Akademik kariyer
QuendarthQuendarth
Mod
Teşekkürler cevaplar için. Peki Türkiye'de sadece birkaç üniversitede bulunan bir bölüme yönelmek çalışma durumunu nasıl etkiler? Kadro açısından daha kötü olur ama en azından ÖYP ile gidilebilecek yerlerin belli olması bir miktar avantaj sağlar diye tahmin ediyorum.
maviasuramaviasura
Üye
Ben Kıbrıs'ta yapıyorum doktora eğitimimi, ağırdan alıyorum her dönem bir ders aldım şuan önümde 1 dersim kaldı sene sonu tez hazırlıkları başlar diye düşünüyorum. Hem işleyip hem okumaya çalıştığımdan kendimi fazla kasmamak adına tek tek dersleri almayı tercih ettim ama kimseye tavsiye etmiyorum. Dersleri sadece teze başlamanızı engelleyen etmenler olarak görebilirsiniz ne kadar uzatırsanız teze başlamanız o kadar uzun sürer haliyle, tüm olay tezde bitiyor Yüksek Lisans'ta da biraz ağırdan almıştım. :) doktorada 2. senemde yeni başlayan arkadaşıma temel akademik bilgilerimi paylaşıyordum o toyluk zamanında "ben ne diye başladım yapabilecek miyim neye bulaştım" düşüncelerine sahipken şimdi o arkadaşım tezini yazıyor benim teze başlamama neredeyse 1 sene var (:
Elbette imkanı olan kesinlikle yurtdışına yönelsin ilk sayfada sözü edildiği nedenlerden ötürü, benim gibi imkanları kısıtlı üniversiteye bile zor gidebilmiş biri iseniz artık ne yapabiliyorsanız onu yapacaksınız. Okuduğum üniversitede doktor ünvanını almadan kadro verilmiyor, tahmin ettiğiniz gibi önceliği yine kendi mezunlarına veriyor. Tanıdık özellikle bağlı olduğunuz bölümün tepesindeki bölüm başkanı/dekan/dekan yardımcısı vs. artık kimler varsa ne kadar tanıyor ve insan ilişkileriniz iyiyse o kadar şansınız artıyor :) hatta ters bir durumda şansınız bile kalmıyor mezun bile olamama ihtimaliniz var şaka yapmıyorum. "Bana zamanında çok vurdular benim kadar dünyada kimse çalışmamıştır bu bölümde" mantığında oluyor bir çok hoca ve ezmeye çalışıyorlar, ne yapsanızda kendileri kadar çalışanı daha dünyaya gelmemiştir ama tebrikte ederler hani hakkınızı yememek için :)
ufak bir ayrıntıyı da paylaşmak isterim, normalde doktora eğitiminde tez yazmaya başlamanız için ingilizce dil sınavı/akademik yeterlilik sınavı/tez savunması yeterli oluyor fakat Kıbrıs üniversitelerinde ayrıca uluslararası hakemli dergilerde (SSCI) yayınlanmış en az bir akademik makaleniz olması gerekiyor. Hani kolay iş değil uzun bir süreç gerektiriyor ortalama 6 ay - 1 sene gibi oda çalışmanızın kabul edildiği düşünülürse. Bence de olması gereken bir özellik ama elbette kasıntılı bir süreç.

Bu arada doktora ünvanıyla öğretim üyesi olanlar 1000 £ maaş ile başlıyorlar bugünün kuru ile 3800 lira yapıyor.

Beğenenler: Astus

discussioncontroller