Forumda Uyulması Gereken Kurallar - Ceza Tablosu
oropheroropher
Üye
Öncelikle belirtmek istediğim, her üyenin genel anlamda duyarlı olması gereken bazı noktalar var. Belki bir çoğunuza basit gelecek ama bunlar cidden önemli hususlar. Birçoğunuz zaten bunların farkında ama önemsenmiyor, dikkat çekme gereği duyuyorum o nedenle.

- Yeni gelen kullanıcılara yaşı, tavrı, söylemi ne olursa olsun itici, yerici, dalga geçici bir üslupla yaklaşmayın. Bu ne sizi başkalarının gözünde yüceltir, ne de karşınızdakine bir fayda sağlar.

- İkili atışmalardan (tartışma değil) olabildiğince kaçının. Eğer karşınızdaki ile çözmeniz gereken bir problem varsa bunu özel mesaj yolu ile yapın ya da aykırı bir durum varsa şikayet edin.

- Burası her gün yüzlerce kişinin girip çıktığı bir platform. Onların yazmıyor oluşu, var olmadıklarını göstermez. Yani burası bir topluluk, içinde yaşadığınız toplumdan -kısmi olsa da- bir kesit. O nedenle mesaj atarken aklınızın bir köşesinde hep bu olsun. Toplum içerisinde nasıl davranıyorsanız burada da öyle davranmaya özen gösterin. Her zaman değilse de en azından genel tutumunuz bu yönde olsun.

- Birisi size hakaret ettiğinde, size karşı uygunsuz herhangi bir tavır sergilediğinde lütfen aynı yönde karşılık vermeyin. İki yanlış bir doğru etmez, haklıyken de haksız konuma düşersiniz. Sorunu yöneticilere iletin. Ha illa ki karşılık verecekseniz, özel mesajı kullanın. Forum genel ortamında bunu yapmayın.

- Kiminle, ne kadar samimi olursanız olun, muhabbetinizi mümkün olduğunca argo kullanmadan, tabiri caizse enseye şaplak göze parmak kıyısına çekilmeden sürdürün.

- Yapıcı olun. Birisi size katı bir üslupla hitab etse dahi en azından ilk aşamada bunu yumuşatmaya çalışın. Fayda etmiyorsa ya muhattab olmayın ya da şikayet edin.

- Argo, hakaret, küfür vb. kullanmasanız dahi sert bir üslup, yerici sözler, dalga geçer tavırlar ortamın gerilmesine neden olur. unutmayın, Sinirinizin bozulması, olayı hiç istemeyeceğiniz yerlere taşıyabilir ve forumda huzursuzluk en büyük kavga sebebidir. Sonuçlarının kimseye faydası yoktur bilakis zararı vardır.

- Bir mesajı atmadan önce, siz rahatsız olmasanız dahi başkasının bundan rahatsız olup olamayacağını düşünün. Karşınızdakinin sizi tanımayan, sizin de onu tanımadığınız bir insan olduğunu unutmayın.

Üyelerin Moderasyon Görevleri:

"Moderatörler dururken üyeler mi yapacak bu işi, siz niye varsınız o zaman" gibi bir düşünce oluşabilir aklınızda ancak admininden moduna, üyesine her türlü forum kullanıcısının bir takım sorumlulukları olması gerekmekte. Üyelerin asayişi sağlama -bunu da kendi hal ve hareketlerini gözeterek yapma- gibi bir sorumluluğu var. Elbette başkasının yaptığı uygunsuz durumlar hakkında bir sorumluluğunuz yok fakat üyelerin kendilerini kontrol altında tutmaları esas. Kendinizi bir zorunluluk altında hissetmeniz gerektiğinden daha çok duyarlı olmanız gerektiğinden bahsediyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Moderasyon üyeler kendini kontrol altında tutamadığında devreye girer.

1. Üyeler sıkıntılı olduğunu düşündükleri mesajları raporlamakla yükümlüdürler. Ancak bir mesajın raporlanmış olması, o mesajın illa ki yaptırımla sonuçlanacağı anlamına gelmez.

2. Her üye ilk olarak kendi mesajından sorumludur. "Kışkırtılmış" olmanız kuralları çiğnemek için geçerli bir sebep değildir. Atılan mesajlarla ilgili sıkıntınız var ise raporlayabilir, görmezden gelebilir veya kurallara uyarak yanıt verebilirsiniz.

Tartışma kuralları:

* Tartıştığınız bir konuda ne kadar haklı olduğunuzu düşünürseniz düşünün asla karşı tarafı ezecek/yerecek sıfatlandırmalarda bulunmazsınız ve ima edemezsiniz. Karşı taraftan böyle bir tavır aldığınızda dahi bunu yapma hakkınız doğmaz.

* Belirli gruplara ve negatif olarak aşırıya kaçacak şekilde sıfatlandırma yapamazsınız.

* Forum konularının ilerlemesi için atılan mesajların konu başlığı ile alakalı ve yapıcı olmaları gerekmektedir. Bunun haricinde yapılan bir tartışmanın ortasına alakasız atılan gereksiz ve sinir bozucu bir mesaj troll olarak değerlendirilmenize sebep olabilir.

4. Aynı konuyu birden fazla açmanız dahilinde konunuz ilk açılan konu ile birleştirilebilir, kilitlenebilir veya silinebilir.

