Akademik kariyer
matthdogmatthdog
Üye
Selamlar canlar,
ÖYP başlığından da anladığım kadarıyla akademik kariyer yapan ya da planlayanlar var aranızda, ben de ilk üniversitemden beri "sen buradan mezun olup napacan şimdi" sorusuna üniversitede kalacam dayı deyip de oturup bu iş nedir necidir çok soruşturmaya üşenmiş bir adamım, biraz konuşalım şu olayı.

- Şimdi benim bildiğim kadarıyla akademik kariyer yapmanın bi normal yolu, bi de öyp yolu var. ÖYP'ye girip de çok parlak yapmadığın takdirde doğu şehirlerine gg oluyorsun. Hem ÖYP'li olup hem batı anadoluda görev yapma şansını artırmanın not ortalaması dışında yolu var mıdır, nedir?

- Normal yol demek ne kadar doğru bilmiyorum da, ÖYP olmadan akademik kasma işlemini detaylıca anlatan bir kaynak linki paylaşırsanız, ya da ben yürüyen kaynağım kardeş modunda anlatırsanız çok makbule geçer. Vaktinde birkaç bir şey öğrendim gerçi araştırma görevlisi bir arkadaştan da, öküzlük bendeki çok uzatmadımdı.

- Hacettepe'ye girerken doksanlı olduğumdan askerlik bişeysi istediler benden, 2019'a kadar askerlik açısından bir sıkıntı yoktur yazıyordu. Şimdi o 2019 deadline mı, yoksa yüksek lisans, akademik bilmemne yaparken uzatırlar mı o süreyi?

- Akademik olayına yurtdışında başlamak, ya da burada başlayıp askerlik gelmeden yurtdışına bbcya olmak isteyen bir kardeşiniz adına tüyonuz var mıdır? Nedir onun işlemi, süreci?

- Araştırma görevlisi maaşı tek başına, orta halli bir kirada yaşayan, üç öğün makarna, ekmek arası salam peynir yemekle bir problemi olayan bir adama sıkıntı çıkarır mı? Geçim için in-home çeviri benzeri işlerde çalışmak durumunda kalıyor musunuz?

Çok teşekkür ettim canlar.
Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
Ben de okulu 2015'de bitirdikten sonra İrlanda'da master doktora yapıp orada kalmak istiyorum öğretim görevlisi olarak. Bilen, yapan varsa aydınlanalım.
matthdogmatthdog
Üye
Bir umut yukarı taşıyorum izninizle.
Geass
Üye
Şu askerlikle alakalı sorunu bi arkadaşa sordum da büyük ihtimalle sen halletmelisin dedi.
_SLAUGHTER__SLAUGHTER_
Üye
Benimde aklımda var ama cidden kanser yaw, Şimdiden önümüzdeki sene ne halt yiycem diye kara kara düşünüyorum
ALES'i bi dert, KPSS'i bi dert, ortalaması ayrı bi dert yetmiyo bide mülakat olayı var :S

Kafayı sıyırmadan, sene kaybetmeden atsak bari kendimizi eli ayağı düzgün bi yere
goo_khangoo_khan
Üye
Şimdi bildiğim kadarıyla açıklayayım. Akademisyen olmanın bir kaç yolu var;

-Bir üniversitede yüksek lisansa başlar sonra doktoraya devam edersiniz, bu sırada kadro açılırsa okul sizi kadroya alır, ya da sizi almaz başkasını alır ya da kadro açılmaz doktor unvanıyla işsiz kalırsınız. Okurken de maaş falan alamazsınız zaten.

-Bundan başka cari usul var. Üniversite kadro ilan eder siz oraya başvurursunuz. Başvurular ALES ve DİL puanına göre sıralanır (bu aşamada ortalamanın etkisi yok). Bu sıralamadaki ilk 4 kişi bilim sınavına çağrılır (ortalama burada etki eder). Lakin orası sizin okulunuz değilse ve hatta o hocalarla aranız iyi değilse o 4 kişi arasından seçilen siz olmazsınız. Malum sınavı o hocalar değerlendirir. Bir şekilde seçilirseniz araştırma görevlisi olarak göreve başlarsınız, maaş alırsınız, yüksek doktora yürürsünüz..

