15 bin tlye bilgisayar toplamak istiyorum ama tavsiyeye ihtiyacım var. Delirdim ben.
Duck
Üye

Bilgisayar oyunları hayatımın en büyük parçası olduğundan dolayı hiç bi zaman oyunlar için verdiğim paraya acımam. Fakat ne yaparsam yapayım hep sıkıntı çekmişimdir. Oyunları 60inch led televizyonumda oynuyorum. 1080p ayarlarında.
Ekran kartımı yeni yeniledim ve çoğu oyunda fps sıkıntısı çekmeye devam ediyorum.

Assassin creed 3 ,
Bioshock infinite,
Metro yeni oyunu,
Saints row yeni oyunu,
Crysis 3,
Tomb raider.

Hepsi her şeyi fulldeyken düşük ya da çok düşük performans veriyor.Bilgisayarımın içindekiler şu şekilde:

Kasa: COOLER MASTER HAF X 942 BLACK EDITION FULL TOWER

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7 CPU 960 @ 3.20GHz, 3238 MHz

Ekran kartı: Hd 7990. ( 70- 80 derecelerde çalışıyo yüklenince normal mi bilemedim )

Ana kart: Gigabyteın 300 tl civarındaki bi ürünüydü. 4 sene oldu alalı.

Ram: 8gb ne hiç bilmiyorum. Ddr 3tür ama.

Tüm oyunları steamden aldım, düşük fps aldığımı sinirlenip siliyorum. Artık çıldırma noktasındayım. Çok şey okudum ve genelde cpu ile gpunun bottleneck yapması gibi bişeyden bahsediyolar. Yani diyolarki, aşağıdaki işlemciyi al, bi de 5 ghzlere çıkar. Daha da bişi olmaz.

Bir başkası diyor ki, oyunları ssdye kur halledersin diyo.

Biri power supplyın düşüktür belki ondandır diyo ( Powersupplyım ne biliyorum ama bence 750w )

Bi başkası format at bilgisayarına virus girmiştir diyo.

Overlock yap diyen de var ama hiç anlamam nası yapılıyo falan.

Ben de çıldırıp, para biriktirip aşağıdaki sistemi almaya uğraşıcam.

Şu an birikmiş 3000 tl var.

------------------

- 15 bin tlilik sistem şöyle:

Kasa: COOLER MASTER COSMOS II PURE BLACK ALUMINYUM FULL TOWER ( 1400 tl)

Ana kart: Maximus VI Extreme Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3100MHz(O.C.) SATA 3.0 HDMI :( 1500 tl)

İşlemci: Core i7 4960X Soket 2011 3.6GHz 15MB - 3000 tl

Gpu: Var. hd 7990 burdaki fiyatı: (3000 tl)

Ssd: SAMSUNG 1TB 840 EVO SATA 3.0 ( her şey buna kurulu olcak mümkünse) (2000 tl)

Ram: CORSAIR 16GB (2x8GB) Dominator&Platinum DDR3 2400MHz CL10 Dual Channel Ram ( 700 tl)

Power supply: THERMALTAKE TOUGHPOWER XT 80PLUS 1275W MODÜLER ( 1000 TL )

Ses kartı: CREATIVE SB RECON 3D FATALITY CHAMPION ( 600 tl)

Sürücü: BDR-207EBK 12X BLU-RAY ( 400 tl)

işlemci sıvı soğutma:CORSAIR Hydro Serisi™ H80i ( 350 tl)

------------------------

Bu sistemi yaparsam şahet ve bu benim bütün ayarları 1080p artık ne kadar ayarı yükseltilebiliyosa yükseltip oynayarak 4 sene falan götürmezse ağlarım artık.

------------------------

Yukardaki sisteme overlock yapılabilir mi? Sıkıntısız, yanma etme derdi olmadan?

--------------------

Bu kadar para bayılmadan bu isteğime ulaşmak mümkün mü? 3000 tl beni mutlu eder mi? Atıyorum sadece işlemciyi alsam.

--------------------

rubyredrubyred
Üye
i7 4. nesil işlemci ve 1150 soket anakartla istediğine kavuşursun. ha güç kaynağınada bir bak buraya yaz ne ne değil, bir de ekran kartının güç bağlantısını kontrol et iki sokette takılı mı bir bak
118118
Üye
15bin TL?

