Orta Doğu what-if
kurtkapankurtkapan
Üye
sırf boş zamanım olduğundan yazayım az. airline manager'a başladım 4 yıl üzerine. tahran-istanbul uçağım insin diye bekliyom ^^
Loverman dedi:

İsrail bir şekil yapsa - Arabistan'a ters bir şey yapsa bu uçakları kullanacaklar. Hepsi de kaliteli, İsrail'in modernize ettiği uçaklardan iyi durumda.

Ayrıca niye hemen olayı Türkiye vs İsrail yaptın anlamadım. Üstelik, İsrail bahsettiğin gibi net en güçlü hava kuvveti falan değil. Bu epeydir yapılan bir goygoy o kadar. Uçak sayıları bize kıyasla komik derecede az. Az olmaları bir şey değiştirmiyor gerçi, teknoloji olarak bizimkilerden üstün durumdalar ama mevzu bir noktadan sonra sayı. Ki uçak savaştırmak, hiçbir zaman sadece uçak savaştırmak değil. Bunun NAVY desteği var ki, bu olayda da en mühim şey positioning. Akdeniz'in en güçlü donanması olmaya aday veya Amerika etkenini çıkartırsan Akdeniz'in en güçlü donanması sayılabilecek donanmamızla göt kadar İsrail donanmasını kıyaslayamazsın (neredeyse 4 katı falanız), teknoloji olarak bile yapamazsın. Bunlar çok eski mevzular, Mavi Marmara zamanında tartışıldı bitti ama, analistlerin yazdığı çizdiği (amerikalılar vs) şeyler aklımda. İsrail'in Türkiye'ye atom bombası atmaktan başka seçeneği kalmıyor, yoksa 15 gün içinde surrender olmak durumunda.

Ben de başında AKP'nin olduğu bi devletin herhangi bi ülkeye savaş açarsa kazanamayacağını düşünmeye meyilli bi insanım ama ordu hükümetle aynı şey değil, hükümetler gider, ordu kalır. İsrail gitsin kıçıkırık Arap ülkeleriyle savaşssın, 189 tane terörist 90 küsür tankını patlatsın falan bunların. Türkiye biraz ağır kaçıyor, eğer NUKE olayını saymazsan. Böyle olmamızın sebebi de tamamen NAVY ve yine dediğim gibi İsrail'in savaşı idame ettirecek petrolünü Akdeniz'den kitleyebilecek olmamız. Uçak fazlalığı da esasında önemli bir etken İsrail'i denizde tamamen sildikten sonra.

Neyse, sırf bunu yazdın diye yazdım. İki ülke asla ve asla savaşmayacağı için bunlara gerek yok ama savaşacak olsalar dünya bi 100 yıl daha holocaust muhabbeti çekerdi. :) Kendi ülkemizi gerçekten çok küçük görüyoruz bu ordu konusunda, bu da sanırım uzun yıllar biz Amerika'yı bile yeneriz goygoyunun yapılmasından oluştu.

körfez ülkeleri ile israil arasında bir silah olamayacağını hali hazırda kabul ediyoruz zaten. imkanı dahi yok bu konjönktürde.

suudi f-15'lerini tartıştıydık senle diye hatırlıyorum. Doğru, İsrail'in 70 ve 80'lerde aldığı F-15'lere kıyasla 90'ın ikinci yarısından sonra aldığından cillop kalıyor Suudi F-15SA'ları. ama dediğim gibi, durum şu.

Report: U.S. downgrades Saudi arms deal over Israeli concerns

http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/report-u-s-downgrades-saudi-arms-deal-over-israeli-concerns-1.306886

the F-15S, which is a two-seater aircraft based on the F-15E airframe, with downgraded avionics, downgraded LANTIRN pods, and a simplified Hughes APG-70 radar without computerised radar mapping.

http://www.globalsecurity.org/military/world/gulf/rsaf-f-15.htm

Türkiye İsrail uçak muharip uçak sayıları karşılaştırmasına da katılamıycam bro.

İsrail'in, F-15(A,B,C,D), F-15I, F-16(A,B,C,D) ve F16I; yani muharip uçak toplamları 420.

