluk mevcut. Bu da Kovan Yazılım gibi diğer Android uygulama geliştiricilerinin de ikisinden birini tercih etmesine neden oluyor. Böylece zamanlarını Win8 ve iOS işletim sistemlerine ayırabiliyorlar.
[center]---~~~/YILDIZLI_NOTLAR~~~---[/center]

nizam2013.09.xx: senin dediğin şekliyle hakkını yemiş olurduk Android'in @defected O yüzden yukarıdaki gibi bence daha 'hakkaniyetli' durdu.

nizam2013.10.12: "...Çaylakları" ve "...kurtları" başlıkları ve hatırlatma eklendi. Yıldızlı notlar tablodan çıkarılıp aşağı taşındı.
nişan2013.10.12:
+ Okurken -bir oyungezerin tabiriyle, beyni akıtan ((bknz. mindfuck)^0^)yıldızlı (*;***) notlar özleşip netleşecek.
+ Yukarıdaki yardım yazısı başlıkla hiç uymadığı için farklı bir yorum şeklinde aşağılara taşınıp "Android vs. İOS" luk güzel bir girişgah hazırlanacak; becerilemezse sadece fotoğraf kalacak.
+ tablo [code] içerisinde düzgün görüntülenemediği için dışarı çıkartmanın -kolayca düzenleneyebilmeyi de sağlayacak, bir yolu aranacak... ((lan keşke tablo yerleştirme imkanı olsaymış Vanilla forumda...)
++ vanilla supported bbcodes forum codes
+ ilk yorumdaki fotoğraflar [center]lanacak.
NocseizNocseiz
Üye
[Apple ipad-mini 2 vs. Asus Google nexus 7 2013]

Demek hiç güzel oyun yok haa... O halde barı 1... bir kaç adım daha aşağıya çekiyorum:

iOS'da şu kaliteye yakın oyunlar arıyorum:
SNES: Front Mission; NES: Chrono Trigger; PC: Abe's Odyssey; PS: Silent Hill; N: Super Mario Galaxy...

Var mı yardımcı olacak; güzel oyun oynamak ve iOS'u deneyimleyebil(e)mem(em) için?

Yardım edecek arkadaşlar mesajın başına koyduğum bağlantı içinde yorumlarını yaparsa sevinirim; orayı yıldızlayıp takip edeceğim.
AlphariusAlpharius
Üye
iosda efsane akışkan sistem var

hayal ettiğiniz her şey akıyor

Beğenenler: westgrey, Jerry

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
amd mi intel mi başlığı gibi olmuş.

Beğenenler: Nocseiz

NocseizNocseiz
Üye
Hakkat haa... Sen öyle ortaya koyunca ben de kendime şaşırdım @fadetoblack; armut elma hesabı... Lakin işte; yeni ürünler çıktıkça dengeler değişecektir ileride diye tahmin ediyorum: Özellikle de Key Lime pie...
PiranhaPiranha
Üye
Nocseiz
abi koyduğun görsele bittim ya! :D gerçekten çok güzel durmuş iyi olmuş.
defecteddefected
Üye
Android için uygulama kısmını yanlış yazmışsın.

"Zengin fakat çoğunluğu hiçbir işe yaramayan, her iki işletim sisteminde olduğu halde android versiyonları kalitesiz uygulamalar"

olarak değiştirilebilir
AlphariusAlpharius
Üye
hepsi değil yaw

whatsappın android versiyonu daha iyi mesela
TaxmanTaxman
Üye
defected dedi:

"Zengin fakat çoğunluğu hiçbir işe yaramayan, her iki işletim sisteminde olduğu halde android versiyonları kalitesiz uygulamalar"

olarak değiştirilebilir

boş konuşuyon
CaturdayCaturday
Üye
Taxman dedi:

defected dedi:

olarak değiştirilebilir

Bidılsbidıls

dodgerdodger
Üye
iOS rahat. Android'de bulunan uygulamalar arası iletişim daha iyi. Her yerden her halt yapılabiliyor.

appstore>play

son kullanıcı gözüyle bakıyorum tabi. dev olaylarına girmiyorum.
discussioncontroller