30 Mart 2014 Yerel Seçimleri
acdervisacdervis
Mod
Daha evvel bir genel seçim konusu açmıştım. Fena da gitmemişti, yine açıyorum.

Herhangi bir partiye sövmek için konumuz var zaten, sinirlerinize hakim olamıyorsanız: http://oyungezer.com.tr/forum/discussion/1159066/guendem/p2004

Nerede yaşıyorsunuz?
Genel seçimmiş gibi davransak da ilçenizdeki adaylar kimler? Muhtarınızı sever misiniz?
İlçenizde ve ilinizde seçimin nasıl sonuçlanacağını tahmin ediyorsunuz?

Pazar akşamı sonuçları beklerken müzik/chat: http://plug.dj/oyungezer-orgy/

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00, bu illerin dışında kalan illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

Sonuç Takibi;
Google(Anadolu Ajansı)
NTV Web
CHP
YSK

Beğenenler: Zodiac

BonecrusherBonecrusher
Üye
keşke belediye başkanlıkları ve başbakanlıkta en fazla 2 kere seçilme imkanı koysalar. bir gelen bir daha gitmiyor, buna da Türkiye'de demokrasi deniyor.
Melih Gökçek'ten kurtulmak istiyorum artık. ^^

Türkiye'de düzgün işleyen sistem olmayınca, halkın verdiği oylara mahkum kalıyoruz.
umarım Gezi Parkı eylemleri yüzünden büyük oranda oy kullanmama yaşanmaz.
Zodiac
Üye
oo bir acdervis secim programi. guzel fikir olmus.

izmir
cogunu tanimiyorum chp olanlara vericem belediyede de aziz kocaoglu'na basip gecicem
%70 chp sanirim

pazar aksami linkteyim.

edit: dj kabinine zand da gelsin lutfen adam her seye gidiyor lel.
RelentlessRelentless
Üye
kime atıcam bilmiyom pek
istanbulda kümler var
CaturdayCaturday
Üye

kime atıcam bilmiyom pek
istanbulda kümler var

Sen ampule bas.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
http://sports.betin7.com/tr/diğerleri/politika/165855-türkiye+2014+yerel+seçimleri++-+%7C%25+of+overall+akp+vote%7C

5.50 oran var. Akipi'ye ne kadar varsa basın.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Muğla, bu seçim dönemine yeni büyükşehirlerden biri olarak katılıyor ve merkez ilçe Menteşe adıyla tekrar düzenlendi. BŞB için şu anki Muğla belediye başkanı Osman Gürün CHP'den aday. Muğla CHP için kale niteliğindeki şehirlerden biri. Osman Gürün yanlış hatırlamıyorsam 4. dönemi için aday oldu ve seçilecek gibi yine. Menteşe ilçesi (merkez ilçe) için Bahattin Gümüş adayını gösterdiler. Kendisi hakkında net bir bilgim yok doğrusu.

AKP ise BŞB için Muğla Üniversitesi rektörü Mansur Harmandar'ı aday gösterdi. Rektörlüğünden bir hayır görmediğim kişinin belediye başkanı olmasından hiçbir hayır geleceğini düşünmüyorum şahsen. Zaten projeleri de merkez ilçeyi güçlendirmekten ziyade hali hazırda güçlü olan sahil ilçelerini daha da şişirmek ve gayrimenkul sektörünü pompalamak üzere kurulu. Turizmde ne derece işe yarar bilinmez ancak CHP adayları daha sosyal belediyecilik sözü veriyorlar gibi geldi şu ana dek. Gündüz bakım evleri (gerçi belediyelerin kreş açması yasak ancak kılıfına uydururlar herhalde), akıllı bisiklet sistemleri, büyükşehir olma dolayısıyla yaşanacak su ve enerji sıkıntısı için gerekli kaynakların ayarlanması, engelliler için otobüslerin tamamen güncellenmesi sadece Menteşe için sundukları bazı projeler. Harmandar ise daha ziyade büyük turist gemileri için liman, turizm imkanlarının arttırılması gibi yönler üzerinde duruyor. Ancak şu da var ki Harmandar'ın çoğu projesi bir döneme sığmayacak nitelikte, fazla para harcatacak projeler olsa da, eğer seçimden galip gelip başarılı olursa ve projeleri gerçekleştirebilirse büyük iş başarır. AKP'nin Menteşe adayı ise eski vali yardımcısı Mestan Yayman. Kendisi hakkında en ufak bir fikrim yok fakat eşi aynı zamanda üniversitede "kamu maliyesi" dersi başta olmak üzere birçok derse giren bir kişiydi. Gerek İngilizce kursu sırasında kendisiyle olan uyuşmazlığım, gerekse de particilikten gözlerinin kör olması ("Harward ile Muğla Üni. arasında fark yok" diyecek kadar hem de) sebebiyle eşi hakkında da bir derece ön yargım var.

