Barbaros (Redbeard) vs Blackbeard
RedBeardRedBeard
Üye
Jerry dedi:

Birisi para ve karı kız peşinde koşarken, diğeri bir ülkeyi ele geçirip Osmanlı'ya hediye ediyor.

Tartışmak bile saçma : )

Çoğuna sorsan karı kız ve para diyecektir. :D

O değil de denizciliğe ilgim var zaten, bazen okuyorum aklıma geldikçe ne yapmış eski denizciler diye, döneminde hayranlık duyulan bir denizciymiş gerçekten. Yetiştirdiği adamlar da öyleymiş ha keza. =)

Teach ne olm ya bi git.

Büdüt: Zamanının denizlerde en kuvvetli devletinden birisine toprak vererek kaptan-ı derya oluyor, daha ne? =) Çok zekice bir hareket, eğer bunu yapmasaydı Osmanlı o toprakları isteyecekti zaten, savaşmayacaklarına göre, müthiş hareket bence.
JerryJerry
Üye
Osmanlı'nın donanması yok, karada süper güç.

Bizimkinin toprakları var, kullanamıyor ancak denizde süper güç.

Osmanlı'nın onu kullandığı kadar, Barbaros da Osmanlı'yı kullanmış.

RedBeardRedBeard
Üye
Jerry dedi:

Tamamen yok saymak çok insafsızca olmuyor mu? =)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Navy

Hayır, Barbaros ile birlikte tepe noktasına ulaşıyor olabilirler ama gayette güçlüler bunun öncesinde de. Tamamen yok sayamayacağın kadar güçlüler.

Bi de neden kullanmasın abi? Paşa olmuşsun, Kaptan-ı Derya'sın tabi kullanaksın Osmanlı gibi bir süper gücü.
TaxmanTaxman
Üye

Jerry dedi:

Bi de neden kullanmasın abi? Paşa olmuşsun, Kaptan-ı Derya'sın tabi kullanaksın Osmanlı gibi bir süper gücü.

adam kullanmasın demedi ki.
laçin kızmış.

JerryJerry
Üye
Aslında o dönemin Avrupa'sı karşısında tamamen de yok sayabiliriz. Bizim gemiler genelde kadırgalardan oluşuyordu. Bu yüzden işleri hep korsan kullanarak yapma zahmetine girdiler.

Barbaros da zeki bir adam olduğu için fırsatı kullanmış. Yukarıdaki yazıyı kötülemek için değil, övmek için yazdım.

Beğenenler: RedBeard

AlphariusAlpharius
Üye
thomas cochrane diyorum
FaironFairon
Üye
Barbaros çok fantastik bir adam abi. Korsanlık zamanlarında İspanya'ya falan kafa tutmuş birisi. Ayrıca seferden sonraki gemi sayısı sefere çıkmadan öncekinden daha fazla olan bir adam bir de. Deli gibi gemi ele geçirmiş amcam :D Karayiplerdeki korsanlar iyidir hoştur ama Barbaros kadar arızası çıkar mı ondan emin değilim.
RedBeardRedBeard
Üye
Tamamen yok sayamayız ama seni mi kırcam, senin dediğin olsun abi. =)

Beğenenler: Jerry

118118
Üye
Barbaros Hayrettin mi?

Hayret ettim arkadaşlar, Hayrettin'i seçmenize hayret ettim.
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
discussioncontroller