Türkiye Dışında Yaşamak İstediğiniz Şehir veya Ülke Hangisi?
LovermanLoverman
Üye
Kardeş bu yüzyılların İstanbul simiti yavvvvvvvvv.

Ben de İstanbul simidi hariç her simidi o tatlı simitten sayardım ömrüm boyunca hatta belki başka zaman Ankara simidi desen aklıma o tatlı simit bile gelebilirdi. :D

İlginç.
FaironFairon
Üye
Ya görünüş olarak aynı da tatlarında farklılıklar var sanırım. Özellikle İstanbul simidi yemediğimden bilmiyorum ama böyle göründüğü sürece sıkıntı yok :D

Yine canım çekti yalnız, gidip krem peynir falan alıp girişsemmi acaba.

Yurtdışı ülke için de St. Pauli'de yaşayasım var çok fena ama sıkılırım gibime geliyor. Onun haricinde İngiltere veya İskandinav ülkelerinden herhangi biri olabilir. Hangisinde simit varsa artık.
SwooshSwoosh
Üye
simidin şehri mi olur yaw
simid işte
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Yok yav, Ankara simidi olayı bildiğim kadarıyla pekmeze batırma olayının ilk kez Ankara'da uygulanması dolayısıyla o ada sahip. O hafif yanmış görüntü ve çıtırlıktan dolayı da özel olarak o adla anıyorlar. Yani İstanbullu arkadaşları bilemem de Akdeniz ve Ege'de hemen her şehirde kendisini Ankara simidi ismiyle buldum :D

Keza Ankara döneri de aynı şekilde. Herkes normal döner işte diyor da pişiriliş usulü falan daha enteresan onun. Zaten çoğu kaliteli iskenderci de genellikle Bursa ve Ankaralı ustalar diye övünürler :p
LovermanLoverman
Üye
DÖNER AFYONDA YENİR KARDEŞİM

SUCUK DÖNERİN MUCIDLERİ ORADA BİR KERE!!!
ElladanElladan
Üye
Yeni Zelanda. Defolup gitmek istiyorum buradan. Yeni Zelanda kimsenin umurunda olmayan dünyanın bir köşesi. Tam kafa dinlemelik yer gibi görünüyor.

Beğenenler: bohemianz, Piranha

matthdogmatthdog
Üye
Herkes gitmek istiyor da, aranızda adam gibi gitmeye uğraşan varsa onların deneyimlerini alalım bizzat.

Vaktinde İskoçya, Amerika ve Kanada'yı istila etmiş bizim sülale. Bir süredir konuşuyordum; lakin öğrencilik durumu sebebiyle pek bir umudum kalmadı, yol bulamadık.

Bilmek isteyen var ise şu anda İngilizce konuşan bir ülkeye en mümkün göç Kanada, o da akademik kariyer düşünenler için. Öğrencilere burs ve kalacak yer imkanı eskisi gibi değil; fakat üniversite öğretim görevlileri için göçmen kontenjanı mevcut. Bizzat o kontenjana başvurup, sıranız geldiğinde(epey uzun sürmesi olası dediler) gidiyorsunuz, 3 yıl olması gerek bir çalışma süreniz var, bittiğinde de 2 yıl Kanada'da kalma zorunluluğunu yerine getirdiğiniz takdirde(çalışma sürenizin 1 yılını buna saydırabiliyorsunuz) vatandaş oluyorsunuz.

Alevilik, Ateistlik, Kürtlük, politik kimlik vesaire daha önce dediğim gibi Türkiye için iltica nedenleri olarak kabul görmüyor. Her ülkenin öncelik verdiği bir göçmen sınıfı mevcut, bu da gelirden tut meslek kategorisine kadar farklılık gösteriyor. Mesleğiniz gitmek istediğiniz yer için öncelikli ihtiyaç veya statü göstergesi ise örneğin, çok daha kısa bir zamanda, garanti olarak yerleşiyorsunuz.

Benim gibi göçmenlik için uğraşmayı kafaya koyan arkadaşların çok seçici olmamaları gerek. Bir ya da iki tane kategori belirleyin, ben ingilizce konuşan ülkeler dedim örneğin. Göçmenlik bürolarının web sitelerine bakıp da gelecek yıllarınızı istenen profile uymaya kasarak harcamanın avantajı yok, o profil çok sık değişiyor. Akrabanız bulunan ülkelere öncelik verin derim ben, yabancı büronun gözünde hali hazırda yerleşik akrabanın avantajı çok büyük.

Vesaire vesaire.

Beğenenler: Samson, bohemianz, Piranha, Elladan

QuendarthQuendarth
Mod
Benim neredeyse hiçbir kriterim yok, sadece başka bir ülkede yaşamak istiyorum. İç savaş, terör, aşırı yüksek suç oranı vs. olmasın yeter. Bir de gideceğim yerde (özellikle fakir bir ülke olursa) mesleğimi icra edebilirsem çok iyi olur, ki daha sonra dönecek olursam mesleki tecrübeyle döneyim en azından. Ha Norveç'e falan gideceksem çöpçü olmaya da razıyım.

Ama şöyle bir sorunum var; nereden başlayacağım, nereye başvuracağım konusunda hiçbir fikrim yok. Bu işler nasıl yürür hiç bilmiyorum.

Beğenenler: Samson, Piranha

matthdogmatthdog
Üye
QuendarthQuendarth
Mod
Benim için tek geçerli seçenek çalışma izniyle gitmek gibi görünüyor, ama nasıl iş bulacağımı da bilmiyorum ki. Yabancı şirketlere e-mail ile başvuru yapsam ve kabul etseler izin çıkarılabilir mi? Tabii bu şekilde Kanada'ya falan gitmek mümkün değil, kendi ülkesinde benim gibi iş arayan yüz binler varken başka ülkeden yeni mezun tecrübesiz eleman almazlar, ama yetişmiş eleman ihtiyacı olan gelişmemiş ülkelerde biraz şansım olabilir diye düşünüyorum (Afrika, Asya, Güney Amerika fark etmez). Tabii bu durumda da akla işe alım prosedürü nasıl işleyecek sorusu geliyor. Türkiye'de yüz yüze iş görüşmesi yapmadan eleman alan firma görmedim şimdiye kadar. Sırf garantisi olmayan bir iş görüşmesi için başka ülkeye mi gitmem gerekecek?

Aklıma gelen bir diğer olasılık da Türkiye'de de iş yapan uluslararası bir firmada işe girip beni kalıcı olarak başka bir ülkeye göndermelerini ummak, ki bu ilkinden daha zor görünüyor.
discussioncontroller