HDP zaten en ufak bir şansı olmadan giriyor seçime. HDP adayı her ne kadar sosyal projelerden bahsetse de bölgede aşırı milliyetçilik görülüyor ve en ufak HDP oluşumuna pek tahammül yok açıkçası. Durum buyken oylarının da çok yüksek olması beklenemez. Hiçbir ilçede şans tanımıyorum HDP'ye.

MHP Muğla'da ikinci parti konumunda görülse de bugüne dek, bu seçim döneminde sesi AKP ya da CHP kadar çıkmadı. Aday reklamını iyi yapamadıklarını düşünüyorum. Bahçeli'nin Muğla mitingi bile yeterince reklamı yapılmadan oldu bitti. Ne RTE ne Gandi Kemal gibi haftalar öncesinden başlayan bir hazırlık vardı. Belki bir iki ilçede şans tanınabilir ancak BŞB ve Menteşe için şansları yok bana göre.

Gelelim muhtar adaylarına. Kötekli mahallesi, Menteşe bölgesinin en önemli mahallesi zira öğrenci nüfusunun neredeyse tamamını barındırıyor. Ayrıca TOKİ konutları ve iki adet kooperatif sitesi de yine mahalleye bağlı. Eski muhtarımız aynı zamanda eski ev sahibim pek sorumlu davranmıyor, sadece imza ve belge verme yetkisini kullanıyordu. Bu seçimlere aday olarak girmeyecek kendisi. Öte yandan iki farklı adayımız daha var. İsimleri şu an aklımda değil anca biri emekli polis memuru. Daha sonrasında Muğla'da apart işletmeye başlamış birisi. Diğeri ise yerel halktan ve çok bir numarası yok gibi. Emekli polis memuru ilk tercihim gibiydi muhtarlık için ancak daha sonra üçüncü bir aday olarak Barış Esen karşımıza çıktı. 26 yaşında, MSKÜ öğrencisi bir muhtar adayı. Yılardır Kötekli'de öğrenci olarak yaşaması özellikle öğrenci sorunlarından haberdar olması önemli bir artı. Ayrıca ilk öğrenci muhtar adayı olarak basında da yer buldu kendine. Gerek üniversite akademik, idari personeli; gerekse de öğrenciler tarafından seviliyor. Ayrıca birçok esnafın da desteğini almış durumda. Gençlerin, yönetimde ufak rollerde de olsa yer alması güzel bir durum.

Gelelim asıl şehrim olan Ankara'ya. Her ne kadar bu dönem için oy kullanamayacak olsam da genel yapının değişmeyeceğini düşünüyorum. CHP yine Çankaya, Yenimahalle taraflarını alır tahminen. İMG zırlağından kurtulamaz Ankara. Yavaş'a pek şans vermiyorum doğrusu ama umarım yanılıyorumdur zira Ankara'nın yıllardır en büyük problemi, zeka yaşı sekizi geçememiş birisi tarafından yönetilmesidir.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Yozgat/Çayıralan

CHP'nin alacağı kesin gözüyle bakılıyor. Zaten oyumda CHP'ye. AKP'ye versem uyku uyuyamam. :-D Ama merkezi AKP alır. Umarım Yozgat'lılar bu sefer beni şaşırtır ve CHP kazanır.

Kayseri bize yakın olduğu için tahminimi yazayım.

Muhtemelen AKP kazanacak. Ama CHP ile AKP arasındaki oy farkı bu sefer bayağı az olacak. Geçen hafta Kılıçtaroğlu gelmişti mitinge. Gidemedim ama feci kalabalıkmış. Dün de Başçalan gelecekti ama ses kısıldığı için gelememiş. Başka biri çıkmış yerine. Yağmur yağınca kalabalık hemen dağılmış. Umarım Kayseri'de de CHP kazanır.
CaturdayCaturday
Üye
Balıkesir/Karesi
Geçen seçimlerde çok küçük bir farkla MHP almış.
Şu an yeni büyük şehir oldu,CHPye gelen oylar sahil kesimlerden geliyor,merkezde MHP yoğunlukta.
Fakat AKP ile baş başa gitmekte MHP.
Küçük bir farklı MHP alacak gibi.
rubyredrubyred
Üye
Bursa / Nilüfer

Yine Bozbey alacaktır. CHPde diyebiliriz ama 15 sene önce DSPden'de seçildi Bozbey. Nilüferde partiye değilde olması gerektiği gibi başkana oy veriliyor. zaten Nilüferi diğer ilçelerle karşılaştırdığımızda bambaşka.

