Insurgency
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Konusunu göremedim, yeni sayılabilecek bir oyun olduğundan, oyuncu kitlesinin de gelişeceğini ümit ettiğimden, taktik paylaşımı konusunda işe yaraması beklentisiyle açmaya karar verdim.

Daha öncesinde yola mod olarak çıkmış, şu anda da Source motoruyla kendi ayakları üzerinde doğrulmuş, yeni bir oyun Insurgency.

http://store.steampowered.com/app/222880/

image

image

image

image

image

Şu an için Steam dışında bir yerde satışını görmedim. Henüz 1,5 saat oynamış olsam da temel fikirler oluştu. Başlangıçta doğal olarak iki takımdan birini ve sınıfınızı seçtikten sonra, sınıfınıza uygun ekipmanlar arasından dilediğimiz gibi kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Elbette burada bir sınırlandırma var. Her bir geliştirmenin, aparatın veya silahın puanına göre seçim yapabiliyorsunuz. Sistem çok karışık değil ve birkaç oynamadan sonra oyun şeklinize en uygun kombinasyonu oluşturabilirsiniz. Silahların vuruş hissi, çatışma sırasındaki silah ve mermi sesleri atmosferi fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca hemen hemen tek kurşunla ölüm fermanınız imzalandığından, oyunu yavaş ve gergin adımlarla oynamaya özen gösteriyorsunuz. Oyun modları genel olarak birbirine benziyor ve temelde hayatta kalmak en önemli görev halini alıyor her birinde. Buna rağmen oyuncu kitlesi görevleri yapma amacıyla oyunu oynamakta ilk izlenimime göre. Temel anlamda verdiği his ve oynanış açısından CS - Red Orchestra arasında bir oyun olduğunu söylemek mümkün. Gerek geniş haritalarda, daha ciddi stratejilerle oynamak gerekse de dar haritalarda, hararetli çatışmalar yaşamak mümkün.

Gelelim bir diğer konuya. Çok oyuncu tabanlı bir oyun olduğundan sunucu durumu ve oyuncu sayısı önemli bir yer tutuyor. Gördüğüm kadarıyla gecikme oranı 100'ün altında birçok dolu sunucu var. Oyuncu kitlesi de genel anlamda oyunu öğrenmekle meşgul. Sık sık kaza kurşunuyla vurulmak ya da ne olduğunu anlamadan oyunu kaybedip kazanma gibi durumları yaşayabiliyorsunuz fakat oyuncular oyuna tamamen alıştıktan sonra eminim ki bu durumlar ortadan kalkacaktır.

Dipnot: Oynadıkça Cod4:MW'nin adamakıllı oynanan hali gibi geldi. Özellikle bazı haritalar açısından. Hani onun çok oyunculu halini seven, biraz da taktiksel oynama sevdalısı birisi de bu oyunu sevecektir.
TanisTanis
Üye
Demin Steam'den baktım, hoş geldi gözüme. Ama düzgün bir arkadaş grubu lazım oynamak için. Ama sanki haritalar çok büyüktü videolardaki. Biraz şekillenmesi lazım sanki. :) Genede güzel bir alternatif.
TaxmanTaxman
Üye
steamde oyuna sahip olan 4-5 kişiyiz

aslında en azından 6 kişi olsak botlara karşı bile oynanır da.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Tanis dedi:

Demin Steam'den baktım, hoş geldi gözüme. Ama düzgün bir arkadaş grubu lazım oynamak için. Ama sanki haritalar çok büyüktü videolardaki. Biraz şekillenmesi lazım sanki. :) Genede güzel bir alternatif.

Ormanlık haritalar genelde fazla büyük, ancak şehir içi çatışmalar, birçok dar koridor içeriyor. Steam sayfasındaki videolarda 5 kişilik grupla, en büyük haritalardan birinde oynuyorlardı ondan harita aşırı büyük görünebiliyor ama asıl oyunda, 32 kişiye kadar oynandığından bazen haritalar küçük bile gelebiliyor :D. Yine de daha fazla harita gerekiyor oyuna genel olarak. 8 saatte neredeyse tüm haritaların taktiğini belirledim denilebilir her iki takım için de.

Taxman dedi:

steamde oyuna sahip olan 4-5 kişiyiz

aslında en azından 6 kişi olsak botlara karşı bile oynanır da.

Oyuna, takım kurarak, aynı takımda oynayacak şekilde girilmesini sağlayacak bir moda ihtiyaç var en başta bence. Birileriyle beraber giriyorum ancak farklı takımlara düşüyorum sonrasında ve hiç hoş olmuyor.

