İsrail-Arap Savaşları ve Yeni Ortadoğu
kurtkapankurtkapan
Üye
önce bi genocide gerekiyor sanırım.
cidden, bu israil'in almanya içindeki nüfuzunu araştırmak lazım. 50 yıllık bir suçluluk duygusu olabileceğini sanmıyorum. İlginç bir araştırma konusu olacaktır.
3. sayfanın başında yazdığını görmemişim. okuyayım.
kurtkapankurtkapan
Üye
ohoo. birader, senin bu site olmamış. cidden, ekşi'de yazılanları ciddiye al ama bunları alma. nasıl?
şöyle:
öncelikle, legionator suudVSisrail olarak sormuş amma, sen türkiye diye gitmişin. suudları az çok açıkladım zaten. şöyle bir ek yapayım. Suudi A. ve İsrail (henüz)düşman ülkeler değil. Aksine, İran'a karşı birleşmiş zoraki müttefiklerdir.

türkiye konusuna gelince,
3'e bölelim karşılaştırmayı. İsrail'i bulgaristan'ın yerine koy. iki komşuymuş gibi sadece matematik yapıyoruz burada.

kara kuvvetleri:
tsk'nın binlerce tankı olduğu doğru. ancak, tsk'nın 3. nesil tank sayısı, 340 leo2a4(hayırlısıyla leo2ng olacaklar.), 170 M60T Sabra(israil modernize etti), ve Aselsan tarafından modernize edilen bu iki tankın gerisinde kalan 171 adet Leo1T.
bunun dışında, tek atımlık canları olan 220 adet leo 1 ve yaklaşık 1500 adet M60(tüm versiyonlar)
(1200 adet kadar m-48 var. ama bunlardan uzun süredir haber alınamıyor. büyük ihtimal bir çoğu jilet oldu.)

İsrail'in ise, 3. nesil olarak, 360 merkava 4(üretim halinde hala. planlanan sayıları 660), 780 merkava 3, 400 adet merkava 2'si var.

bunların dışında, 180 adet merkava 1, 1800 adet Magach(tüm versiyonları), 380 adet Centurion'ları var.

destekleyici unsurlara, zpt'lere filan girersek işimiz çok uzun. oraya hiç girmiyorum o yüzden :D

deniz kuvvetleri'ne geçiyorum.

Türkiye'nin, 2013 itibariyle, 16 adet fırkateyni(4 Yavuz, 4 Barbaros, 8 Gabya), 8 adet korveti(2 Ada, 6 Burak nam-ı değer aviso)
25 farklı tiplerde hücumbotu ve hepsinden önemlisi, 10 adet dizel elektrik denizaltısı var.

Akdeniz'in(ve Karadeniz'in. en azından şimdilik.) en büyük deniz gücü olduğumuzu(en azından ben böyle düşünüyorum) daha önce yazdım zaten.

İsrail'e bakalım, İsrail'in 3 adet Sa'ar 5 sınıfı korveti var. Ancak bu gemiler elimizdeki fırkateynler dahil bütün su üstü platformlarından daha ağır silahlı. ve 10 adet Sa'ar 4.5 ve 4 olmak üzere hücumbotları var.
İsrail Deniz Birlikleri'nin(Sea Corps), en önemli vurucu gücü ise, ellerindeki 5 adet Dolphin sınıfı denizaltı. Bu denizaltıalrın özelliği, normal denizaltıların 533mm torpido tüplerine en olarak taşıdıkları 650mm torpido tüpleri. Bu tüpler aracılığıyla, Doplhin'ler, nükleer silah taşıyabilen 1500km+ menzilli Popeye Turbo seyir füzeleri. Adriyatik'ten güvenle yollayacağı füzeler, İstanbul'u ilk çağa yollamaya yetecektir.

son olarak hava kuvvetlerine geçelim.
TurAF envanterinde 2013 itibari ile,
toplam 239 adet F-16 var:
36 adet F-16 block 30(+1 Özgür modernizasyonuna giren uçak)
101 adet block 40(CCIP modernizasyonuna girdiler.)
71 adet block 50(bu uçaklarda herhangi bir ew sistemi yok. üzerine füze atılsa bunu anlayamaz bile. genelkurmaya bir selam çakıyorum buradan.)
30 adet block50+

ve 45 adet F-4E2020 Terminator var. 2020'yi görüp göremeyecekleri meçhul.

ew'ya değinmek lazım burada. TurAF'ın en yetersiz olduğu konunun ew olduğunu söyleyebilirim. aşağıda bahsedicem.

sen aa'dan bahsetmişsin, onları da yazayım madem.
tsk'nın elindeki yegane aa kabiliyeti, HAWK füzeleridir. 8 batarya var bunlardan. ülke içinde sürekli gezip duruyorlar. şu an suriye sınırındalar.

bunun dışında fi tarihinden kalma Nike hercules bataryaları var. Bir de Rapier vb. kısa menzil sistemler var.
Çok güzel projeler yapılıyor. hem kısa, hem orta, hem de uzun menzilde. hayırlısı.