Türkiye'nin ise aşağı yukarı, F-16(C,D) ve F-4/2020 Terminator; olarak muharip uçak sayısı 277. Terminator'ler 5-6 yıl içerisinde envanterden çıkacak. O kadar dayanırlarsa bile büyük şans.

İsrail, Orta Doğu ve büyük ihtimal ile Avrupa'nın en güçlü hava kuvvetini bünyesinde barındırıyor. Türkiye'yle karşşılaştırıyor olmam, bölgenin en güçlü ikinci hava kuvvetlerine sahip olmamız.

Ve, bu kuvvet sadece nicelik değil. Görüyor. İnce görüyor. Gördüğünü mıhlayarak vuruyor. İşin garip yanı, kimsenin haberi bile olmuyor adam senin ülkenden çıkana kadar. Nereye geliyorum, elint/sigint, ew. elektronik savaş, engelleme, karıştırma.
orko'nun şu makalesine bakabilirsin.
http://www.siyahgribeyaz.com/2013/05/dogu-akdenizde-kim-daha-iyi-goruyor-kim.html

Bizim derdimiz ise, 2006'da aldığımız, 2008'den beri envanterimizde bulunan en yeni ve etkili olması gereken muharip platformumuz, 30 adet Block 50+ F-16'nın, rwr olmadan, yani kendisine bir füze geliyor olsa pilotun haberi olmadan uçuyor olması. Hala alınmadı. 30 adet yepyeni uçak, lazer ikaz edici olmadan uçuyor.

donanma konusunda haklısın. İsrail'in elindeki en büyük platformlar Saar 5 sınıfı korvetler. Saar 4,5'lar ile birlikte yaklaşık 10 adet harpoon yüklü gemileri var. Denizde işer biraz daha karmaşık. Saar'lar, pek bir şey değil elbette. Ama çok güçlü radarları var. Şuraya geliyorum. Adamın elinde korvet var. Sende fırkateyn var. Ama ikinizde de aynı füze(Harpoon. benzer modeller) var. üstüne adamın radarı daha güçlü ve hedef daha küçük. hem seni daha güçlü karıştırıcak, hem senin karıştırmandan daha az etkilenecek, hemde vurması daha zor bir hedef.

havada olacak bir savaşta, hem İsrail, hem Türiye donanmasından bir şey bekleyemez. Orta-yüksek irtifaya fırlatacak füze yok çünkü iki ülkenin gemilerinde de. TF-2000 projesi bu yüzden bu kadar önemli. ESSM ve sea sparrowla sadece kendini koruyabilir gemiler.

karşıkarşıya gelmeyecekleri(çıkarma harici) için tankları karşılaştırmıycam ama Merkava'lar boş teneke değil. lübnanda asimetrik savaşta hizbullah'ın bir şekilde isabet elde ettiği 64 tanktan sadece 6sı imha oldu. toplam 24 mürettebat öldü sanıyorum. 64 tankın yaklaşık 30 tanesi sonrasında servise dönüyor diye aklımda kalmış.

beni biliyon kardeş. goygoy yapan bi adam değilim. Strateji de karşılaştırmıyorum şu an. sayı karşılaştırıyorum, yetenek karşılaştırıyorum. Benim gördüğüm kadarıyla, sadece hava kuvvetiyle bütün Orta Doğu ülkelerini imha edebilecek bir ülke israil.
LovermanLoverman
Üye
oo savaşlı konu.

lazımdı bi tane. özellikle türkiye kimi döver kimi dövemez değil de arabistandı katardı falan bilmemiz açısından iyi olur, hindistan da lazım tabe.