Eklenebilecek bir başka şey de sınıflara göre silah tercihlerinin hatırlanması olabilir. TF2'de mesela her sınıf için 3 ya da 4 dizilim vardı doğru hatırlıyorsam. Buna benzer bir şey, her sınıf değişiminde tekrar parça ekleyip çıkarma süresini azaltmayı sağlayabilir.

DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Yeni güncelleme ile paket halinde yenilikler gelecek. "Molotov Spring" 2 yeni harita sunuyor ve bunlardan biri moddan alınan bir haritaymış. Yeni silah modlarının gelecek günlerde eklenebilmesi ihtimali tartışılıyordu. Insurgentler için intihar bombacısı rolünün gelmesi için bir hayli talep var ama dinlerler mi bilemeyiz. Ayrıca yeni güncelleme ile "Occupy" adlı yeni bir modda oyuna eklenecek. Sustained combat benzeri olan bu modda, her iki takım sadece tek bir noktayı ele geçirmek için çabalayacak ve her ele geçirme +1 destek dalgası olarak takıma dönüş yapacak. King of the hill modlarına benzer bir mod olacak. Bunun yanında oyuna deathmatch eklenmesi için talep olsa da yapımcılar DM'yi eklemeyi istemediklerini belirtiyorlar.

-Dipnot: Son güncellemelerden sonra oyun maalesef iki hafta önceki halinde değil. Sunucu gecikme oranları bir hayli yükselmiş ve güzel ülkemizden düzgün bir sunucuya bağlanma ihtimalini düşürüyor bu durum ne yazık ki. Umarım bu durum da bir şekilde düzelir ve eski haline döner oyun.
LovermanLoverman
Üye
Benim bunu alasım var ama CS: GO ve BF 4 oynuyorken 3. bir FPSye yer kalır mı bilmiyorum.

Umarım uzun ömürlü olur da ilerde oynarım.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Valla ne kadar uzun ömürlü olabileceğini kestirmek güç de, ben çok ümitli değilim açıkçası. Belki güncellemelerle beraber daha fazla kişinin ilgisini çeker ama şu anki haliyle niyeyse çok az kişinin ilgisini çekti. Oysa gerçekçilik ile aksiyon arasında güzel bir denge vardı oyunda. Hani ne simülasyon gibi kasıyorsun kendini ne de ramboya dönüşebiliyorsun. Ama şimdi gördüğüm 100 altı gecikme oranlı 4-5 dolu sunucu var. Onlar da o kadar dolu ki boş yer bulmak mesele olabiliyor bazen. Umarım düzelir yakın zamanda.
AK_LampardAK_Lampard
Üye
Geçenlerde aldım, oynamaya başladım ben de. Alışmam biraz zaman alacak gibi duruyor oyuna. Çat çat indiriyorlar nereden geldiğini bilmediğim mermilerle. Höt noluyor diyene kadar da ölmüş oluyorum çoğu zaman. Bi de bazen adam dost mu düşman mı kestiremiyorum, tipten belli olmuyor, isim de yazmıyor. Vuruyorum, tak, takım arkadaşını öldürdünüz yazısı geliyor :DD
erozbeyerozbey
Üye
Mod versiyonunu arkadaşlarla oynardık. Takım çalışması yaparsan çok eğlenceli bir oyuna dönüşebiliyor. Kısa zamanda bunu almaya çalışacağım.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Eroz sen üniversiteyi ne yaptın la? Bilgisayar müh. okuyordun dimi?
DarkSoul47DarkSoul47
Üye

Geçenlerde aldım, oynamaya başladım ben de. Alışmam biraz zaman alacak gibi duruyor oyuna. Çat çat indiriyorlar nereden geldiğini bilmediğim mermilerle. Höt noluyor diyene kadar da ölmüş oluyorum çoğu zaman. Bi de bazen adam dost mu düşman mı kestiremiyorum, tipten belli olmuyor, isim de yazmıyor. Vuruyorum, tak, takım arkadaşını öldürdünüz yazısı geliyor :DD

Refleks ve iletişim tamamen. Yakınındaki takımdaşlarını vurmamak için çelik gibi refleks gerekiyor. Oyun malum biraz fazla gerdiğinden en ufak harekette abanıyor insan tetiğe. Uzak mesafelerde yapılan atışlarda ise takımda çoğunluğun konuşuyor olması gerek. Zaten büyük çoğunluk verilen emirleri yerine getirmeye çalışıyor ancak ortada amaçsız dolanan tipleri vurman da mümkün tabii iletişim eksikliğinden. Ben 4-5 saat sonrasında baya alışmıştım yine de. Ne olduğunu anlamadan ölme olayından kurtulmanın da tek yolu sürünerek ilerlemek herhalde. Çömelme durumunda bile iyi bir nişancı tek atışta alıveriyor yoksa.

Beğenenler: AK_Lampard

discussioncontroller