İsrail-Arap Savaşları ve Yeni Ortadoğu
FaironFairon
Üye
Kağıt üzerindeki veriler bir yana Suudiler'in o ordu ile herhangi bir savaşı kazanması zor. Lojistik açıdan felaket durumda ordu.(Adamlar bildiğin pahalı ne varsa alıp koyuyorlar orduya, birbiri ile uyumsuz bir sürü araç var)
kurtkapankurtkapan
Üye
İsrail for sure. Sadece kağıt üzerinde de değil. 6. filo'yu ve İtalya'daki Nato üssünü çıkar, Akdeniz'in en güçlü hava kuvvetleri adamların altında. doğruya doğru. EW kabiliyetinden bahsetmiyorum bile. İran'a operasyon yapmaya karar verirlerse, o uçaklar Suudi Arabistan'da yakıt ikmali yapar, G550'ler karartmaya başlar. İran'ın içine kadar girer, bombaları bırakır, geri çıkarlar. hoş, ne tür bombalar ile yerin bilmem kaç kat altındaki tesisleri vurabilirler, orasını bilemem =P adamların aklını kurcalayan da bu olsa gerek.

hem, Suudi'lere satılan uçaklar hem downgraded versiyonlar. Genel olarak tek yapabildikleri ülke koruması. Yine abd'den, Predator uav alacaklar. ama downgraded versiyon. Predator xp adı altında. silah taşıyamıyor.

En azından suudiler son alımlarla bu durumu kapatacaklar. SLAM-ER vb, bir çok saldırı mühimmatı alıyorlar çok yüksek sayılarda. Detayları linkte:
http://www.dsca.mil/major-arms-sales/saudi-arabia-various-munitions-and-support
LovermanLoverman
Üye
Ne diyon kürtko yav.

The Al Yamamah contract was controversial because of the alleged bribes associated with its award. Nonetheless, the RSAF announced its intention to purchase the Eurofighter Typhoon from BAE Systems in December 2005. On 18 August 2006 a memorandum of understanding was signed for 72 aircraft in a GB£6-10 billion deal.[2]
Following this order, the investigation of the Al Yamamah contract was suppressed by the British Prime minister Tony Blair in December 2006, citing "strategic interests" of the UK. On the 17 September 2007 Saudi Arabia announced it had signed a £4.4bn deal with BAE Systems for 72 Eurofighter Typhoons.[3]
On 29 December 2011, the United States signed a $29.4 billion Deal to sell 84 F-15s in the SA (Saudi Advanced) configuration. The sale includes upgrades for the older F-15s up to the SA standard and related equipment and services.[4]
On 23 May 2012, British defence firm BAE Systems is to sell 22 BAE Hawk advanced jet trainer aircraft to the Royal Saudi Air Force for a total of £1.9 billion ($3 billion). The deal also includes simulators, ground and training equipment and spares.[5]
On April 2013, British defence firm BAE Systems delivers the first two new Typhoon Eurofighters of 24 to KSA.
In 2013, the USAF tendered for security services to protect the Saudi air force from Cyberwarfare

118118
Üye
Bence ben Araplar + İsrail'e teke tek girişsem alırım hepsini.

Lover sence de alır mıyım Ortadoğu'yu komple?

Kurtko bana hak verecek bak...
kurtkapankurtkapan
Üye
bi yanlış göremiyorum.
adamların eski F-15S'lerini bi araştır. mevcut en düşük seviyedeki F-15E platformuydu kendisi. F-15SA(Saudi Advanced) ile F-15SE seviyesine getirilecekler.(reduced RCS harici of kors)

Suud'ların EF-2000 maceraları çok uzun aslında. Rüşvetler, restleşmeler uzuuun uzun gidiyor. şu an kaynak çıkaracak kafada değilim. belki sonra.
şöyle diyeyim, uçakalrın hiç biri Arabistan'da üretilmeyecek. İlk verilen uçakalr Tranche 2.

şu haaretz haberi ilgini çekebilir.
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/report-u-s-downgrades-saudi-arms-deal-over-israeli-concerns-1.306886
hoş, bu son mühimmat satışı zaten, abd'nin bi nevi fikir değiştirdiğine işaret. öyle silah alımı mı olur laaaan
LovermanLoverman
Üye
Son silah alımlarına göre yavaş alırsın, ama alırsın samsi.

Üste: Suudilerin hava saldırı sıkıntısı yok, İsrail ile kapışır yaaaav. Kağıt üstünde de fazla duruyorlar. Bu olaylarda yerde ne kadar savunman bulunduğu önemli daha çok

Beğenenler: 118

RikudouSenninRikudouSennin
Üye
Böyle uzun uzun tartışmaya gerek yok. Kapıştırdığınız ülkelerin savunmaya harcadıkları bütçelere bakın, yüksek olan düşüğü yenecektir.
Zodiac
Üye
israil zamaninda cok fazla tech upgrade'i yapti butun savas araclari son rutbe. oteki ortadogu ulkeleri de surekli asker basiyor.

saka bi yana butce harcamasi demek her zaman gelismis ordu anlamina gelmiyor. yabanci teknolojileri almak evinde olusturmak ve uretmekten daha pahaliya geliyor. israil'in savas teknolojilerindeki know how'u suudi arabistani yuze katlar. suudiler amerika'nin ekseninden milim uzaklasamadilar ama israilliler "la suraya da sunu yapalim buraya da sunu koyalim" mantigiyla bir suru acayip savas makinesi yarattilar.
kurtkapankurtkapan
Üye
Loverman dedi:

Son silah alımlarına göre yavaş alırsın, ama alırsın samsi.

Üste: Suudilerin hava saldırı sıkıntısı yok, İsrail ile kapışır yaaaav. Kağıt üstünde de fazla duruyorlar. Bu olaylarda yerde ne kadar savunman bulunduğu önemli daha çok

bu alım haberleri dışında, adamların envanterine ulaşmak çok zor yaw. mühimmatlardan bahsediyorum.

ellerinde slam-er varyantı uzun menzilli seyir füzeleri olmadığını biliyorum misal. artık oalcak. big brother, israil'e rağmen silahlanmalarına göz yumuyor. ilginç şeyler çıkabilir.

Böyle uzun uzun tartışmaya gerek yok. Kapıştırdığınız ülkelerin savunmaya harcadıkları bütçelere bakın, yüksek olan düşüğü yenecektir.

israil'in abd'den aldığı yıllık milyarlarca dolar yardım dahil mi, değil mi? İsrail'in alacağı V-22'lerin parası abd'nin cebinden çıkacak misal. Yine, Almanya'dan alınan Dolphin sınıfı denizaltıalrın ilk üçünün parası Almanya'dan çıktı.

LovermanLoverman
Üye
İsrail'i besleyen en büyük ülkelerden biri de Almanya zaten, ne garip şey yav. Birileri de bize hibe yapsa.
discussioncontroller