Donanımdan pek anlamam ama 15K vereceğine yarısından daha ucuza aşırı güçlü bir PC toplayabilirsin...
Duck
Üye
rubyred dedi:

i7 4. nesil işlemci ve 1150 soket anakartla istediğine kavuşursun. ha güç kaynağınada bir bak buraya yaz ne ne değil, bir de ekran kartının güç bağlantısını kontrol et iki sokette takılı mı bir bak

Takılı takılı. Ama diyolarki 4. nesil işlemcinin bile yetmediği oluyo. Örneğin:

http://forums.totalwar.com/showthread.php/103568-AMD-HD-7990-problems
rubyredrubyred
Üye
ağzı olan konuşuyor 2. nesil 2700k alsan bile yapmaz ama ilk nesilden emin değilim pek bilgim yok ilk nesilde. sen al bi 4770k birde adam gibi soğutucu hatta madem paran var sıvı soğutma al yap overclockunu keyfine bak
SYSCLEANERSYSCLEANER
Mod
Pardon da 60" TV yi mnt olarak kullanıyorsan SLI yada CF yapman gerekiyor olabilir 20" ~ 30" mnt fps lerini yakalamak için... Bunu bir kontrol et istersen...

Bu arada şunuda ekleyeylim 5 senelik bir cpu kullanmıyorsanız cpu nun bottle neck oluşturması pek mümkün değil...

Beğenenler: Dharkan

BonecrusherBonecrusher
Üye
o 15milyara gerek yok

oyunları en yüksek kalitede akıcı bir şekilde oynamak isteniyosa şu kart gerekiyor: Nvidia GeForce GTX 770 (AMD istiyorsan 7970 GHz edition).
144hz monitör, 3 monitör, 4K UHD monitör/tv kullanmadığın sürece SLI 780/Titan (AMD istiyorsan Crossfire 7990) gibi bileşenleri almana gerek yok.

onun dışındaki her şey ıvır zıvır.
Windows hızlı boot olsun diye SATA 3 destekli primary 64GB SSD
daha fazla oyun ve dosya koyabilmek için secondary 2/3 TB HDD
video, render, zip, office gibi Windows işlemleri için i5 4670K (ya da i5 3570K veya AMD FX-8350)
ona uygun bir anakart (tercihen ASUS ROG serisi)
windowsun kasmadan çalışması, oyunların rahat başlaması, oyunlar sırasında rahat alt+tab yapmak için 16GB RAM
sistemi kaldırabilecek 80+ gold ve modular bir PSU
aha sana ideal bir oyun sistemi.

böyle bir sistemi toplamak için 15 milyar gerekmiyor.

ayrıca daha pahalı sistem her zaman daha stabil sistem anlamına gelmez.
o parçaların daha pahalı olmasının nedeni de daha stabil olmalarından değil.
BonecrusherBonecrusher
Üye
Duck dedi:

Bilgisayarımın içindekiler şu şekilde:

Ben de çıldırıp, para biriktirip aşağıdaki sistemi almaya uğraşıcam.

Kasa: COOLER MASTER COSMOS II PURE BLACK ALUMINYUM FULL TOWER ( 1400 tl)

bu arada haf x 942 gayet müthiş, enfes, leziz bir kasadır. oyun pc'si için ideal kasadır.
yukarda dediğim gibi illa daha pahalı ürün senin daha çok işine yarıycak anlamı taşımaz.
RikudouSenninRikudouSennin
Üye
ekran kartı sürücün güncel değil mi?
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Elin değmişken bana da 2 tane titan alsana bir tane de 3ds xl alsana
BonecrusherBonecrusher
Üye

İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7 CPU 960 @ 3.20GHz, 3238 MHz
Ekran kartı: Hd 7990. ( 70- 80 derecelerde çalışıyo yüklenince normal mi bilemedim )
Ana kart: Gigabyteın 300 tl civarındaki bi ürünüydü. 4 sene oldu alalı.
Ram: 8gb ne hiç bilmiyorum. Ddr 3tür ama.

Tüm oyunları steamden aldım, düşük fps aldığımı sinirlenip siliyorum. Artık çıldırma noktasındayım. Çok şey okudum ve genelde cpu ile gpunun bottleneck yapması gibi bişeyden bahsediyolar. Yani diyolarki, aşağıdaki işlemciyi al, bi de 5 ghzlere çıkar. Daha da bişi olmaz.

