ÖYP - Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Sağol başkan. Umarım iyi bir alanda, iyi bir şehirde kadro açılır.
Şimdi araştırdım, diploma notum 3.33 değil de 3.34 olsaymış Tübitak bursu kazanıyormuşum. Aylık 430 TL'm gitti. Ulan o bilgisayar dersinin ödevini vermeyi unutmayacaktım be :(
SpyDER
Üye
güzel puanlarınız varsa hiç öyp'ye başvurmayın. cari kadroları bekleyin. tubitak bursu alın. kpss hazırlanın. ama öyp'ye girmeyin. ya da kendinizi şanslı hissediyorsanız girebilirseniz :)

araş. gör. liliği zaten sıkıntılı bir durum.

öyp'de iki üniversiteye bağlı oluyorsunuz. ancak ikiside sizi tam olarak benimsemiyor. bu yüzden mobbing vs gibi sıkıntılar artıyor. iki üniversitede de tam olarak ilişkileriniz gelişmediğinden. bu tarz durumlara karşı koymakta zorlanıyorsunuz. senet yükümlüsü olduğunuzdan adamlara rest de çekemiyorsunuz.

büyük sıkıntı.
goo_khangoo_khan
Üye
ÖYP her koşulda senet zorunluluğu getirmiyor yalnız. Başvurduğunuz bölümde sizin eğitim alacağınız anabilim dalının yüksek lisans ve doktora programları varsa eğitim için görevlendirme yoluyla başka bir üniversiteye gitmenize gerek kalmıyor. Haliyle senet de imzalamıyor istediğiniz zaman istifa seçeneğini cebinizde bulunduruyorsunuz.
SpyDER
Üye
goo_khan dedi:

ÖYP her koşulda senet zorunluluğu getirmiyor yalnız. Başvurduğunuz bölümde sizin eğitim alacağınız anabilim dalının yüksek lisans ve doktora programları varsa eğitim için görevlendirme yoluyla başka bir üniversiteye gitmenize gerek kalmıyor. Haliyle senet de imzalamıyor istediğiniz zaman istifa seçeneğini cebinizde bulunduruyorsunuz.

evet o şekilde pek sorun yok. ancak onda da yök ödeneklerinizi filan göndermiyor. bir süre bilgisayar vs. niz olmayabiliyor. kongrelere bir süre gönderilmeyebilirsiniz. cari usül her zaman daha iyi.
DharkanDharkan
Üye
ÖYP'nin stresini çekmektense kadro bekleyip şansınızın dönmesini ummak daha mantıklı bence. O arada başka iş miş de bulursunuz hem.
creiGncreiGn
Üye
Akademisyenliği meslek olarak düşünenler için çok bir sakıncası yok bana kalırsa ÖYP'nin. Akademisyenlik yapacak kişiye 6-7 yıl zorunlu hizmet çok ağır gelmeyecektir diye düşünüyorum.

Öte yandan normal kadro tabii ki daha iyi fakat her zaman kadro açılmadığını düşünmek de gerekiyor. Açılan araştırma görevlisi kadrolarının çok çok büyük kısmı geçici 50/d kadroları. Ha iyi bir okulda okuyan, orada geçici de olsa araştırma görevlisi kadrosuna giren kişi biraz da cv'sine güvenerek doktorayı bitirdikten sonra nasıl olsa bir yardımcı doçent kadrosu bulabileceğini düşünebilir ama, Türkiye'de her konuda olduğu gibi akademide de tanıdıklar devreye giriyor. Hadi düpedüz torpil olmasa bile hiçbir bölüm o yardımcı doçent kadrosuna kendi yetiştirdiği kişiyi değil de dışarıdan gelen birini koymak istemiyor.

Lisanstaki yakın bir arkadaşımdan biliyorum, kıçıkırık anadolu üniversitelerinde kalıcı kadro bulacağım diye iki yıla yakın uğraştı. Her başvurulan ilan kişiye özel açılmış oluyor perde arkasında bir şekilde. En son girdiği bölüme dekanın öğrencilikleri zamanında babasının ev arkadaşı olması vesilesiyle girebildi : D.

Açıkçası elde kesin bir güvence yoksa "nasıl olsa açılır" diye spesifik bir üniversitede kadro beklemenin riskli olduğunu düşünüyorum ben. Yıllar geçmesine rağmen kadro gelmeyebilir, olmayacak şey değil. Doktorayı bitirene kadar yıllarca doğru düzgün kadro bulamama riskindense birkaç yıl zorunlu hizmeti sineye çekmek daha mantıklı geliyor bana.
Üye
Valla günümüz Türkiyesinde bir şeyi mülakatsız halledebilmek her şeyden önemli. Donanımlı arkadaşlarımın, akrabalarımın mülakatlarda maruz kaldıkları saçmalıkları gördüm. Bu nedenle başından beri ÖYP hedefliyorum.
Üye
Türk dili ve edebiyatı için yalnızca 1 kadro açılmış :(
ALES'in ağırlığı düşürülmüş :( :(

Alta edit: Bu yaz mülakatın gelme ihtimali ciddi ciddi konuşuluyor. Üniversitelerin de hükümetin de isteği bu yönde.
Galadriel
Üye
Ben de bu dönem yalandan bir başvuru yapacağım zira 78 puanla yerleşme ihtimalim yok gibi. Ama iyi üniversitelerde kadro açıldığı vakit ÖYP'nin iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Misal bizim fakülte ÖYP ile alım yapmıyor ve kadro açıldığı vakit ise yazılı sınav puanları tamamen hocanın çalışmak istediği öğrenciye ölçülüp biçilip veriliyor. Bu durumda ÖYP'den şansa bahta ortalamanın üzerinde üniversiteler bulmak mantıklı bir çözüm.
adurna
Üye
Bir sonraki ÖYP atamaları ne zaman arkadaşlar, bir fikri olan var mı? Bir dersim vardı vermem gereken, aralık dönemine maalesef yetişemedim. sonrakini bekliyorum.
discussioncontroller