As for the numbers and technological capabilities, they vary:
-Israel has the slight upper edge when it comes to the Air Force ; though Israel's Air Force is slightly smaller.
-When it comes to Naval capacity Turkey wins hands down, no questions asked. By sheer strength, technological capacity, and numbers, Turkey's Navy is roughly 3-4 times the size of Israel's. Additionally, Turkey is currently in the process of developing LCD's/LSD's ( Landing Carriers). Also, the Turkish Ministry of Defense has stated that Turkey will soon explore options for indigenously created Aircraft carriers which will place Turkey easily as the Mediterranean's largest Naval power by the end of the decade. If Turkey is able to properly position its naval vessels in the Mediterranean and capture the sea early enough from Israel's Navy, Turkey could actually inflict massive blows to Israel's Air Force employing its Laser Directed Kinetic Energy Weapons convinetly located on its Frigates and advanced Naval Corvettes. Turkeys Naval superiority could actually be the decisive factor in this war, if it were God forbid to happen tomorrow.
-While a nations Army does matter, it matters less so today, because technology fills that gap. However, due to the sheer NATO training Turkey has endured and actual size of Turkeys Army,Turkey wins on that front as well. Israel's performance in the 2006 Lebanon War was not exactly a moral booster for Israel. A militia (Hezbollah), was able to destroy 60 Markava Tanks Israeli tanks, and kill 119 Israeli soldiers; while roughly 186 Hezbollah fighters were killed according to the interior Lebanese ministry. If I had to bet who was the superior on the ground I will go with the Turks considering that it was the Ottoman Empire which at its hight and power in the 1600's annexed 1/5th of continental Europe. I don't know if Israel will be able to accomplish such a thing.
-Nuclear Weapons are also pretty much off the table. The UN IAEA states Israel has roughly 200-400 nuclear weapons. However, it is also significant to note that Turkey has roughly 90 B61 NATO allocated nuclear weapons, in the direct possession of the Turkish Air Force stored under Turkeys Incerlik Air Force base. Neither side would test each other in the nuclear department because it would be suicide for both.

acdervisacdervis
Mod
Osmanlı argümanı baya malmış. O aralar merkezi orduları bile yoktu Avrupalıların.
matthdogmatthdog
Üye
acdervis dedi:

Osmanlı argümanı baya malmış. O aralar merkezi orduları bile yoktu Avrupalıların.

Avrupa'da askeri potansiyel yüksekti, Osmanlı'nın erken Balkan istilaları sırasında dahi yüksekti. Ordu kurumundan ne anladığımıza göre değişir aslında; ama Avrupa'nın çoğu feodal parçasında toprak sahibi, krala/kraliçeye yılın belli bir dönemi asker sağlamakla yükümlü idi zaten; Osmanlı tehdidi altındaki bölgeler, Habsburg veya Macaristan örneğin, sefer mevsimi hariç kalan süreyi saldırı paranoyasından dolayı kullanmakta çekindiler epey uzun bir süre, haklı olarak. Olası bir Türk hareketinde karşı askeri yanıtın geciktiği bir olay okumadım ben.

Macaristan istilası bunun epey basit bir örneği aslında, Kanuni yürüyüşe geçmeden evvel Fransızların gazına gelip de ilk sinyalleri verdiği vakit çağrıyı yaptı adamlar. Louis bizzat kendi kampa gidene kadar üşendiler asker yollamaya gerçi, ama elemanlar ellerinde ne varsa haftalar içinde öyle bir adadılar ki; koca ülkede Mohaç'tan sonra Habsburglardan başka Osmanlı'nın Macaristan'da ilerleyişini yavaşlatacak dahi bir şey kalmadı. Hırvatistan'da iki kale arasında elli küsür sene mekik dokuyup kayıp veren imparatorluk orta Macaristan'a bir senede el koyduydu.

bir de israil konya kadar bi yer değil mi yav, ne ara 420 uçak almış hayvanlar
acdervisacdervis
Mod
Merkeziden kasıt o değil. Orduyu oluşturan askerin büyük bir kısmı neredeyse tamamen eğitimsizdi çünkü çağrı geldiğinde sadece tam zamanlı askerler değil köyün birinden kapılan genç çiftçi de orduya dahil ediliyordu. Osmanlı'nın tımar sistemi sefer sırasında orduya katılacak kişileri direk işaretlediğinden nispeten eğitimli oluyorlardı.

İmparatorluğun yavaşlamasına teknoloji açısından geri kalması kadar Avrupa'nın askeri anlamda daha iyi organize olmaya başlaması da etki etti.

Konunun aslına: İsrail 8M'lik ülke. Nükleer yoksa total war durumunda Türkiye ezer. Savaşa hayır modundaysak belli olmaz.
matthdogmatthdog
Üye
acdervis dedi:

Merkeziden kasıt o değil. Orduyu oluşturan askerin büyük bir kısmı neredeyse tamamen eğitimsizdi çünkü çağrı geldiğinde sadece tam zamanlı askerler değil köyün birinden kapılan genç çiftçi de orduya dahil ediliyordu. Osmanlı'nın tımar sistemi sefer sırasında orduya katılacak kişileri direk işaretlediğinden nispeten eğitimli oluyorlardı.

