Barbaros (Redbeard) vs Blackbeard
hayalgezerhayalgezer
Üye
Alpharius dedi:

osmanlıda vizyon yok ki işte

adamı 100 gemiyle yollasaymış karayiplere tunus cezayir gibi getirisi olmayan tırıvırı ülkeleri aldıracağına

Kadırga vs. Kalyon.

Akdeniz ile Okyanus arasındaki farklar.

İspanya çevresindeki denize hakimiyet savaşı.
AlphariusAlpharius
Üye
kalyon yapmayı bilmiyorlar mıymış yaw

pyotr velikiy bile kendi kendine gezip öğrenmiş
QuendarthQuendarth
Mod
Kalyon kadırganın upgradelisi zaten, bir çağ atlayınca açılıyor o upgrade.

Beğenenler: hayalgezer

hayalgezerhayalgezer
Üye
Alpharius dedi:

kalyon yapmayı bilmiyorlar mıymış yaw

pyotr velikiy bile kendi kendine gezip öğrenmiş

Büyük ölçekte inşa etme isteği ve tecrübesi yok. Nedenini araştırmadım. Ama Osmanlı'ya Akdeniz yolunun yetmesi bir sebep olabilir. Ya da Kadırgaların Kalyonlara göre daha fazla manevra kabiliyetine sahip olma ihtimali vs.
RedBeardRedBeard
Üye
Osmanlı'da vizyon yok adamın dediği gibi. Amerika'nın keşfini önemsiz görmüşler. Gelmiş geçmiş en büyük vizyonsuzluk örneğidir adeta.
SilentHunterSilentHunter
Üye
burda yazılanları gördükçe biraz araştırayım dedim
barbaros'un sancağı:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:BarbarosSancagi.svg

islamiyette altı köşeli yıldız var mı? veya osmanlı ordusunda sekiz köşeli yıldızı sancağında taşıyan başka biri var mı?

gerçi anadolu medeniyetlerinde çok öncelerde altı köşeli yıldız vardı sanırım
FaironFairon
Üye
İslamiyet'te ne kadar yaygın kullanımı tam bilmiyorum(ama İslamiyet'te de var) ama Türkler de kullanımı mevcut.(Seal of Solomon olarak geçiyor, Davud Yıldızı yerine.- çevirisini bilmiyorum)

http://en.wikipedia.org/wiki/Karamanids

İlk aklıma gelen örnek. Yine Anadolu Beylikleri'nde ve Osmanlı'nın yaptığı camilerde vs de kullanılmış.

ekleme:
https://eksisozluk.com/muhrusuleyman--239745

Ekşi'de buldum direkt bir şeyler. Muhtemelen Türkler'deki kullanımı Tengri inanışından kalma.

Beğenenler: SilentHunter

Yahşi_
Üye
image

AKP'nin genel merkez binasına konulmuştu sanırım bu sekiz köşeli yıldız. Hemen masonik muhabbetler dönmüştü :D

Altı köşelisi Süleyman'ın mührü olarak geçer. Osmanlı'da yaygın olarak kullanılmıştır. Sekiz köşelisi ise Selçuklu zamanında kullanılan bir şekil, her köşenin bir anlamı var cenneti temsil ediyordu sanırım. Selçuklu mezarları da sekiz köşe olur genelde, Atatürk'ün kabri de sekiz köşeli bir odanın içinde.

Beğenenler: SilentHunter

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Ben ikisinide döverim.

Spoiler:
Tamam, vurmayın
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
RedBeard dedi:

Osmanlı'da vizyon yok adamın dediği gibi. Amerika'nın keşfini önemsiz görmüşler. Gelmiş geçmiş en büyük vizyonsuzluk örneğidir adeta.

Ya şu çok basit bir yorum. Lise yıllarından kalma ''osmanlı coğrafi keşiflere önem vermedi, hede hödö...'' gibi anlatımlar çok yanlış. Ufak ve kontrol edilmesi basit yerler avrupa toprakları. Bizim kadar hayvanat bir coğrafya üzerinde 3492853490875 farklı milletle kurulduğu günden beri savaşmıyor adamlar. Zaten çoğunun maksimum 2 ülkeye sınırı var. Sanırım endülüs zamanından kalan müslüman topluluk ispanya'da kalsaydı cebelitarık daha güvenli bir yer olurdu. Akdenizden fırlayıp oralardan geçmek kolay değil. Hemen yanı okyanus olan bir ülkenin batıya yolculuğu ile akdenizden önce cebelitarığa gidip, oradan da amerikaya doğru yelken açmak pek kolay değil. O kadar fazla erzak lazım ki o yol için. Ayrıca adamların koyacağı vergi ve yasaklar da boru gibi olacaktı muhtemelen. Coğrafi uzaklığın ekonomiye etkisi ve sıkıntıları var burada. Gürcistan taraflarından karadenize gemi indirip amerikaya giden de yok, rusların da pek gittiği görülmedi. Bir de ''eski dünyada işimiz bitti'' kafasıyla yola çıkan elemanlar o zamanın avrupalıları. İspanyolların çoğu engizisyondan falan kaçıp gidiyor, para için gidiyor. Bizim o dönemler para derdimiz yok, çevredeki kontrolü sağlamaya çalıştığımız dönemler.

Ek olarak ilk çağlardan beri denizcilik yapan milletlerle 14. yy'da başlayan bir milleti karşılaştırmak zaten garip. Mahmudiye gemisi bir yüzyıl önce yapılsaydı karasakala damat traşı yaptıracak insanlar vardı akdenizde. Ehem...
discussioncontroller