İsrail'e geçelim
ellerinde 52 adet F-15 Bazvar. Air Superiority uçakları.
25 adet derin darbe üzerine ustalaşmış 69. filo'da yer alan F-15E(F-15I Ra'am)

343 adet F-16'ları var.
243'ü, A/B Netz ve C/D Barak modelleri. Bizim block 30 ve 40'larımıza denk düşüyor.
bunlardan ayrı olarak, 100 adet F-16I Sufa'ları var. Bunlar İsrail'in ew süitleriyle ve mühimmatlarıyla donatılmış Block 52+ uçaklar. BAE'nin Block 60'larıyla beraber dünyadaki en gelişmiş F-16'lar.

İsrail'in aa mevzusu ise çok derin. Adamlar yıllardır Patriot kullancısı zaten. Şimdi, Patriot'u abd (raytheon) ile ortak geliştirdikelri David's Sling ile değiştiriyorlar. Yine, Arrow diye bir anti balistik sistemleri var. Bir de Iron Dome var C-RAM sistemi.

geldik, İsrail'in ew yeteneklerine. İsrail, bu alanın meyvesini en çok yiyen ülkedir büyük ihtimalle. geçmişte yapmıştır, yine yapar. 2 F-15 ve bir G-550 SEMA ile İran'ın bir ucundan girer, diğerinden çıkar. Hiç bir şey de olmaz. Adamalr bu kadar iddialı. Bunu söyleyen ben değilim, geçmiş eylemleri.

Akdeniz'in major devletlerinin isr kabiliyetlerini karşılaştıran bir makale paylaşıcam. biraz uzun ama içnde çok değerli bilgielr var. Özellikle değerlendirme kısmı okunmalı.
http://www.siyahgribeyaz.com/2013/05/dogu-akdenizde-kim-daha-iyi-goruyor-kim.html
"Türkiye, Doğu Akdeniz'de yarı kör - yarı sağır - yarı dilsiz bir deve benzemektedir."

bildiğin wot döşedim yaw. sıklıyordum zaten. yapacak iş çıkmış oldu sdf
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Sen envanteri şişirirsin ama savaşı askeri akıl kazanır. O konuda da Ortadoğu'da İsrail'in eline su dökecek pek bir ülke yok. Suudların envanteri listesi şişirilmiş olabilir ama askeri kadroları akrabalık ve torpil durumuna göre atananlarla dolu olduğu sürece bir İsrail olamayacaktır. Suudi Hava Kuvvetleri'nin bugüne kadar başardığı bir şey var mı? Öte yandan İsrail'in Tunus'a, Irak'a düzenlendiği hava saldırılarında resmen ustalık akıyor.
kurtkapankurtkapan
Üye
denk olur mu bilemem amma, körfez savaşı'nda hava kuvvetleri bayağı bir iş yapmıştır.

hava savaşı olarak da, 91'de, bir Suudi F-15'i, iki mirage F-1'i düşürmüş tek sortide.

The Iraqi Air Force attempted to mount a rare offensive bombing operation and loaded two F1s with incendiary bombs. The Royal Saudi Air Force sent up two F-15Cs to get the bombers. One of the F-15s maneuvered behind the F1s and took them both down with AIM-9 missiles.

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_engagements_of_the_Gulf_War#24_January_1991
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Reyiz şimdi savaşa girecek olsan, yanında İsrail mi olsun istersin S. Arabistan mı?
SYSCLEANER
Mod
Türkiye olası bir ortadoğu savaşında şu haliyle PC strateji oynunda açılmış skirmish haritasında "la ilk bunu harcarım oradan bunlara girerim kaderini yüklenmiş NPC den" öteye gidemez başındaki sibopda taunt yapmaya devam eder...
kurtkapankurtkapan
Üye

Reyiz şimdi savaşa girecek olsan, yanında İsrail mi olsun istersin S. Arabistan mı?

sorulacak soru bile değil :D
SYSCLEANER
Mod

Haci Allied seçiçcen tabiki sonra basıcan prism tank 2000 adet akıtacan... :P
Mister NoseMister Nose
Üye
kurtkapankurtkapan
Üye
çılgınlık ney yaw

of sol, güldürüyorsun yine.
discussioncontroller