Olur mu canım, levy birlikler ayrı profesyonel askerler ayrı, levy'e bel bağlayan ordu mu olur. Cannon fodder o adamlar, Osmanlı'nın yörük, azap kullanımı gibi; kamp bilmemne inşası, lojistik vesaire dışında ender kullanılır, kullanıldı mı da ya flank saldırısına ya da irregular yesin diye gönderilirlerdi zaten.

Biliyorum kastettiğini de, o çağda merkezi ordunun önemini fazla büyütüyorsun gibi geldi açıkçası. Osmanlı'nın Avrupa zaferlerini feodal instabiliteden ziyade üzerine hala gerizekalı gibi Gendarme gönderen adamlara misket tüfeğiyle vole açıp "lol PWN" efekti yaratmaya bağlamak daha mantıklı görünüyor bana.

Beğenenler: acdervis

kurtkapankurtkapan
Üye
Loverman dedi:

oo savaşlı konu.

lazımdı bi tane. özellikle türkiye kimi döver kimi dövemez değil de arabistandı katardı falan bilmemiz açısından iyi olur, hindistan da lazım tabe.

şu yazıyı nerden aldın yaw bi kaynak ver. merak ettim.

yalan çünkü turaf'ın daha fazla uçağı olduğu.

su üstü platform olarak epey kuvvetli olduğumuz(16 fırkateyn, 2 ada; 6-8 aviso korvet 10 civarı hücumbot) doğru. Ama işte dediğim gibi, Saar 4,5 da 8 harpoon taşıyor; Salihreis fırkateyni de.

"Laser Directed Kinetic Energy Weapons" ney lan ahahah. güldüm gece gece yaw. milgem üstündeki tanıma uyan "kinetik enerji silahını" ben söyleyeyim. 12.7mm namlulu Aselsan Stamp stabilize uzaktan kumandalı nişancı sistemi. ince gören Makinalı tüfek yani.

indigeniously created aircraft carrierımız yok ne yazık ki. ihalesini yaptık, İspanyol'a verdik. Juan Carlos tarzı bir gemi çıkıcak. 10 yıl sonra envantere girdiğinde gerçekten büyük güç çarpanı.

İşte, Türkiye'nin deniz gücü kesin sonuç demek olmazdı. çünkü, iki tarafın da hava kuvvetleri su üstü platformları avlayabilecek kapasitede silahlıyken, aynını su üstü platformlar için söyleyemeyiz. Önceki mesaj yazdığım gibin. He, TF-2000'ler 10-15 yıla gelmeye başlasın o zaman görün cümbüşü.

Biz de, 1 haftalık güneş harekatında, (urban) 24 asker şehit vermedik mi? Ki, 2006 savaşı, 1 aydan fazla süren bir şehir(urban) çatışmasıydı.

arkadaşın merkava kaynaklarını da görmek isterim. eldeki en sağlam bilgi, 52 tankın vurulduğu, bunlardan 45'inin atgmyle(genel oalrak kornet-e. yaman katildir) isabet aldığı, bunlardan 22sine atgm'nin penetre ettiği, bu 22 tanktan da sadece 5inin infilak ederek mürettebatıyla birlikte imha olduğu. kesin olmasa da, bir başka bilgi de penetre edilen tanklardan çok azının merkava mk4(son nesil) olduğu ama onların da vurulduğu. tank sonuçta. vurulur. biz kıbrısta kaç tank kaybettik ki?

119 asker de, 1 aylık bir şehir çatışması için pek fazla değil. 1 aylık kıbrıs gibi modern tanklarımızın karşısına 30 yıllık t-34'lerle çıkan adamlara 500 adam kaybettik biz..

otto kısmına girmeyeceğim. not relevant.

ben de zamanında öyle biliyordum. yanlış bildiğimi öğrendim. İncirlik'teki B61'ler, bir kilit mekanizması açılarak armed hale getirilmeli kullanımdan önce. Sanıyorum Pentagon'da bu mekanizmanın anahtarı/şifresi neyse. Bu serbst düşüm bombayı kullanabilecek uçaklar da F-16A ve F-15E'ler. Envnaterimizde olmayan uçaklar.

