İTÜ Robot Olimpiyatları 2014
stabilostabilo
Üye
Termo çözebilsen bölümü bırakmazdın yav.

Beğenenler: westgrey

alleycatalleycat
Üye
Benim de çizgi izleyen ve mini sumo yapmışlığım var, bi de geçen sene odtü robot günlerinde çizgi izleyen hakemiydim; bir sürü çizgi izleyen görme şansım oldu. Enes gayet uzun ve açıklayıcı bi şekilde bilgi vermiş zaten, ben onun kadar uzman olmasam da robot günlerinde gözlemlediğim kadarını paylaşayım.

ReyJey dedi:

tekerlek yerine palet kullanmak gibi fantastik bir fikrimiz var ama çok ağırlaşacaktır cihaz muhtemelen, uygulanması da zor gibi görünüyor.

çizgi izleyenin hem hızlı hem manevra kabiliyeti yüksek olması lazım, palet bana pek mantıklı gelmedi böyle düşününce. 200den fazla robot gördüm bu kategoride, hiçbiri de bu yöntemi seçmemişti. yaparsanız bir ilk olabilirsiniz :D

ReyJey dedi:

tasarım olarak formula'daki yarış arabalarına benziyor şu an örnek aldığımız prototip, onun yerine daha ufak veya daha "oval" bi tasarım yapsak avantajlı olur muyuz?

tasarımı aerodinamik kuvvetleri düşünerek değiştirmeyi düşünüyorsanız, o kadar da dikkate almaya değer görünmedi bana. çok yüksek hızlarla gitmediği için ve robot da zaten çok büyük olmadığı için herhangi bi tasarımı kullanabilirsiniz bence. daha çok devre tasarımı ve yazılım üzerine yoğunlaşın derim.

ReyJey dedi:

çizgiyi izlemesini sağlayan sensörlerin yerleşimi ne kadar önemli? şu an 8'li bi sensör var kullandığımız prototipte fakat yazdığım gibi çizgiden saptığı an çok keskin manevra yapıyor, bunu önlemek için yazılımda mı değişiklikler yapacağız?

o hızlı manevrayı önlemek için "pwm" diye bi olay var, ona bakın biraz. zaten yazılım kısmıyla uğraşırken karşınıza çıkar mutlaka.

ReyJey dedi:

robotun hızlanmasını nasıl sağlayacağız, zira zaman da önemli oldukça, pilleri başka bi eleman getirecekti tam hatırlamıyorum ismini pilin, öğrenince yazarım.

Enes'in de dediği gibi LiPo iyidir. Bütçeniz çok sınırlı değilse onu kullanın.

Bunların dışında, okulda programlama dilleriyle ilgilenen bir hocanız varsa ona da bi danışın, temelleri size biraz anlatsın bence. sıkıştığınız yerde basic şeyleri de sorma imkanınız olur. ha yoksa da, internet derya deniz. isteyen bi şekilde bulur öğrenir uygular.

_______

Enes, sen hangi okuldaydın bu arada? O robot kolu geçen sene robot günlerinde bi standda gördüğümü hatırlıyorum sanki :)

Beğenenler: Enewwss, stabilo, ReyJey

EnewwssEnewwss
Üye
Ben Gaziantep Üniversitesi'ndeyim. Kolu geçen yıl getirmedik. Sadece sumo vardı, o da yazılımsal bir hatadan dolayı elendi. Bu yıl tekrar vaktim olur mu katılmaya hiç bilemiyorum. Eğer olursa serbest kategoriye gelirim sanırım.

Sen eğer çizgi izleyende hakemdiysen sana ufak bir sorum olacak özel mesajdan ;)
KyuSecKyuSec
Üye
Diğer arkadaşlar epey açıklamışlar bana yazacak pek bir şey kalmamış :) Bende montaj aşaması için yazayım.

Yazılım bitti hadi PIC'e atıp montajı yapalım diye heveslenmeyin. Similasyon programında (ben proteus kullanıyorum) devreyi kurup test edin. Orada beklediğiniz gibi gittiyse ne güzel.

PCB yaparken asit oranını iyi ayarlayın, sonra benim gibi bütün bakırı eritirsiniz tekrar uğraş dur sonra.

Ufak matkaplar var bakır plakayı delmek için ondan alabiliyosanız alın veya 12V dc motorun ucuna matkap ucu takın aynı işi görür.

Lehim yapmak basit görünür ama iyi yapmak pratik ister.

Nasıl olsa düşük gerilim bir şey olmaz demeyin. Yanlış bağlantıda parçalar yanar, kondansatör yüzünüze patlar (patladı) :D.

Beğenenler: ReyJey

ReyJeyReyJey
Üye
bayağıdır yazmamışım da, buraları unutmadım. pazartesi bazı şeyler kesinleşecek ondan sonra fotoğraflarla geleceğim;)
discussioncontroller