Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar ? Ne Kadar Kazanır ?
ReyJeyReyJey
Üye
yoo

Beğenenler: westgrey

NihirusNihirus
Üye
Mezun olmaya çok çok yakın biri olarak bölüm hakkında genel bir özet geçeyim sana

Birincisi, şu ana kadar mat1, mat2, cebir, diferansiyel denklemler, olasılık ve kısmen algoritma olmak üzere doğrudan matematikle alakalı 6 ders görmüşüm. Yani anlayacağın, eğer bilgisayar mühendisliğini seçiyorsan kodlarla olduğu kadar matematikle de bolca haşır neşir olacaksın. Kod yazma da yine matematiksel döngüler kurmaya ve bunları doğruca bir araya getirip, bağlamaya dayanan bir olay.

Ancak, ortaokulda ve lisede göreceğin matematik, -üniversiteye gelince daha iyi anlarsın- ünide hiçbir işe yaramıyor, çünkü sırf test üzerine kurulu bir sistem var ve oldukça sığ bir eğitim var lisede. Bu nedenle, matematikte temel konuları hallettikten sonra ve en azından az da olsa bir birikimle üniversiteye geldiğin sürece(kulak dolgunluğu diyelim biz buna) herhangi bir sorun yok. Zaten hemen her konu çok daha detaylıca en baştan anlatılıyor. Bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanırsan zaten bu dediğim temele az çok sahip olmuş olacaksın yoğun son sene çalışması nedeniyle.

Benim değinmek istediğim asıl nokta ise, kodlama. Şimdi öncelikle ortaokuldaki ve lisedeki arkadaşlarda bilgisayar mühendisliği eğlenceli, oyun kodlanan bir yer olarak algılanıyor nedense. Maalesef, burada bulacağın şey bitmek bilmeyen yoğun projeler, oldukça zor ve uzun ödevler olacak ve bu işlerin yanında yukarıda bahsettiğim matematik çocuk oyuncağı kalıyor. Bolca kafa yorman gerekecek kod ödevleri üzerinde. Eğer kodlarken mutlu olamıyorsan, yapılan işten zevk alamıyorsan bölüm işkence haline gelebilir, çünkü süreklilik istiyor. Bolca araştırma yapmanı ve dersler dışında da kendini geliştirmeni talep eden bir bölüm. Ayrıca soyut düşünebilme yeteneğinin sağlam olması gerekiyor. Önünde çoğunlukla(donanım üzerine gitmezsen) kurcalayabileceğin, incelebileceğin bir makine, devre olmayacak.

Karar verirken iyi düşün. Bilgisayar Mühendisliği(ve diğer mühendislikler) kolay bir bölüm değil ve eğer gerçekten kodlamaya, birşeyler üretmeye ilgi duymuyorsan senin için işkence olabilir. Aileninkileri değil, kendi isteklerini ön plana koy.
Starlet
Üye
Valla bu ülkede bilgisayar mühendisleri aç kalıyor. Gerçekten yetenekli olan bilgisayar/yazılım/bilişim vb. mühendisleri de yurtdışında çalışıyor, yurtdışında yaşıyor. Bakınız Yerli Kardeşler, Giray Özil vs. Eğer yurtdışına gideceksen okuyabilirsin tabii. Ama bu ülkede fazla bir şey olmuyor. Şimdi içini(zi) karartmak gibi olmasın ama iyi düşün derim. Çok iyi bir bilgisayar mühendisi olabilirsen ATI/AMD, NVidia, İntel, Microsoft'un donanım bölümü gibi yerlere gelebilirsin.
ThyestesThyestes
Üye
Donanım mı? Bilgisayar mühendisliğinden çıkıp donanım üstüne çalışan çok insan yoktur. Bütün okulların müfredatları yazılım ağırlıklı 3-4 tane ders veriliyor donanımla ilgili. Oda giriş seviyesinde. Donanım işi elektronikçilerin. Bu arada acayip bir matematik yok bölümde. Temel calculus, disc math, prob ve lineer cebir var mesela bizde ve kesinlikle en zor dersler değil ama en sıkıcıları. Oyun üstüne çalışmak istiyorsan bu arada illa bilgisayar mühendisliği okumana gerek yok. Oyun yapımında ne üzerine çalışmak istediğini düşün. İnan oyun yapmak bu alandaki en zor işlerden biri. Kod kısmı çok meşakatli. Görsel iletişim tasarım gibi bir bölüm okuyarak animasyon üstünede yoğunlaşabilirsin ve yine oyun yapımında çalışabilirsin ya da modellemeci olabilirsin tabii bu alanlar biraz daha yetenek istiyor ve aynı zamanda çok sabırlı olman ve çok zaman harcaman lazım.