Bir başkası diyor ki, oyunları ssdye kur halledersin diyo.
Biri power supplyın düşüktür belki ondandır diyo ( Powersupplyım ne biliyorum ama bence 750w )
Bi başkası format at bilgisayarına virus girmiştir diyo.
Overlock yap diyen de var ama hiç anlamam nası yapılıyo falan.

yaptığın hata, bilen bilmeyen herkes sorup durman. bilen ve deneyimli kişilere sor. yoksa öteki türlü "blind guess"ten öte yanıtlar almazsın.

mesela gördüğüm hatalar:
- oyunları ssd'ye kurman, yükleme ekranlarının daha hızlı geçmesini sağlar. ancak fps'yi etkileyen esas donanım ekran kartıdır. ekran kartın da gayet iyi (gayet gayet gayet iyi) ve her oyunu sıkıntı çekmeden 60 fps'nin üstünde çalıştırması lazım.
- power supply'ının düşük olması yine fps'yi etkilemez. fps'yi etkilemez ama bilgisayarın stabil çalışmasını etkiler. oyun oynarken fazla enerji harcamını kaldıramadığı durumda, oyunların çökmesi, ekran kartı hatası, windowsun mavi ekran vermesi veya bilgisayarın kendi kendine açılıp kapanması gibi sorunlar yaşayabilirsin. bu sorunlar sende olmadığı için psu'la işin yok senin.
- virüsün de fps ile ilgisi yok. virüsler windowsun kararsız çalışmasına, sürekli hata vermesine neden olabilirler, ama oyunlardaki performansını etkilemezler. çok tereddütteysen kaspersky satın al internetten, kur onu ve pc'ni full tarat.
- overclock da gereksiz bir şey senin için. evet, overlockla oyuna göre 5-10 fps gibi performans artışı elde edilebiliyor, ama aynı zamanda ekran kartının daha kararsız çalışmasına ve daha çok ısınmasına da neden olur. kontrol, bilgi ve deneyim olmadan overclock yapmak yarardan çok zarar getirir. ayrıca amd 7990'de düşük fps sorunu yaşanıyorsa, overclockla çözülecek bir sorun değildir.

benim tavsiyelerim şunlar olacak:
- öncelikle fraps gibi, playclaw gibi oyunun FPS'ini gösteren bir programla (CSGO gibi oyunlarda konsolda net_graph gibi komutla FPS sayacı açabiliyorsun) oyunlarda kaç fps aldığına bak. genel olarak performansın 40fps'nin altında değilse, düşük fps almış olmazsın.
- oyunlarda elde ettiğin ortalama FPS'leri (fraps, playclaw benzeri programlarda aldığın FPS'leri tek tek not edip ortalamasını almaya yarayan ayarlar var) veya benchmark test programları (3DMark veya Unigine'in var benchmark yazılımları) ile elde ettiğin değerleri, internette aynı ekran kartının review sonuçlarıyla kıyaslayabilirsin. eğer bu skorlarda ciddi farklar yoksa, problem de yok. (ciddi'den kastettiğim, review'deki score 10000 iken sendekinin 2000 olması gibi)
- driverının eski olup olmadığını kontrol et. yeni beta driverları kur. driver kurmadan önce mutlaka eski driverları tamamen kaldır, temiz bir şekilde yeniyi install et. eski driverlar performansı etkileyebilir.
- o oynadığın oyunda senin ekran kartınla ilgili genel bir sorun olup olmadığını görmek için o oyunun forumlarına göz at.
- i7 960 gayet iyi ve güçlü bir işlemci, oyunlarda herhangi bir sorun veya darboğaz (bottleneck) yaratacağını sanmıyorum. ancak işlemcinin fazla ısınmadığını (hwmonitor), fanların üstünde toz olmadığını ve güç kablolarının takılı olduğunu kontrol et (bu arada fanı yerinden çıkarma. yoksa bu sefer termal macunu temizleyip tekrar macun sürmen gerekir).
- aşağıdaki işlemciyi alıp 5ghz'lere overclock etmene gerek yok, saçma.
- oyunlar açıkken gpu-z programının sensors sekmesindeki değerleri kontrol et (rakamın üstüne tıklayınca MIN/MAX/AVG değeri gösteriyor). oyunun kullandığı Memory değerini (dedicated), ekran kartının toplam memory'sinin ne kadarı olduğunu kontrol et.
discussioncontroller