-Bir de ÖYP usulü var. ALES puanınız %60, Mezuniyet Ortalamanız %25, Dil puanınız %15 etkileyecek şekilde ÖYP puanınız belirlenir. Merkezi tercihle puanınızın yerleştirildiği bir okula atanır araştırma görevlisi olarak işe başlarsınız. Avantajı ne; ÖYP usulünde mülakat ve bilim sınavı yoktur, yalnız ÖYP puanınızla yerleştirilirsiniz. Yüksek lisans ve doktora sırasında aldığınız maaşın yanında 50 bin lira kadar da ödeneğiniz olur (devlet bu ödeneği kolay kolay yedirmez yalnız kimseye aklınızda bulunsun). Dezavantajları nedir; ÖYP ile atandığınız okulda yüksek lisans programı yoksa okul sizi yüksek lisans için başka bir okula gönderir. Bu sırada zorunlu hizmet seneti imzalarsınız. Bu senet bu süreçte alacağınız maaş + yasal faizidir ve yaklaşık 350 bin lira eder. Tahmin edersiniz ki güzel paradır ve Demokles kılıcı gibi tepenizde sallanacaktır. Yüksek lisans + doktora programı olan bir üniversiteye atanırsanız senet imzalamazsınız. Zaten başka da dezavantajı yok sanıyorum. En azından aklıma gelmiyor şu an. Ben ÖYP ile Pamukkale'ye atandım. Yüksek lisans programı olduğundan senet imzalamayacağım. Evrakları teslim ettim, atamam gerçekleşmedi henüz. Onun için sürecin sonrası nasıl olur pek fikrim yok. Atama onaylanırsa yazarım yine buraya sürecin nasıl işlediğini.

Gelelim sorulardan bildiklerimin cevabına;

-Zannedildiği gibi yalnız doğu üniversitelerine kadro açmıyor ÖYP. Misal bu atamada Türk Dili ve Edebiyatı için açılan 22 (sanıyorum 22, 26 da olabilir) kadronun çoğu batı illerindeydi. Ankara 7, Denizli 6, Balıkesir- Edirne- Muğla 1'er kadro açtı. Doğuda Maraş 5 ve bir de Erzurum ve Ağrı 1'er açmıştı sanırım. Diğer alanlardan tam emin değilim.

-ÖYP'de iyi bir şehre atanmanın tek yolu yüksek puan. Onu yükseltmek de büyük ölçüde ALES'ten geçiyor çünkü %60 etkiliyor. Misal ben 4 üzerinden 2,81 gibi nispeten kötü bir ortalama ile Pamukkale'ye 2. sıradan kabul edildim. ALES puanım 91.4 YDS puanm 88.7 idi. ÖYP puanım da 86.2. Çok zor bir iş değil. Özellikle yabancı diliniz varsa ALES zaten çok temel bir sınav.

-Ben de Akdeniz Üniversitesini bırakıp Ege'ye gittiğimde askerlik belgesi istemişlerdi. Yani genç değilim. 87'liyim işte bu sene bitirdim okulu. Doğru askerlik şubesine gittim 2 yıl tecil verdiler. Yükseğe başlayınca gel 3 yapalım tecili dediler. Yani askerliği düşünmeyin.

-Direk yurtdışına kaçmak için YLSY programı var. Ancak %40 mülakat geçerli o sınavda. Bu yüzden kimlerin gideceğini tahmin edersiniz zaten. Ben başvurmayı denemedim bile.

-Maaş ÖYP'li de olsan Cari usul ile de atansan Araştırma Görevlisi için 2400 sanıyorum. Ama henüz maaş falan almadığım için bilemiyorum. Yeterli gibi bahsettiğin yaşam tarzına =)

Bildiklerim bu kadar.

Beğenenler: matthdog, DarkSoul47

MatrimCauthonMatrimCauthon
Üye
Ben akademik kariyeri son tercih, altin bilezim olarak falan goruyordum da pek olabilitesi yokmus sanirim benim icin.

2.80 mezuniyet ortalamasi, 80 ales puani. Yds ye girmedim.

Gerci 1 donem duzgun calismayla ales ve yds'den 90 uzerinde puan alirim diye dusunuyorum.

Mezun olugum okul istanbulun e. boktan vakif universitelerinden birisi. Onun da olumsuz etkisi olur diye dusunuyorum.

Oyp nedir tam olarak?
_SLAUGHTER__SLAUGHTER_
Üye
Devlet üniversitesinde okuyorum. Mezun olduğumda ortalamam sanırım 3.50 civarı bişey olucak, YDS KPDS falan ok
Biraz çalışmayla her türlü gömerim YDS'de 80 civarı bişey, ama işte Ales canımı sıkıyor benimde
Bu yaştan sonra matematik falan kasamam ben yaw, basmıyo işte sayısala bu kafa :(
MatrimCauthonMatrimCauthon
Üye
10 civari matematik netiyle 80 puan yaptim ben sozelde. Ki zerre calismadan girmistim. Cok zor degil ales oldukca basic bir sinav.
_SLAUGHTER__SLAUGHTER_
Üye
Kardeş yüreğime su serpiyorsun :D
matthdogmatthdog
Üye
Çok teşekkür ederim goo_khan, çok yardımcı oldun hocam.
discussioncontroller