Bu arada matematik dersleri ne kadar çok zorlanmasada kod yazmak sürekli olarak analitik düşünce gerektiriyor. Algoritma kurabilmen içinde matematik tabanlı düşünebiliyor olman lazım.
donttouch69donttouch69
Üye
Aslında hazırcı (üretmeyi sevmeyen) ve sabırsız biriyim sanki bu bölüm bana uygun değil gibi ha ? Ben aşırı kafa yormayı seven bir insan deyilim tembel biriside deyilim. Başka bölümler düşünsem iyi olur ziraat mühendisliği gibi.Bildiğim kadarıyla ziraat mühendisleri matematiği bilgisayar mühendisleri kadar kullanmıyor.Üstelik kuzenimin şirketi var iş bulmakta zorlanmam.
Golden Eagle
Üye
Mühendisliklerin hepsi çözüm üretmek üstüne kuruludur. Kafayı yormadan mühendis olamazsın.
TaxmanTaxman
Üye

Aslında hazırcı (üretmeyi sevmeyen) ve sabırsız biriyim sanki bu bölüm bana uygun değil gibi ha ? Ben aşırı kafa yormayı seven bir insan deyilim tembel biriside deyilim. Başka bölümler düşünsem iyi olur ziraat mühendisliği gibi.Bildiğim kadarıyla ziraat mühendisleri matematiği bilgisayar mühendisleri kadar kullanmıyor.Üstelik kuzenimin şirketi var iş bulmakta zorlanmam.

kuzenin sen gel kesin iş veririm dedi mi?

ya derse ben "ne yapayım ziraat mühendisini, işime yaramaz ki".
o zaman ne yapacaksın?
yatan adama para mı versin sırf akraba diye

Beğenenler: Nihirus, Golden Eagle

joseph fouchejoseph fouche
Üye
Nihirus dedi:

Mezun olmaya çok çok yakın biri olarak bölüm hakkında genel bir özet geçeyim sana

Birincisi, şu ana kadar mat1, mat2, cebir, diferansiyel denklemler, olasılık ve kısmen algoritma olmak üzere doğrudan matematikle alakalı 6 ders görmüşüm. Yani anlayacağın, eğer bilgisayar mühendisliğini seçiyorsan kodlarla olduğu kadar matematikle de bolca haşır neşir olacaksın. Kod yazma da yine matematiksel döngüler kurmaya ve bunları doğruca bir araya getirip, bağlamaya dayanan bir olay.

Ancak, ortaokulda ve lisede göreceğin matematik, -üniversiteye gelince daha iyi anlarsın- ünide hiçbir işe yaramıyor, çünkü sırf test üzerine kurulu bir sistem var ve oldukça sığ bir eğitim var lisede. Bu nedenle, matematikte temel konuları hallettikten sonra ve en azından az da olsa bir birikimle üniversiteye geldiğin sürece(kulak dolgunluğu diyelim biz buna) herhangi bir sorun yok. Zaten hemen her konu çok daha detaylıca en baştan anlatılıyor. Bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanırsan zaten bu dediğim temele az çok sahip olmuş olacaksın yoğun son sene çalışması nedeniyle.

Benim değinmek istediğim asıl nokta ise, kodlama. Şimdi öncelikle ortaokuldaki ve lisedeki arkadaşlarda bilgisayar mühendisliği eğlenceli, oyun kodlanan bir yer olarak algılanıyor nedense. Maalesef, burada bulacağın şey bitmek bilmeyen yoğun projeler, oldukça zor ve uzun ödevler olacak ve bu işlerin yanında yukarıda bahsettiğim matematik çocuk oyuncağı kalıyor. Bolca kafa yorman gerekecek kod ödevleri üzerinde. Eğer kodlarken mutlu olamıyorsan, yapılan işten zevk alamıyorsan bölüm işkence haline gelebilir, çünkü süreklilik istiyor. Bolca araştırma yapmanı ve dersler dışında da kendini geliştirmeni talep eden bir bölüm. Ayrıca soyut düşünebilme yeteneğinin sağlam olması gerekiyor. Önünde çoğunlukla(donanım üzerine gitmezsen) kurcalayabileceğin, incelebileceğin bir makine, devre olmayacak.

Karar verirken iyi düşün. Bilgisayar Mühendisliği(ve diğer mühendislikler) kolay bir bölüm değil ve eğer gerçekten kodlamaya, birşeyler üretmeye ilgi duymuyorsan senin için işkence olabilir. Aileninkileri değil, kendi isteklerini ön plana koy.

katılıyorum özellikle machine learning, data mining, artificial intelligence gibi benim gözümde en baba :) konuları düşünüyorsan ki Türkiyede şu anda piyasa olarak data mining ve machine learning de sağlam piyasa var,(akademide zaten kapılar sonuna kadar açık :) ) bu tarz konular için matematik şart hatta çift anadal yapman bile gerekir
AlphariusAlpharius
Üye
ben yeni mezun olsam sap öğrenirim

al sertifikayı freelance ol yalvarır şirketler gel bize sap yap diye

boşver machine learningi falan

masterını yapıyorum ben onun ekmek yok orada
joseph fouchejoseph fouche
Üye
Alpharius dedi:

ben yeni mezun olsam sap öğrenirim

al sertifikayı freelance ol yalvarır şirketler gel bize sap yap diye

boşver machine learningi falan

masterını yapıyorum ben onun ekmek yok orada

ben baya seviyorum, matematiğide seviyorum :)
discussioncontroller