27.02.2014 Forum Duyurusu
oropheroropher
Üye
Herkese merhaba arkadaşlar,

Malumunuz ülke olarak son derece cafcaflı ve entrika dolu bir dönemden geçiyoruz. Her yerden ayrı bir can sıkıntısı ve kimi zaman üzüntü/eğlence kaynağı patlak veriyor. Ayakkabı kutuları, internet sansürleri, sızdırılan kasetler ve babacıklar derken yoğun gündem altında haklı olarak forum içinde bunları tartışıyor ve hatta forumun yapısı gereği gülmeceli şakalı postlar atıyorsunuz. Ancak;

Bildiğiniz üzere yeni internet yasası fazlasıyla sıkıntı ihtiva ediyor. Paşa babalarımızı rahatsız edecek en ufak içerik sitenin komple uçurulması için yeterli bir dayanak artık. Paylaşacağınız komikli bir caps, bu durumdan rahatsız herhangi bir birey tarafından şikayet edildiğinde sitenin gümlemesi çok da uzun sürmeyecektir. Hal böyleyken, ne yazık ki, gerçekten çok üzülerek, siyaset ve din içeriklerine çok ciddi moderasyon getirilmesi kararı almak zorunda kaldık. Bu moderasyon kapsamında hükümet/muhalefet fark etmeksizin sıkıntı doğurabileceğini düşündüğümüz her türlü mesajı sorgusuz sualsiz sileceğiz (gözümüzden kaçmadıkları sürece elbette ki). Sizden ricamız bu içeriklerin silineceğini bile bile paylaşmamanız. Gündemi konuşabilir, üzerine yorum yapabilirsiniz elbette ki. Ancak hepimiz forumun yapısını biliyoruz, giydirme noktasına taşmamalı hiçbir yorum.

Bu durumdan memnun olduğumuzu sanmayın sakın. Yasakçı zihniyete boyun eğdiğimizi düşünenler elbette olacaktır ancak maalesef ki burası bireysel olarak anarşik ruhumuzu ortaya koyabileceğimiz bir platform değil. Bir oyun sitesi çatısı altındayız, kalkıp da "Bu zihniyete boyun eğmeyeceğiz, hodri meydan" diyemiyoruz o nedenle. Moderasyon ekibinde yer alan çoğu insanın eli gitmiyor bile bu mesajları silmeye. Ben dahil hepimiz; "Kendimin de paylaşabileceği bir içeriği nasıl silerim yahu?" düşüncesindeyiz. Ancak bu forumun yönetimi bizlere verilmişse, maalesef buna mecburuz. Umuyorum ki forum kullanıcıları olarak bu duruma anlayış gösterir ve tepkinizi bize değil, bu şekilde davranmak zorunda bırakanlara yöneltirsiniz (Burada değil tabii, başka yerde)...

Yakın gelecekte düşüncenin, mizahın ve eleştirinin engellenmediği bir yapıya tekrar kavuşmak ümidiyle...
BonecrusherBonecrusher
Üye
yolsuzluk tartışmaları yeni şeyler değil, eskiden de vardı, sadece gezi parkı eylemleri sonrasında artık bu tip olaylar ilgi çekmeye başladı.
demokrasi kültürü yerleşmemiş bir toplum ve devletiz. internet sansürü her sene daha kötüye gidiyor bu yüzden.
sonuç olarak olaylar daha da kötü bir hal alacak.

tavsiyem ogz anasayfa ve forumları için birkaç avukat kiralamanız. ekşisözlük gibi "göte girebilecek" ihtimali olan mesajları kontrol edip hemen uçuracak yetkileri olsun.
self-sansür, ergenekon davaları süreci başladığından beridir her gazete ve sitenin yaptığı bir şeydi, ogz'de de olması şaşırtıcı olmayacaktır.
yalnız birey güçsüz bireydir.

Beğenenler: lellel

matthdogmatthdog
Üye
Nihayetinde derginin web organı, ucu bizzat çıkaran elemanların ekmek parasına değecek olmasa benim de karşıma alacağım bir tutum. Şu durumda kendinizi sağlama almaya da, paranoya yapmaya da hakkınız var elbet.

Daha da ileri gidilmesi söz konusu olduğu vakit buradaki arkadaşlar hassas tartışmalar için ücretsiz forum olayına girebilirler zaten, forumotion falan.

Beğenenler: kurtkapan, Piranha

Sifon
Üye
Güzel açıklama +rep
Mister NoseMister Nose
Üye
Sansür ve baskının kendi içinde nasıl otosansüre dönüşebildiğinin acı bir kanıtı olmuş bu. He tabi sitenin sahipleri ve modlara hak vermemek elde değil. Temel eleştirim baskıyı ve sansürü uygulayan hükümetedir. Yanlış anlaşılmasın.

MatrimCauthonMatrimCauthon
Üye
Nose a katılıyorum. Dergi ve forum yönetimine hak vermemek zor.

Baskıcı ve totaliter rejimin etkileri ve basım ve basım özgürlüğü için en büyük tehlike olan 'otosansür' ün müthiş örneklerini görüyoruz.

Edit: bir okudum da Nose'la birebir aynı mesajı atmışım :)
BiqBossBiqBoss
Üye
Mesajları uçurmadan önce güzel bir açıklama olmuş en azından. Yalnız durum içler acısı. Demek istediğim buraya kadar kontrol edebileceklerini sanmıyorum ama ülkede boş beleş insan sayısı haddinden fazla olduğu için oropher ın dediği gibi şikayet eden mutlaka çıkar.
discussioncontroller