dell inspiron n5010 siyah ekran
OneInchManOneInchMan
Üye
iyi günler

bu sabah laptopta oyun oynarken bir anda ekran dondu (alet dell inspiron n5010). 5-10 sn sonra ise ekran karardıktan sonra geri geldi. bir süre sonra tekrarlamaya başladı pc bunu. tek farkı artık pc donmadan önce ekranda sarı bir şerit beliriyordu.

fazla dikkate almayacaktım (zaten performans olarak çok çok düşük şu an) ama en son mavi ekran verip kapandı pc. sonrasında açmaya çalışınca bir daha mavi ekran (hatta pc açıldı ekran gelmedi ama hard disk ışığı yanıp sönüyordu ve beep beep sesleri geliyordu bilgisayardan). en sonunda tekrar tıkandı ama açılmadı ve restart attıktan sonra çalışınca ekran açılmadı.

şöyle ki sistem açık ama ekran açık değil. siyah ekran falan da yok ekran direkt kapalı. arkada sistem sesleri duyuluyordu. internette ramleri çıkarıp takın yazıyordu ve öyle yaptım. pc açıldı ama bir kere daha tıkandı (kendine geldi sonradan), ama içim rahat değil. sorun ne olabilir?
aztek
Üye

gg mi diyorsun reiz : (

SYS filan bir cevap versin hele. sadece ram değişikliği filan kurtarabilir belki
SYSCLEANER
Mod
Sorunun önce ekran kartından mı yoksa LCD panelden mi kaynakladığına bakmak lazım (gerçi bilgisayar kastı demenden anakart veya ram e bakmak daha mantıklı olur ama işte en basitten zora gitmek gerek her zaman...)

LCD de bir sorun olup olmadığını test etmek için farklı bir çıkışa bağlayıp görntünün gelip gelmediğine bak bu hata olursa gene... Eğer görüntü geliyor ise LCD nin güç regülatöründe veya kablosunda bir arıza vardır.

Madem şuan içinde çalışıyor makine o zaman ilk kontrol edeceğimiz yer ram olsun bunu iki şekilde de yapabilirsin..
1. Herhangi bir memory test programını kullanarak.. (Benim tercihim hem el altında hemde işe yaradığı için windowsunki )
http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/diagnosing-memory-problems-on-your-computer

2. 1+1 modülün var ise birini takıp test ederek yada başka bir yerden 1 lik bir modül bulup test ederek

Ramlerde bir osrun yok ise ikinici adım a geçebiliriz oda ekran kartı kontrolü yapılıcak iş basit herhangi bir oyuna giriyoruz normal bir şekilde oynuyoruz sorun oyunda yada ekran kartına yük binidiren bir uygulamada oluyor ise ekran kartı çipi zarar görmüş olabilir....

Çip zarar görmüştür demenden önce temiz bir format atıp sıfır driverlar ile denemek düşükte olsa sorunu düzeltme ihtimalleri içinde...

Hepsini denedin sorun halen devam ediyor ise GPU yüksek ihtimalle aşırı ısıdan zarar görmüş demektir. Garantin devam ediyor ise faydalanabilirsin ounun dışında yüksek ihtmalle çip karata entegre olduğunda tamiri pek mümkün değildir... Ya komple anakart değiştirmen lazım yada komple yeni bir makine alman lazım...

Beğenenler: OneInchMan

OneInchManOneInchMan
Üye
diognastic tool herhangi bir sorun tespit edemedi. dediğin gibi ekran kartına yük bindiren bir uygulamada (oyun işte) pikseller saçmalamaya başlayıp donuyor. sonra gg mavi ekran. son olarak format deneyecem bakalım. ondan da pek umudum yok. çünkü önceden 110-80 fps arası dolaşan league şimdi 44 35 civarı geziyor, daha ısınmadan.
OneInchManOneInchMan
Üye
update: artik makine acilmiyor. daha dogrusu acma tusuna basilinca ekranda herhangi bir tepki yok hoparlorlerlerden bip sesi geliyor 8 kere. Sistem geri yukleme yapmistim onceden. zaten ondan da yarar gelmezdi galiba
SYSCLEANER
Mod
8 bip ekran veya ekran kartı hatasını işaret ediyor zati...
deadlyrookie
Üye
Sorunun nasıl çözüldü bende LoL atarken gitti de
OneInchManOneInchMan
Üye
kart çipi gg olmuştu. tanıdık bir yerden 150 liraya tamir ettirdik ama kalıcı bir çözüm değil. ısınınca tekrar çip yanıyor.
discussioncontroller