İsrail-Arap Savaşları ve Yeni Ortadoğu
kurtkapankurtkapan
Üye
Hem bir anektod koymak için, hem de ileride belki gerekir diye ayrı konu şeklinde açıyorum.

Sizin başınıza gelmiş midir bilmiyorum ama, işte insanlarla bu savaşları konuşurken, İsrail'in sürekli ABD'den yardım aldığını, bu nedenle kolayca "ilk" savaşları kazandığı yazılır. Az biraz bilgili arkadaşlar da, Yom Kippur gibi İsrail için neredeyse kıyamet olan savaşı kazanmasının nedeni olarak Op. Nickel Grass'ı örnek verir. Op. Nickel Grass, zamanın ABD başkanı Nixon'ın, İsrail'in askeri kayıplarını dengelemek için başlattığı bir "airlifting" operasyonudur.

İşte, işsizlikten wiki olsun, başka başka siteler olsun karıştırırken rastladığım bi şey paylaşıcam.

İsrail'in, Yom Kippur'da düşmanı durdurmak için son çare olarak nükleer silah kullanmaya hazır olduğunu, hatta hazırlıklar yaptığını biliyor muydunuz? Bu olay, bazı kaynaklarda "last nuclear moment" olarak geçiyor.

Zamanın abd dişişleri bakanı Kissinger'a göre, Op. Nickel Grass'ın başlatılma nedeni, İsrail'in nükleer silahlarını son çare olarak kullanmakta kararlı olmasıydı.

During the night of October 8–9, an alarmed Dayan told Meir that "this is the end of the third temple." He was warning of Israel's impending total defeat, but "Temple" was also the code word for nuclear weapons. Dayan again raised the nuclear topic in a cabinet meeting, warning that the country was approaching a point of "last resort." That night Meir authorized the assembly of thirteen 20-kiloton-of-TNT (84 TJ) tactical atomic weapons for Jericho missiles at Sdot Micha Airbase, and F-4 aircraft at Tel Nof Airbase, for use against Syrian and Egyptian targets. They would be used if absolutely necessary to prevent total defeat, but the preparation was done in an easily detectable way, likely as a signal to the United States. Kissinger learned of the nuclear alert on the morning of October 9. That day, President Nixon ordered the commencement of Operation Nickel Grass, an American airlift to replace all of Israel's material losses. Anecdotal evidence suggests that Kissinger told Sadat that the reason for the U.S. airlift was that the Israelis were close to "going nuclear."

http://en.wikipedia.org/wiki/Yom_Kippur_War#Aid_to_Israel

funfact:
Tom Clancy'nin(RIP) aynı adlı romanından uyarlanan Sum of All Fears filminin başında benzer bir olay işleniyor. Teröristlerin kullandığı nükleer bomba, Yom Kippur savaşında düşürülen, nükleer silah taşıyan bir A-4'ün kalıntılarından elde ediliyor.

Şu haber de yeni düşmüş.
http://dunya.milliyet.com.tr/resmen-tehdit-etti-blof/dunya/detay/1794060/default.htm

ABD, İran'la suları ısıtmaya dursun, İsrail tarafından gerçekleşecek bir İran hava saldırısı hala ufukta görünüyor diyebilirim.
matthdogmatthdog
Üye
iran mı döver israil mi kürtkapan

bi de hani bu mossad ajanlarını konu alan film vardı, tom cruise oynuyodu. heh, işte bunların öldürmeye gittiği israilli double agent hatun açıyodu memeleri vereyim ama öldürme beni tom cruise diyodu, tom cruise da gey olduğu için gene de öldürüyodu

israil diyince o geliyo aklıma.

Beğenenler: kurtkapan

kurtkapankurtkapan
Üye
matthdog dedi:

=D

iran her türlü sever de, israil de kolay lokma değil yaw.

bakalım, izliyoruz işte, neler olacak önümüzdeki bir kaç yılda.
EnewwssEnewwss
Üye
Amerika resmen tampon bölge olsun diye yılların teröristlerini ülkemizde adam yerine koydurttu. Şu geçen gün Diyarbakır'da yaşanan olay bunun ön hazırlıkları gibi. Bu bölgede konuşulacak bir Amerikan oyuncağı yapılanma adamların her türlü problemini çözecektir elbet. Kürtler bi 10, 15 yıl sevinirler bizimkiler de anca protokollerde ağlarlar çok duygulanırlar.
LovermanLoverman
Üye
matthdog dedi:

bi de hani bu mossad ajanlarını konu alan film vardı, tom cruise oynuyodu. heh, işte bunların öldürmeye gittiği israilli double agent hatun açıyodu memeleri vereyim ama öldürme beni tom cruise diyodu, tom cruise da gey olduğu için gene de öldürüyodu

caps or aint true
sultan ısultan ı
Üye
İsrail-Arap SavaşlarI
hakkında okuduklarım ve izlediğim belgeselleri birleştirince
hep aynı cümle ile bitiyor hikaye

Araplar beceriksiz ..
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Hep İsrail'i ABD'den destek almakla suçlarlar ama Mısır ve Suriye'nin kullandığı son model Sovyet teçhizatlarını, Sovyet askeri danışmanlarını unuturlar. Özellikle Altı Gün Savaşları'nda ABD desteği SSCB desteğinin yanında devede kulak gibidir.

Arap - İsrail Savaşları'nın en kötü sonucu ise Arapların sosyalizm - milliyetçlik gibi ilerici ideolojilere olan güvenlerini kaybetmesi, Baas devrimlerinin enerjisini yitirmesi ve uzun vadede Ortadoğu'nun islamcılık bataklığına teslim olmasıdır.
RedBeardRedBeard
Üye
Arapların şu zamana kadar İsrail'e karşı bulundukları savaşlar için, özellikle de 6 gün savaşı için yapılabilecek en güzel yorum, destekçileri de sayarsak "10 elle bi şeyi doğrultamadılar" olur herhalde.

O kadar devletsin, kepenkleri kapat eyvallah de çek git bence.
PersonaPersona
Üye
O değil de, Şam'da cuma namazı işi ne oldu yaw?
118118
Üye
matthdog dedi:

Kardeş, o Tom Cruise değildi yaw, Eric Bana'ydı o.

Memeli bushy hatun vardı, tıtak diye boru tabancasıyla vuruyolardı hatta.

Kadın köhle köhle diye nefes vererek ölüyordu.

Munich hatta ismi yamulmuyorsam.

Yani bi şehir ismi vardı ondan eminim.
118118
Üye
matthdog dedi:

Kardeş, o Tom Cruise değildi yaw, Eric Bana'ydı o.

Memeli bushy hatun vardı, tıtak diye boru tabancasıyla vuruyolardı hatta.

Kadın köhle köhle diye nefes vererek ölüyordu.

Munich hatta ismi yamulmuyorsam.

Yani bi şehir ismi vardı ondan eminim.
discussioncontroller