Marmaray
defecteddefected
Üye
image

Marmaray projesinden 12 yıl Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği yapıp 2008'de emekli olan Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Behçet Akcan'ın projenin bitmeden açılması üzerine eleştirileri sıralandı.

* Sistemin bütünsel kumandasından sorumlu olacak olan Otomatik Tren Kumanda (ATC) sistemi bulunmayacak; tren nerede nasıl hangi hızda ilerlemekte bilinemeyecek, dolayısıyla acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyecek.

* Hiçbir güvenlik donanımı olmaksızın ya da diğer bir deyişle, tam güvenlikli ATC sisteminin alt güvenlik bileşenleri olan sistemler yani Otomatik Tren Koruma (ATP) olmayacak.
Boğulma tehlikesi

* Tüp Geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde tüp tünel içini basması kaçınılmaz olan yoğun su nedeniyle yolcuların boğulma riski var. Bu riske karşı bir plan yok.
* Sistem bütünlüğü içinde yer alan ve Maltepe'de kurulacak olan TCDD işletmesi artı Marmaray işletmeleri için ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız çalışan Merkezi Kumanda/Kontrol sistemi olmadan zorlama yöntemi ile çalışma tehlikesi var.
Kaza anında lokomotif yok

* Özellikle tüp tünel içinde olmak üzere Anadolu yakasında 3, Avrupa yakasında ise yaklaşık 11 km olmak üzere toplam 14 km uzunluğundaki tünelde bir trenin arızalanması tam bir felaket olacak.
Çünkü; bu iş için satın alınacak ve Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri henüz gelmediğinden gelse de Avrupa yakası hat boyunda bunu bekletecek bir istasyon da bulunmadığından kurtarma işlemi için kullanılacak bir lokomotif olmayacak.

* Olası ölümlerde iktidar solrumlu olacak; sigorta şirketi bütünsel bir yapı olmadığı için sorumluluk almayacak.
Geçici kumanda tertibi yetersiz

* Maltepe Merkezi'nin uydusu olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme - kumanda sistemi, kesin olarak temin edilemeyecek.

* Üsküdar istasyonuna kurdurulacak olan geçici kumanda tertibinin hiçbir güvencesi olmayacağı gibi trenlerin kesintisiz olarak izlenmesi ve güvenliği mümkün olamayacak. (NV)

http://www.bianet.org/bianet/toplum/150874-marmaray-i-acin-ama-insan-tasinmasin

Açıldığı gün arızalandı
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25008129.asp
westgreywestgrey
Üye
yaw bu adam 2008'de ayrılmış, sonradan eklenmiş olma ihtimali bir yana, taşıma izleme sistemlerinin olmaması mantıklı geliyor mu yaw hiç

Beğenenler: kurtkapan, ReyJey

AlphariusAlpharius
Üye
yaw ben tünelde metrobüs gidecek sanıyorum

tren olduğunu öğrenmek sürpriz oldu doğrusu
Yahşi_
Üye
O mühendisin konuşmasını Ulusal Kanal'da izlemiş babam o da sürekli diyor yaşam tehlikesi içeriyor Marmaray binilmez, o kadar parayı boşa harcadılar filan.

İnternette hep ''hayaldi gerçek oldu'' minvalinde haberler var bir tek muhalif sayfalarda yazıyor ''haliyle'' bunlar. Otomatik sistem olmadan inşa edilip açılacağı doğru mu cidden?
kurtkapankurtkapan
Üye
iki taraf da gerizekalı dolu yav
ReyJeyReyJey
Üye
ben binmem önce kurtko binsin : DDD
kurtkapankurtkapan
Üye
önce başbakanım binsin yaw
SwooshSwoosh
Üye
çökmedi mi daha
BenjaminBenjamin
Üye
dodgerdodger
Üye
Millet kötülemek için paso birşeyler sıkıyor adeta.

Tamam, illa kusursuz bir proje olacak diye bir kaide yok. bkz. Boeing 787.

Neyse, inşaat olarak bakalım. Aga bu mahalle arasında yapılan 3 katlı bina değil öncelikle. Toplamı 5 milyar dolar (sanırım) değerinde "DENİZİN ALTINDAN TÜNEL GEÇİRMECE". Yani zamanında tünel 15cm kaydı yok 15 derece oynadı gibisinden haberler çıkmıştı. ekşi'de falan herkes inşaat mühendisi kesildi, adamlar hergün tüp geçit yapar gibi ciddi ciddi yazıyorlar. Belki doğrular, yada değil. Ulan işin içinde yüzlerce işinin ehli mühendis var, direkt olayın içindeler. Bi bildikleri var demek ki kaç yıldır tünel batırdılar oraya. Türkler ile Japonlar ortak girişmişler. Hadi Japonlar neyse diyorlar ama Türk varsa kötü vs. Türkiye şuan dünya inşaat sektöründe baya üst konumlarda. Dünyanın her tarafında gayet güzel şeyler üretiyor şirketler.

Sonra sinyalizsyon vs. Tünel biteli yamulmuyorsam 4-5 ay oldu, adamlar ileri geri test yapıyor işte. Varsa eksiği yaparlar.

Yani en gıcık olduğum şey, şuan tünelde kaza olsun yada patlasın içindeki herkes ölsün diye bekleyen bir tayfanın olması.
ToroToro
Üye
YAW ŞUNU BAKIRKÖYE UZATMADILARRRRRRRRRRRRRR ÇOK SİNİRLİYİM.

Beğenenler: sultan ı, SilentHunter

discussioncontroller