Büyükşehirde ise şehrin geneli çomar olduğundan AKAPE alır yine.

büyükşehir ile ilgili güncelleme:
şimdi ki başkan ve yeniden adayı şehrin göbeğine şöyle ucubelere izin verdi tabi ki toki

image
image

sonra bursaspora stad yapılıyor, yapıldığı yer ise sabah ve akşam işe gidiş geliş saatlerinde şehrin en çok tıkanan en çok trafik olan yolunun yanı. maç öncesi ve sonralarını tahmin edin.

bununla ilgili de foto buldum. stad yapılmadan önceki hali böyle

Spoiler:
image

sağda 3 tane saha görüyorsunuz onlar kaldırılıp yerine stad yapılıyor şu an. o sahanın sağında da bir yol var çift şeritli ve ilerde ki acemler kavşağına bağlanıyor. o kavşaktan önce otobüslerin durağı var ve en çok kitlenen yer.

ha bu arada bursa atatürk stadyumunun adı çok saçma salak birşey olacak yenisinde. atatürkü kaldırıyorlar :)
thelegendman11thelegendman11
Üye
Denizli

Denizli de yeni büyükşehirlerden.Eski Merkez ilçe şimdi ikiye ayrıldı,Merkezefendi ve Pamukkale.

Şu anki belediye başkanı Osman Zolan AKP'den tekrar aday.2011 yılında Nihat Zeybekçi milletvekili olunca yerini Zolan'a bırakmıştı. Öncelikle söylemeliyim ki Nihat Zeybekçi de,Osman Zolan da iyi belediye başkanları ve iyi adamlar.İkisini de severim.Bununla birlikte Zolan bağımsız olarak seçime girse %5'den fazla oy alamayacağı da açık

CHP'nin adayı Kazım Arslan.Bu seçim döneminden önce adını bile duymamıştım açıkçası,sanırım CHP çevrelerinde tanınıyormuş ama bütün şehrin tanıdığı biri değildi.Yine de kendisini çok iyi tanıttı şehire.İnsanlarda sempati var kendisine karşı.

MHP'nin adayı Ali İpek.Aynı zamanda Denizlispor'un eski başkanlarından.Kendisinin adaylığının MHP açısından doğru olup olmadığını şöyle anlatiyim.Sokakta sorduğunuz herhangi birinin Ali İpek hakkında olumlu konuşma olasılığı CHP'nin Bayburt'ta belediye kazanma olasılığıyla aynı.Bahçeli neredeyse tüm Türkiye'de adayları diğer partilerden aylar önce belirledi,bir tane de heyecan uyandıran adayları yok Türkiye çapında.Baya sıkılmış sanırım siyasetten,aday adaylığı başvurusunu ilk yapanı aday yapmış.

Halk arasında CHP'nin seçimi kazanacağına dair bir inanç var.AKP'lilerde bile var bu düşünce.Bir kaç ankette de CHP'nin önde olduğunu gördüm.Ama bana sorarsanız büyükşehiri AKP kazanacak.

Muhalifler oylar Merkezefendi'de ve büyükşehirde CHP'ye,Pamukkale'de MHP'ye diyorlar.Aslında Denizli'nin herhangi bir yerinde MHP CHP'den daha güçlü değil.Sanırım CHP'liler büyükşehir ve Merkezefendi için oy istemelerinin karşılığında MHP'lilere Pamukkale'yi vaat ediyorlar.Merkezefendi ve Pamukkale'yi kimin kazanacağını bilmiyorum,çünkü Denizli'de İstanbul Okmeydanı gibi belli bir grup insanın ikamet ettiği bir mahalle yok,dolayısıyla tahmin etmek güçleşiyor.Ama sanırım Merkezefendi'yi CHP alacak.Gerçi Merkezefendi'nin mahallelerinden biri olan Servergazi'yi(eskiden belediyeydi) MHP'nin şimdiki Merkezefendi adayı Nihat Yeniyol %70 ile kazanmış zamanında.Ama Merkezefendi sınırları eski Servergazi'nin çok üstünde şu an,ayrıca Servergazi insanı sosyal olarak CHP'ye daha yakın profilde. Pamukkale'de ise oylar CHP ve MHP arasında bölünür,AKP aradan sıyrılır gibi geliyor.

2011 genel seçimlerinde AKP %46 CHP %31 MHP %17 almıştı.Pazar günü için tahminlerim(Büyükşehir belediyesi için):

AKP: %38-40

CHP: %33-35

MHP: %18-20

discussioncontroller