5. Israrla konuyu gerecek, huzuru kaçıracak mesajlar atamazsınız.Uyarı alabileceğiniz durumlar:

* Tartışma kurallarına aykırı herhangi bir davranışta bulunmak.

* Tartışma/oturum haricinde, bağımsız, salt cinsellik/küfür içeren mesajlar atmak, resim, video vb paylaşmak.

* Trollük (ciddi bir tutum beklenen herhangi bir konuda işi dalgaya vurmak, kullanıcıyı olmadık yere sinirlendirmek, alay etmek vb.)

* Tartışma esnasında provakasyon, sataşma, tahrik

* Her türlü agresif tutum, huzursuzluk yaratacak davranışlar, saldırganlık

* Korsan içerik/warez paylaşımı

* Şahsa yönelik, rahatsız edici söz kullanımı (küfür olmayıp beyinsiz, idiot, gerizekalı, enayi vb. olsa dahi)

* Forum adabına uygun olmayan mesajlar, karşısındakini küçük görmek, iç karartıcı tavır

* Kişisel boyutta atışmak

* Kullanıcıları tehdit etmek

* Türkçe'yi rahatsız edici derecede kötü kullanmak

* Açık spoiler vermek

* Gereksiz/hatalı yere konu açmak / açılan konuyu uzatmak / ölü konuları lüzumsuz yere hortlatmak/spamlamak

* Dalga geçercesine ve trollük boyutunda raporlama gerçekleştirmek

Bu sebeplerden ötürü kullanıcı bir ya da iki kez uyarıldıktan sonra ihlali tekrarlarsa ceza alır. Uyarı tekrarının gerekliliğine veya direkt ceza verilmesine, üyenin forum içerisindeki genel tutumuna ve uyarıya vereceği reaksiyona (forum içerisinde sergileyeceği tutum) göre karar verilecektir.

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden uyarı almış bir üye, 30 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi sıfırlanır.


Ceza alacağınız durumlar:

- 3 gün uzaklaştırma -
* Hafif derecede hakaret, aşağılama (her ne sebeple, kime yönelik olursa olsun; öm dahil)
* Yapılan uyarıları konu içinde yapılmış olsa dahi dikkate almamak
* Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı uyarı almışken, uyarı gerektiren bir tutumda bulunmak

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden 3 gün ceza almış bir üye, 30 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi sıfırlanır.


- 7 gün uzaklaştırma -
* Küfür, hakaret, aşağılama (her ne sebeple, kime yönelik olursa olsun; öm dahil)
* Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı 3 gün uzaklaştırma almışken, uyarı veya 3 gün uzaklaştırma gerektiren bir tutumda bulunmak

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden 7 gün ceza almış bir üye, 45 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi sıfırlanır.

- 15 gün uzaklaştırma -
* Ağır derecede küfür, hakaret, aşağılama (her ne sebeple, kime yönelik olursa olsun; öm dahil)
* Her türlü ırkçılık, ayrımcılık; siyasi, ideolojik, ruhani görüşün partizan bir şekilde savunulması-dikte edilmesi
* Forumda aktif olarak kullanılan ikincil bir hesaba sahip olmak
* Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı 7 gün uzaklaştırma almışken, uyarı, 3 gün veya 7 gün uzaklaştırma gerektiren bir tutumda bulunmak

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden 15 gün ceza almış bir üye, 45 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi "Uyarı almış üye" konumuna düşürülür. Bu noktadan sonra üyenin gerçekleştireceği her olumsuz tutum, uyarı verilmeksizin uzaklaştırma şeklinde cezalandırılır.

- 30 gün uzaklaştırma -
* Kullanıcıların özel alanına erişmeye çalışmak, hacklemek
* Erotik/pornografik içerikli materyal/link yönlendirme
* Kar/ticari amaçlı reklam içeren mesajlar
* Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı 15 günlük ceza almışken, uyarı, 3 gün, 7 gün veya 15 gün uzaklaştırma gerektiren bir tutumda bulunmak

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden 30 gün ceza almış bir üye, 90 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi "Uyarı almış üye" konumuna düşürülür. Bu noktadan sonra üyenin gerçekleştireceği her olumsuz tutum, uyarı verilmeksizin uzaklaştırma şeklinde cezalandırılır.

- 60 gün uzaklaştırma -
* Foruma/kullanıcılara direkt olarak saldırmak
* Daha önceden herhangi bir sebepten dolayı 30 günlük ceza almışken, uyarı, 3 gün, 7 gün, 15 gün veya 30 gün uzaklaştırma gerektiren bir tutumda bulunmak
* Cezalı iken (kaç gün olursa olsun) sahte üyelikle foruma erişmeye çalışmak (**)

** Asıl üyelik 60 gün ceza alır, sahte üyelik silinir

+ İyi hal sıfırlaması : Yukarıdaki sebeplerden 60 gün ceza almış bir üye, 120 gün içerisinde ikinci bir uyarı ya da ceza almazsa, ceza derecesi "Uyarı almış üye" konumuna düşürülür. Bu noktadan sonra üyenin gerçekleştireceği her olumsuz tutum, uyarı verilmeksizin uzaklaştırma şeklinde cezalandırılır.


* Bu kural ve cezalar zamanla yenilenebilir, değişim gösterebilir.

Hatırlatma:
Burada yazanlar aslında şuradakilerin bir nevi revizyonudur. Asıl konunun da göz ardı edilmemesi gerekir.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller