Eleştiri Mekanizması
yastokyastok
Üye
Bu sitede çok fazla takılmama rağmen eleştiri mekanizmasının kanayan bir yara olduğunu anlamam çok zor olmadı açıkçası. Eleştiri yerine linç yapanların oluşturduğu karanlığa bir ışık tutabilmek adına birkaç kelam edeyim dedim
Madde1: Eleştiri esere katkı sağlamalı. Siz bir eleştiri yaparken amacınız onun daha iyi olmasını sağlamak olmalıdır. Eleştiri yapanlar ile linç yapanlar arasındaki temek fark da burada kendini gösteriyor aslında. Yapıcı olanalar eserin olumsuz yönlerinin esere zararlarından dem vururken linç yapanlar idam sehpasına oturtur
Madde2: Eleştiri genel değil özel olmalıdır. Mesela dergideki bir yazıyı beğenmediğinizi düşünelim. Siz yazıyı ela almak yerine derginin tamamını kazığa oturtursanız amacınız pek yapıcı olmamış olur.
Madde3: Eleştiri bir nedene bağlı olmalıdır. Forumlarda çok fazla karşılaşıyorum bu eleştiriyle. Dergi bu ay çok kötü, bu yazı boktan, şu yazarı hiç sevmiyorum gibi. Beğenmek ve beğenmek en kolay eleştiri mantığıdır. Kendimiz olan aptalca güven nedeniyle beğenmedim deyip geçiyoruz. Ama neden beğenmediğimize verecek bir cevabımız bile yok.
Madde4: Eleştiriye karşı anti tez geliştirmek yerine eleştiriyi eleştirmek. Yine en çok yapılan hatalardan biri. Dergi yada siteye duygusal bağlılık hisseden arkadaşlar böyle davranarak bir çok yapıcı eleştiriyi bile linç ile karşılık veriyorlar. Yani eleştirilen üslubun kurbanı olduklarının farkında değiller. Eleştirinin farklı bakış açısı içerdiğini ve çok yararlı olabileceğini unutmamak lazım bu aşamada.
Madde5: Bilgi sahibi olunmalıdır. Yani eleştiri yapabilmek için donanım sahibi olmanız gerekir. Duygularınızın tek başına bir eseri değerlendirmek için yeterli değildir arkadaşlar. Hiç fikir sahibi olmamasına rağmen birçok kişinin operayı yerden yere vurduğuna şahit oldum mesela. Hayatında kitap okumamış olanlar gördüm üslup eleştirisi yapıyor yazılar hakkında.
Benim ekleyeceklerim şimdilik bu kadar.
discussioncontroller