Akademik kariyer
goo_khangoo_khan
Üye

10 civari matematik netiyle 80 puan yaptim ben sozelde. Ki zerre calismadan girmistim. Cok zor degil ales oldukca basic bir sinav.

Ben de 16 matematik netiyle 91 yaptım. ALES'te bi'şey yok insanlar yabancı dilde takılıyor. Dil varsa yaparsın her şekilde.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Başlık baya ümitlendirdi beni ya hayırlısı.
NeOzguRNeOzguR
Üye
Yalnız bölümünüz benim gibi sayısal ise ALES'te olağandan fazla kasmanız gerekecektir. Çünkü sayısal okuduysanız doğal olarak ALES-Sayısal puanı önemli olmuş oluyor. Bu da matematik sorularının çoğunun kaçırılmaması anlamına gelmekte.

Öte yandan eğer yabancı dilinize güveniyorsanız hiç çalışmadan da dil sınavından yüksek (80 üstü) puan rahatlıkla alınabiliyor. Meselâ en son 1 sene önce KPDS'ye girmiştim ama hiç çalışmamıştım. Sadece soru tiplerine bakmıştım. Çok da stresli bir dönemimdi başka nedenlerden ötürü. Ama 85 almıştım. Gerçi şimdi KPDS ve YDS'yi kaldırıp tek bir sınav hâline getirdiler. Bu yeni sınava hiç girmedim. Ama sonuçta KPDS veya YDS'den çok daha zor olacak hâli yok.

@matthdog

Şimdi askerlik için yaş sınırı 29. Ama bu lisans için. Çok net emin değilim ama sanırsam yüksek için de bir yaş sınırı var. O da 29 olabilir ama dediğim gibi emin değilim. Fakat doktorada 29 yaş sınırı önemli değil diye biliyorum. Yani 29 olup doktora yapılıyorsa askere almıyorlar.

Bütün bunlara ek olarak benim naçizane tavsiyemi vereyim. Hele hele SAYISAL BÖLÜM iseniz şu söyleyeceklerime gerçekten kulak verin:

Eğer imkânınız varsa yükseği ve doktorayı dışarıda yapın. Hadi oldu da yükseği burada yaptınız. Ama doktora planınız da var. DI-ŞA-RI-DA YA-PIN! Arkadaşlar burada yaparsanız yazık edersiniz kendinize. Bakın çok net olarak yazık edersiniz. Bir kere 5 seneden önce mezun olamazsınız. Hatta %90 oranında 6 sene. Yeterlilikte ağzınıza sıçarlar. İyi çalışılmazsa 2-3 dönem daha yeterlilikle uğraşırsınız. Sonra o ... hocaların deney istekleri bitmeeeeeek tükenmez bilmez. Onu da yapalım, bunu da yapalım diye diye imanınızı gevretirler. En azından dışarıda doktora yaptığınızda çalıştığınız şeyin ciddi manada karşılığını alırsınız. İnsan muamelesi görürsünüz. Oradakiler "ben çektim bunlar da çeksin" havasında takılmazlar vs. vs.

Bunların hepsini etrafımdan bire bir olarak gördüm, şahit oldum. Yüksek yapıyorum ben ama nicelerinin pisi pisine doktorada harcandıklarını gördüm. Yüksekte bile ağzıma ettiler. Üstüne bir de çokça doktora örneği görünce okuma kariyerimi yüksekle bitiriyorum ben meselâ. Daha fazla yoramam kendimi ve beynimi gereksiz işlerle.

Tüm bu söylediklerin dediğim gibi sayısal bölümlerle, özellikle kimya, biyoloji gibi lab çalışmasının bol olduğu bölümlerle alâkalı. Ama büyük olasılıkla diğer sayısal bölümler de paralellik gösterecektir.

Eyyorlamam bu kadar.
matthdogmatthdog
Üye
Şu dediğine mühendislik okuyan bir arkadaştan kefilim. Ağzına sıçıyorlar çocuğun.
QuendarthQuendarth
Mod
Sizce "akademik kariyer için artık çok geç" denilebilecek yaş kaç? Örneğin 30 yaşında yüksek lisansa başlayan birisinin hayatını üniversitede çalışarak kazanmak gibi bir umudu olabilir mi?
BenjaminBenjamin
Üye
Neden olmasın ki?

Maddi açıdan sıkıntı yoksa problem arz edeceğini sanmıyorum çok fazla.

Beğenenler: Quendarth

JerryJerry
Üye
33'ünde doçent olup da, 50'sine geldiğinde anca profesör olabilen tonla akademisyen var. Her şey kendini geliştirebilmek ve üniversitede kadro açılmasına bağlı.

RedBeardRedBeard
Üye
Akademik kariyer yaşa değil azim ve çalışmaya bakıyor, varsa içinde istek hayli hayli yaparsın.

Kimi
Üye
Bizim bir hoca önce dışarıda çalışmış. Ben çok kazandım biraz da siz kazanın diye üniversiteye geldim diyor. Yapılır yani

creiGncreiGn
Üye
Quendarth dedi:

Sizce "akademik kariyer için artık çok geç" denilebilecek yaş kaç? Örneğin 30 yaşında yüksek lisansa başlayan birisinin hayatını üniversitede çalışarak kazanmak gibi bir umudu olabilir mi?

En büyük sıkıntı yaş değil kadro bulabilmekle. ÖYP deneyebilirsin, ancak 5-6 yılını bağlamayı göze alman gerekiyor zira zorunlu hizmet var eğer yüksek lisans ve doktoranı ÖYP kadronun olduğu okul dışında yaparsan. ÖYP olmazsa da bölümün asistan kadrosu açmasını beklemen gerekecek okurken bir yandan da okuduğun yerde çalışmayı istiyorsan.

Bu iki alternatif olmasa bile parasal yönden bir sıkıntın yoksa sadece okuyabilirsin de doktora bitene kadar. Sonra yine öğretim görevlisi kadrosu açılmasını beklersin tabii.

Kadro konusunda şunu söyleyebilirim ama; Türkiye'de her yerde olduğu gibi akademisyenlik konusunda da tanıdıkçılık yapılıyor, her okul kendi öğrencisini almak istiyor açılan kadroya. Ya da açılan kadrolar belli kişiler için özel açılmış oluyor zaten önceden kimin gireceği belli şekilde. Bir de bu sürecin objektif işlediğini düşünecek olsan bile en büyük sıkıntı istediğin yerde kadro açılıp açılmayacağı YÖK tarafından. Bölümler kadroyu her daim istemesine rağmen YÖK, özellikle de büyük üniversitelerde, kalıcı kadro vermiyor kolay kolay.

Özetle yaştan dolayı endişelenmene gerek yok. Kadro bulup bulamayacağını, kadro bulamamaktan endişeleniyorsan da ÖYP'yi düşün.

Kadro bulamazsam doktoradan vazgeçeceğim misal ben. ÖYP'nin zorunlu hizmetinde çerçöp üniversitelerle uğraşmak istemiyorum ve doktora yaparken de para kazanmama gibi bir lüksüm yok.

discussioncontroller