Polonya
TWDandGOTTWDandGOT
Üye
Avrupada bulunan ve Türkiye'ye göre oldukça ucuz bir ülke. Ana dili Lehçe (çok zor bir dil,bazen 9 tane ünsüz harfin yan yana geldğini görme imkanınız çok yüksek).Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

Polonya Avrupa'nın en dindar ülkesidir. Katolik olduğunu söyleyenler %90'a, düzenli olarak kiliseye gittiğini beyan edenler %80'e ulaşmaktadır. Dini inancı olanlar arasından 4 grup saptanabilir niteliktedir.

Polonyalıların %15'i çok dindar olup, her gün ibadet ederler.
35-55%'i, Tanrı'ya inanırlar ve dua ederler ancak kiliselere sıklıkla gitmezler.
20-25%'i, Tanrı'ya inanıp kiliseye çok ender giderler. Kiliseyi eleştirirler.
20-30%'u Tanrı'ya inanırlar ancak ibadet etmezler.

Dünya çapında ünlü sanatçıları ve bilim adamları vardır.

Kendimden Tavsiyeler : Yaklaşık 1.5 yıl önde gidip gördüğüm küçük ve sessiz bir ülke. İnsanları aşırı derecede cana yakın. Gelip sizinle konuşmak için bir neden arıyorlar. Kızları çok güzel ama aksine erkekleri biraz tipsiz :) . Zaten türklere göre onların sarışın olması bizim için diğer kızlara göre 5-0 önde başlıyorlar :D . Ekonomisi yüksek ve özgürlüğün olduğu bir ülke. Eğitim kalitesi gayet iyi. 1.5 yıl sonra erasmusa katılacam ve tekrar orayı yazacam.

VE SON OLARAK HER BİR KÖŞESİ TARİH KOKAN BİR ÜLKE .

image

image

image

image

image

Beğenenler: Piranha

PiranhaPiranha
Üye
Bunun yanına; İzlanda, Hollanda, İsviçre, Norveç-İsveç, Italya'nın Roma dışındaki her yeri, Fransa'nın Paris dışındaki her yeri, Ingiltere'nin de Londra dışında her yeri bana yeter de artar bile, dünyada başka hiç bir yeri istemem. (evet, bizim İstanbul gibin böyük.devasa.şehirleşmiş yerlere biraz gıcığım). Ha ayrıca Japonya'nın şehir dışı yerlerini ve Çekoslav'ların Prag ve çevresini söylemek lazım. (Ortaçağ Avrupa mimarisini şehirleri/köyleri seviyorum yav :D).

Arkadaş orda Polonya'dan orasından burasından bahsedince başka bişey gelmedi aklıma hmm iyi oldu bu liste...

Ya aslında dünyada en çok bulunmak istediğim şehir şurasıdır: Belçika / BRUGES. İlgili filmi izleyenler beni daha iyi anlayacaktır, şehri öyle tatlı içten yansıtmışlarki acayip hayran kalmıştım: http://www.imdb.com/title/tt0780536/ Ayrıca film de fena değildir hani izlemenizi tavsiye ederim.
BonecrusherBonecrusher
Üye
polonya felan diyince iştahım kabardı. flying wild hog, epic games poland ya da cd projekt acaba işe alır mı beni :P
discussioncontroller