İTÜ Robot Olimpiyatları 2014
ReyJeyReyJey
Üye
"İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından 10-11-12 Nisan 2014’te, İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde sekizincisi düzenlenecek olan İTÜ Robot Olimpiyatları, robotik alanında çalışma yapmakta olan öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini düzenlenecek etkinlikler aracılığıyla bir araya getirmeyi hedefleyen ve meydana gelen teknolojik gelişmeler ışığında bu alanda yapılan çalışmaları sorgulamayı planlayan bir oluşumdur.
Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından binlerce lise ve üniversite öğrencisi İTÜRO’ya yarışmacı veya izleyici olarak katılmaktadır. Proje kayıtlarının internet üzerinden yapıldığı İTÜRO’da robotlar Çizgi İzleyen, Mini Sumo, Baketbol, Süpürge, Yangın Söndüren, Merdiven Çıkan, Labirent, Renk Seçen, Kendini Dengeleyen, Senaryo: Top Taşıma ve Serbest Kategori olmak üzere on farklı yarışmada yer almakta, aynı zamanda organizasyon katılımcıları Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde kurulan masalarda robotlarını sergileme fırsatı bulmaktadır. İTÜ Robot Olimpiyatları kapsamında akademisyenler, sanayi katılımcıları ve deneyimli öğrenciler tarafından, robotik ve kontrol bilimi gibi alanlarda seminerler, söyleşiler, paneller ve sergiler düzenlenmektedir. Yarışmalarla eş zamanlı olarak düzenlenen bu etkinlikler, bu alanda çalışmalar yapmakta olan katılımcılara yol göstermekte ve katılımcıların bakış açılarını genişletmektedir."

Böyle bi yarışma var, okuldan 4-5 kişilik grupla katılmayı planlıyoruz. Aramıza bi eleman yapmış daha önce çizgi izleyen robot, hatta örneğini de getirdi biz de bu dalda katılmaya karar verdik. Eleman bize nasıl yapacağımızdan bahsetti biraz zira pek bi fikrim yoktu benim, ilk önce elektronik baskı yapmamız gerekiyormuş, robotun gövdesi tamamen devre olacak yani. 8 parçalı sensör var, onu kullanmayı planlıyoruz ama şöyle bi problemimiz var, sensör çizgiden çıkıldığını anladığında çok keskin dönüş yapıyor çizgiye doğru, nitekim bu sefer de diğer tarafa kayıyor robot. Bunu yazılımla çözmemiz lazım, hesaplamayı robotun yapıp buna göre manevra yapması gerekiyor. Programlama dili C olacak sanırım.

Forumda bu robot işinde tecrübeli olan enewws var diye biliyorum. Gövdeyi nasıl tasarlayalım, hangi malzemeyi tavsiye eder biraz yardımcı olursa sevinirim, zaten görecektir başlığı:D Malzeme fiyatı hakkında çok sorunumuz olmaz, özel okul zaten yurtdışından falan getirtebiliriz. Ayrıca BİLGİSAYAR MÜHENDİZİ KARDEŞLERİM, bana bu kodlama hakkında bilgi vermeniz lazım, zaten çok ayrıntılı, derin bir şey yazmayacağız sonuçta, starter seviyesinde öğrensem yeter.

Boş vakti olan, ben de biraz anlarım diyenler biraz yol gösterirse sevinirim, çok acemiyiz en küçük katkı bile yararlı olacaktır. Bu da geçen senenin birincisi.

kurtkapankurtkapan
Üye
enes diye bakarken ceycey çıktı ya la

Beğenenler: rubyred, İ. Evren

EnewwssEnewwss
Üye
Geçen yıl odtüye sumo ile katıldım ama bu yıl vaktim yok yav. :/

Epeyi robot yapmışlığım var ama, yapısal tasarımdan elektroniğe sorularınız olursa yardımcı olurum.

Geçen yıl yaptığım sumo;
Spoiler:
image

Çizgi izleyen;
Spoiler:
image

Rover;
Spoiler:
image

Robot kol;
Spoiler:
image
image

Beğenenler: ReyJey, alleycat

BonecrusherBonecrusher
Üye
takip
rubyredrubyred
Üye
enewwss diye geldim, değilmiş gidiyorum.
gitmeden bir soru sorayım, @enewwss raspberry pi'yı 110lira civarından ucuza alma imkanı var mı ya? sen arduino falan takılıyordun raspberry pi'ı da biliyorsundur diye sorayım dedim. xbmcli bir media player düşüncem var da.
EnewwssEnewwss
Üye
Şu aralar piyasasını hiç bilmiyorum. Ama biz robitten okula 4 tane aldırmıştık sanırım. O da 100-110 gibiydi.

Genel olarak o civarlarda fiyatları. XBMC de biraz laggy diyorlar yanlız.
rubyredrubyred
Üye
OpenELEC diye bir versiyonu var o çok iyi diyorlar, onu düşünüyordum.
EnewwssEnewwss
Üye
Doğrudur. :) Umarım güzel bi proje olur. Eğer hayata geçirirsen bizimle de paylaş.
rubyredrubyred
Üye
bakalım para ayırabilirsem yapmayı düşünüyorum. everestin bi media playerı var ama avr sistemimi tam kullanamıyorum, sanki sesleri doğru çözüp dağıtamıyor gibi geliyor

Beğenenler: Enewwss

ReyJeyReyJey
Üye
çok sorum var da şu anda öncelikli olanlarla başlayayım;

gövde malzemesi olarak ne kullanalım? esnek bi şeyden yapmamız lazım hem de hafif olması gerekli rampaları rahat çıkabilmek için. plastik çok çabuk kırılıyor.
tekerlek yerine palet kullanmak gibi fantastik bir fikrimiz var ama çok ağırlaşacaktır cihaz muhtemelen, uygulanması da zor gibi görünüyor.
tasarım olarak formula'daki yarış arabalarına benziyor şu an örnek aldığımız prototip, onun yerine daha ufak veya daha "oval" bi tasarım yapsak avantajlı olur muyuz?
çizgiyi izlemesini sağlayan sensörlerin yerleşimi ne kadar önemli? şu an 8'li bi sensör var kullandığımız prototipte fakat yazdığım gibi çizgiden saptığı an çok keskin manevra yapıyor, bunu önlemek için yazılımda mı değişiklikler yapacağız?
robotun hızlanmasını nasıl sağlayacağız, zira zaman da önemli oldukça, pilleri başka bi eleman getirecekti tam hatırlamıyorum ismini pilin, öğrenince yazarım.

ilk aklıma gelenler bunlar, ilerledikçe sorular da detaylanacaktır muhtemelen. bi de ruby, kendi konuna git pls:DD
rubyredrubyred
Üye
reycey bana bi konu açsana pls :DDD
discussioncontroller