Hukuk
dodgerdodger
Üye
bu forumda tanıdığım tek hukuk öğrencisi quicksilver'dı. bilkent bitirdi, üstüne londra'da bişiler bitirdi. 5 yılda bir giriyor zaten. forum dilciler ve mühendislerden oluşuyor hep.
RelentlessRelentless
Üye
dilciler+mühendizler+işsizler+liseliler

adeta en alt tabaka ogz'de toplaşmış
AlphariusAlpharius
Üye
o değil de diplomalı kaç kişi var desen 10 kişi çıkmayabilir forumda

Beğenenler: Bonecrusher

DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Üniversite hayatımın en eğlenceli dersleri hukuk ve siyasi tarih dersleriydi. Bir hukuk öğrencisi benim kadar eğleniyor mu diye, hukuk okuyan arkadaşlarımla konuştuğumda onların eğitimlerinin çok daha ağır olduğunu gördüm gerçi. Ancak temel yapı taşları olarak yasaları bilmek, mevzuatı yorumlamayı öğrenmek, gerektiğinde nereye bakacağını bilmek bir insanın hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Öte yandan çoğu sıkıntılı durumda da (bankalarla, kişilerle veya devlet daireleriyle) hukuk bilmeyen personele karşı 1-0 önde başlıyorsunuz falan. Yine de hukuk fakültelerinde özelge, genelge, sirküler derinliğine inen bir hukuk eğitimi veriliyor gördüğüm kadarıyla. Eh bu da biraz işsizlik. Neredeyse 3 ayda bir değiştirilen şeylerden sınava girmenin mesleki yaşam açısından çok da geçerliliği yok. Günümüzde hem internette her türlü mevzuat bilgisine ve ilgili alt başlıklara kolayca ulaşabilmemiz hem de bazı hukuk kitaplarının hiç temeli olmayan kişilerin bile anlayabileceği düzeyde hukuk bilgisi aktarması sebebiyle eski soğuk ve ciddi imajını yitiriyor gibi hukuk. Öte yandan Medeni Kanun, Borçlar Kanunu, Vergi Kanunu gibi yasalarla ilgili yorumlamaya dayalı soruların sorulduğu sınavlar falan beni en az "Uluslararası İlişkiler" sınavlarının simülasyon soruları kadar eğlendirmeyi başarıyor.

Beğenenler: Geass, espiritufolkrock, Astus

espiritufolkrockespiritufolkrock
Üye
Bişi sorucam yav. yeditepe hukuk nasıl? bilgi nasıl? bu ikisinden sonra istanbul ve marmara düşünüyorum sizin tavsiyeniz var mı
üçbeşoyunoynamışadam
Üye
Merhabalar bu sene Dokuz Eylül Hukuk fakültesini bitirmiş biri olarak bir kaç kelam etmek istiyorum. Öncelikle hukukun önemi ile ilgili bir hocamın ilk ders söylediği söz şu idi :" Bir ülkede doktor kötü olursa hasta masada kalır, hukukçu kötü olursa toplum masada kalır."
Hayat bundan sonra bana ne gösterir bilmiyorum ama hayata bir daha gelsem hukuk okumazdım. 4 senemin üstünde silindir gibi geçti çünkü. Ne yazık adaletsizliği baştan fakültede yaşıyorsun. Hocan aynı dersi verdiği vakıf üniversitesi finallerinde 3-5 kolay tanım sorusu falan sorarken devlet üniversitesinde dallı budaklı olay soruları sorarak dersten bırakmakta çekinmemekte.
Okuyan var mıdır bilmiyorum ama John Grisham adında Amerikalı bir avukat yazarın romanlarını okuyarak hukuk seçmeyi kafama koymuştum. Lise 2'de bu yüzden ailemle çok tartıştım onlar benim sayısal seçmemi istiyorlardı. Neyse hedefimi tutturdum bir daha okumazdım dememe rağmen yaptığım seçimden de pişman değilim. Elimde birilerinin hakkını savunma ve birinin hakkını yedirmeme imkanım olduğunu bilmek mesleği bana sevdiriyor. Biraz maddi yönden ziyade manevi yönü bu alanda ağır basmakta şu an benim için. Kimisine göre ise maddiyat tek önemli olan. Geçen gün bir avukatla konuşuyoruz dedi ki bir arkadaşım şimdiye kadar 1,5 dava kaybetmiş. Ben tabi şaşırdım nasıl yani yarım dava nasıl kaybediliyor dedim. Adam şimdiye kadar baktığı davalardan birisinin parasını hiç alamamış, diğerininse yarısını alabilmiş. O adama göre de dava kaybetmek parasını alamamak işte. Şimdi taze mezun olarak böyle konuşuyorum ama bir ev geçindirmeye başlayınca maddiyatın peşine düşmekten başka çare olmayacak maalesef.
Hukuk mezunlarının iş fırsatlarına değinecek olursam :- Üniversitede kalma -Serbest avukatlık -Hakimlik, savcılık - KPSS ile kurum avukatlığı -Noterlik
Şu an meslekteki hukukçuların sayısı kadar hukuk fakültesinde okumakta insan var ancak hoca sayısı çok yetersiz ülkemizde. O yüzden avukatlık sınavı gündemde ancak bunu yapacaklarına her açılan vakıf üniversitesine hukuk fakütesine izin vermeseler daha iyi bir önlem olacak.
Kendi üniversitemin hukuk fakültesinden söz edecek olursam: İzmir'de hukuk fakültesi bulunan tek devlet üniversitesi. O yüzden İzmir'e dönmüş veya İzmir'de kalan bir öğretim görevlisinin yolu geçmekte daima. 90'ların sonunda bir öğretim görevlisi akımı olmuş ki şu an profösör olan ve kanun koyucu olarak komisyonlarda çalışan hocalar bu okul bünyesinden çıkmış isim verecek olursam: Hakan Pekcanıtez, Oğuz Atalay, Bahri Öztürk aklıma gelenlerden. Yani okul o zaman bir kalite yakalamış onu kanda kaybetse sürdürmeye çalışmakta. Ticaret Hukuku, İş Hukuku ve İcra-İflas Hukuk anabilim dalları şu an Türkiye'nin en iyisi olarak kapışabileceğini düşündüğüm zümreleri okulun. İdare hukuku ve Ceza Hukuku alanında ise zayıf olduğunu söylemem gerekir. Bunun dışında bir eksi olarak Buca desem İzmirliler anlar beni :)

Beğenenler: espiritufolkrock

espiritufolkrockespiritufolkrock
Üye
Ygs'yi atlatmış lys'ye hazırlanırken bir de feci gaza gelmişken konuyu hortlatmadan olmaz :D
''Doktor başarısız olursa hasta, hukukçu başarısız olursa toplum masada kalır''
discussioncontroller