Lens Kullanan Var Mı ?
RikudouSenninRikudouSennin
Üye
Bi kaç sorum olacak arkidişler,
SSK lensi karşılıyor mu ? lens aldım diyelim sabahtan akşama kadar gözümde olacak, 1 çift lensin kullanma süresi ne kadar ? kullan at, haftalık lensler falan varmış doktor mu karar veriyor hangisini kullanmam gerektiğine ? purevision pek tavsiye edilmiyor, kaliteli hangi markaları önerirsiniz ?
fulltimeheadbangerfulltimeheadbanger
Üye
SSK en son lensi karşılıyordu ama alabilmek için baya baya uğraaktşman gerekiyordu. (2014 başında göz ve diş ile ilgilenmeyi bıraktılar, hala karşılıyor mu bilmiyorum)
Kullanma süresi aldığın lense göre değişse de genelde bir aylıktır, kutuda altı tane çıkar, seni altı ay idare eder (benim gibi göz numaraların farklıysa). hem doktorla hem de lens aldığın yerdeki yetkiliyle görüşürsen sağlıklı bir karar verebilirsin :) Kullan at lensleri tavsiye etmem, gözü çok fazla yoruyor. 8 yıldır lens kullanan birisi olarak son 2-3 yıldır Purevision kullanıyorum, hiçbir şikayetim yok şahsen.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Beğenenler: RikudouSennin

tersadamtersadam
Üye
@fulltime

1- göz numaran ilerledi mi hiç?
2- fiyatları ne kadar?
3- kullanırken zorluk oluyor mu? yani yatarken çıkar, takarken dikkatli ol gibi detaylar. mesela metrobüste uyuyakalıyorum genelde. gözümde lens varken sorun olur sanırım.
Üye
6 yasimdan beri gozlerim bozuk ve numara su son bir yila kadar ilerledi. normalde 40-50 tl falan bir kutu ama astimat varsa toric lens alman gerekiyor ki onlar da 70-80 tl civarinda...sahsen lenslerimi sadece haftada bir cikartiyorum, gozyasi damlasi aldim, sabah kalkinca gozlerime onu damlatiyorum. (gece lensler gozde kalinca kuruyor, her lens gece gozunde uyumaya uygun degil..alirken ona dikkat etmen lazim) yolda falan gozunde lensle uyursan sikinti olmaz, ama gozunu cok sert kasirsan lens gozunden dusebilir. bir de ilk defa lens kullanacaksan ilk bir hafta falan takarken zorlanirsin, sonra alisirsin :)
Üye
Bende 16 yıldır gözlük takıyorum (5 yaşımdan beri) artık canıma tak etti ve lense geçmeye karar verdim. Cevap için teşekkürler fulltime.
Ridbow
Üye
Yaş ve göz yapınız uyuyorsa ameliyat olun kurtulun. Çekilecek çile değil ne gözlük ne lens.
ElagordElagord
Üye
Yaklaşık 10yıldır falan lens kullanıyorum... Hep aynı markayı kullandım, "Acuvue". Johnson & Johnson'ın olması lazım... Bu on senede göz numaram ilerledi tabi, ben de daha büyük numaralı lenslerden aldım yenilerken... Şu an 3.25 miyop.

Aylık olanlardan alıyorum, bir pakette altı adet oluyor. Her ayın birinde atıp, yenilerini açıp takıyorum... Kaldı ki bazılarını 2-3 ay kullandım bişi olmadı, ama mikrop kapma olasılığı da var tabi...

Sabah uyandığımda okula, işe, dışarıya giderken taktım/takıyorum, geceleri yatarken ya da gözümü biraz yorduğunda çıkarıyorum...

Üşenip çıkarmadığım, koltukta sızdığım günler ve ya arkadaşlarımda kaldığımda lens solüsyonu/kabı yanımda olmadığı günler oluyor tabiki... Uyumanızı tavsiye etmem pekfazla, çünkü lens kuruyor ve göze yapışıyor... Biraz acıyabiliyor ve göz kızarıklığı yapıyor ama o da geçiyor bir süre sonra... Çok da bi olayı yok yani... Ama abartıp hiç çıkarmamazlık yapmamalı... Metrobüste orda burda yapılan şekerlemelerde rahatsızlık vermiyor. =) Havuza denize girerken bile çıkarmıyorum, hatta kaç kere dalış yaptım gözümde lenslerle... Sadece gözümü açmıyorum suyun içinde, açınca lens kayıp düşüyor genelde. Dalışta da gözlük var zaten...

Yeni başlayanlar için en sıkıntılı yani, lensi takma evresi oluyor... Göz reflekslerinden dolayı, lensi göze her yaklaştırdığında gözünü kırpıyosun ister istemez ve bu da lensi takamamana sebep oluyor... Ama alışılır yani.

Ben hiç öle bi sorun yaşamadım, yaşayan arkadaşlarımda şu an alıştılar. Parmağımı gözümün akına değdirip kurcalayabiliyorum bile şuan... =P

Bir kere takıp bütün bir ay çıkarmadığın, lenslerle uyuyabildiğin tarzda da var galiba ama benim doktorum bana önermedi onu... Günlük kullanılıp atılan tarzda da olması lazım...

Ridbow dedi:

Yaş ve göz yapınız uyuyorsa ameliyat olun kurtulun. Çekilecek çile değil ne gözlük ne lens.

Ameliyat için göz bozukluğunun ilerleyişinin durması gerekiyor. Belli bir süre boyunca göz numarası ilerlemezse olabiliyorsun...

Benim de aklımda var ama durmadı ilerleme henüz.

Bir de, ameliyat olunca gözlerini ve başını koruman gerek diye duydum... Topa kafa bile vuramıyorsun galba. Ben halısaha yapan adamım, nasıl olcak o iş?! =D
Ridbow
Üye
Yok yahu, kim dediyse sallamış, ameliyat günü akşamına rahatsın yara kapanıyor, 2 hafta sonra da denize girebiliyorsun her şey serbest.
Üye
şuan ameliyatı karşılayacak durumum yok fakat ileride düşünüyorum olmayı, tabi göz yapım uygunsa.
Üye

Bende 16 yıldır gözlük takıyorum (5 yaşımdan beri) artık canıma tak etti ve lense geçmeye karar verdim. Cevap için teşekkürler fulltime.

ben de 6 yasimdan beri gozluk/lens kullaniyorum. 10 yil gozluk kullandiktan sonra lense gectim, rahat ettim :) rica ederim :)
tersadamtersadam
Üye
teşekkürler fulltime ve elagord.

gözüm 9 yılda ilerlemedi hiç. lensin de ilerlettiğini söylüyorlar ama aylık 15 liraya gözlükten kurtulmak da vuhuu'luk durum. kararsız kaldım yav.
discussioncontroller