İstanbul'da Unreal Engine/ UDK Kullanan Şirket Varmı???
exittoexistexittoexist
Üye
Merhabalar, lütfen bilgisi olan paylaşsın acaba İstanbul'da Unreal Engine / UDK kullanan bir şirket varmı? Benim bildiğim kadarıyla yok ama belki milyonda bir olasılık vardır diye soruyorum.

Ayrıca elimde Epic Games'in hediye ettiği 2 yıllık Unreal Engine 4 lisansı var yani yeni kurulması planlanan bi şirket vs. varsa lisansı verebilirim.
BonecrusherBonecrusher
Üye
öylesine kullanan şirket mi soruyorsun yoksa oyun yapan şirket mi?
Şu sıralar UDK ile yapıldığını bildiğim bir Dark Raid var, o da İstanbul'da değil, Ankara'da.

Unreal Engine 4 lisansı nerden hediye oldu ki? UE 4 lisanslanmaya başladı mı ki?
ThyestesThyestes
Üye
Başladılar abi aylık 19 dolar subscription la herkes alabiliyor UE4 ü. Hatta adamlar subscription ı istediğiniz an iptal edebilirsiniz engine i kullanmaya devam etmenize engel olmaz ama yeni güncellemeleri alamazsınız demiş. Oyunu yapıp sattığında da %5 pay istiyorlar. Benim anlamadığım eskiden böyle çok üst seviye engine leri lisanslamak çok para değil miydi? Cryengine de mayıstan itibaren aylık 9 dolara lisanslanabilcek miş hem de yaptığın oyundan pay istemiyorlarmış.
BonecrusherBonecrusher
Üye
Hmm yaptıkları çok mantıklı olmuş.
Benim hatırladığım UE3 için 1 milyon dolar istiyorlardı ama source code dahil ne varsa veriyorlardı.
50-100 milyon dolara yapılan oyunlar için o 1 milyon dolar hiç para değil elbette. Ama topu topu 10-20 bin dolara yapılan oyunlar için kozmik rakam kalıyordu...

Unity gibi motorlar 3500 dolarlık fiyatlarını subscription sistemiyle değiştiriyorken, UE4'in böyle yapması çok faydalı olmuş. Rekabet maksatlı tabii ama biz developerların işine feci yaramış...
RedBeardRedBeard
Üye
Basit, hazır oyun motorları ile yapılan casual oyunlar çok ses getirdi geçtiğimiz yıllarda ve hala daha getiriyor. Farkına varmış olmalılar ki, motorlarını daha çok kişiye ulaştırmak vs için bu yola gitmişlerdir fiyatlandırma konusunda.

Güzel fikir aslında. Eli yüzü düzgün motorlar ile, yaratıcılığı sınır tanımayan insanların oyun yapacaklarını düşündükçe mutlu oluyorum ben.
BonecrusherBonecrusher
Üye
Yalnız o basit olarak gördüğün motorlar ile de yaratıcılığı sınır tanımayan oyunlar yapılabiliyor.
RedBeardRedBeard
Üye
Tamam işte, ben de ondan bahsediyorum? İki piksel grafik ile heriflerin nasıl da dokundurabileceklerini gördük işte.

Hoşuma giden durum, daha fazla kişiye ulaşma imkanları olacak. Grafik çok önemli değil belki ama(benim için en azından, içerik olarak orgazma koşturacaksa, grafiğe hiç bakmam), motorların grafik kadar esnek oluşu da pozitif etki yapacaktır
TeratosTeratos
Üye
Geliştiricilerin eline ne kadar çok seçenek geçerse bizim işimize o kadar çok yarayacak
güzel bir haber
exittoexistexittoexist
Üye

öylesine kullanan şirket mi soruyorsun yoksa oyun yapan şirket mi?
Şu sıralar UDK ile yapıldığını bildiğim bir Dark Raid var, o da İstanbul'da değil, Ankara'da.

Unreal Engine 4 lisansı nerden hediye oldu ki? UE 4 lisanslanmaya başladı mı ki?

UDK'de Ocean City Racing isminde oyun çıkarttığım için Epic jest olarak 2 yıllık ue4 lisansı göndermiş ama evet söylendiği gibi ayda 19 dolara da başvurulunabilinir ue4 için.

Sanırsam yok udk kullanan şirket.. Zaten olsada bu ülkede designer'lara asgari ücretin 1.5 katını, programmer'a da asgarinin 2 katını verirlerdi herhalde:@
RelentlessRelentless
Üye
Sattı mı oyun hiç?
discussioncontroller