İsrail'in nükleerleri ise bir gerçek. modifiye edilmiş denizaltılarından 1000km menzilli taktik nükleer silahlar atabiliyorlar.

aşağı yukarı böyle biişi.
acdervisacdervis
Mod
Türkiye-İsrail sürekli yapılan bi tartışma zaten. Bayık.

İran-Türkiye yapın. Total war değil bölgesel çatışma olsun, basitleştirmek için muhtemel sıcak bölgeler sınırdan içerilere doğru her iki ülkenin %10'u diyelim. İki taraf da hazırlıklı, en azından stratejik noktalarda konuşlanmış diyelim.

image

Alın yakın burdan şimdi.

İran #rekt demeden evvel coğrafyanın uyuz olduğunu hatırlayın bi de.
LovermanLoverman
Üye
kurtko valla kapadim sekmeyi falan. ama bunu buldugum yerde amerikan hukumetine baglı savunma sirketinde calistigini soyleyen adam da turkiye kazanir falan diyodu, yine de dedigim gibi senin bilgilerine de guvenirim ama ben pek sans vermiyorum, bunu da ulkemi abartmaktan degil de israili yenebilecegimiz sayili ulkelerden gordugum icin diyebilirim. aynı seyi iran icin konussak mesela bence iran bizi baya oper. : D ha ama iran ordusuna pek bakmadan yaziyorum bunu tabii. ucaklari falan epey eski diye kalmis aklimda.

bence bizim ulke ofansif rol aldigi her savasta sapitir ama isgal edilirse falan icine cokertmedigi ordu kalmaz. iraka giren amerika turkiyeye girseydi veya onu birak tutsak yine 2-3 devlet istilasina ugrasak ne olursa olsun yirtariz gibi geliyor. hem arazilerimiz cok musait hem manyak gibi bi savas aliskanligi var milletin genlerinde. milletin dedesi muzikal anlatirken bizimkiler peksimetle 1 hafta gecinip at ustunde dusman kovalamaca anlatiyor, bizi boyle gazliyor falan. (anadolu cogunlugunu)
matthdogmatthdog
Üye
azerbaycan da türkiye tarafında girecek mi

gerçi ne kadar bi orduları var bilmiyorum ama
kurtkapankurtkapan
Üye
Loverman dedi:

kurtko valla kapadim sekmeyi falan. ama bunu buldugum yerde amerikan hukumetine baglı savunma sirketinde calistigini soyleyen adam da turkiye kazanir falan diyodu, yine de dedigim gibi senin bilgilerine de guvenirim ama ben pek sans vermiyorum, bunu da ulkemi abartmaktan degil de israili yenebilecegimiz sayili ulkelerden gordugum icin diyebilirim. aynı seyi iran icin konussak mesela bence iran bizi baya oper. : D ha ama iran ordusuna pek bakmadan yaziyorum bunu tabii. ucaklari falan epey eski diye kalmis aklimda.

bence bizim ulke ofansif rol aldigi her savasta sapitir ama isgal edilirse falan icine cokertmedigi ordu kalmaz. iraka giren amerika turkiyeye girseydi veya onu birak tutsak yine 2-3 devlet istilasina ugrasak ne olursa olsun yirtariz gibi geliyor. hem arazilerimiz cok musait hem manyak gibi bi savas aliskanligi var milletin genlerinde. milletin dedesi muzikal anlatirken bizimkiler peksimetle 1 hafta gecinip at ustunde dusman kovalamaca anlatiyor, bizi boyle gazliyor falan. (anadolu cogunlugunu)

ooo metal fırtına senaryosu : D

ya, kazanma şartı ne burda, biz onu koymayı unuttuk başta.

topyekün, envanterindeki 250 f-16'nın yarısını kullanacağın bir all hands war mu? yoksa bir operasyon vb mi? kolayca ambargo yapabileceğin, deniz gücü kısıtlı küçük bi ülkeyi elbette uzun vadede yenersin.

ancak, adam elindeki güçle sana savaşın gününde öyle bir karıştırmayla öyle bir atak yapar ki, 250 f-16'nın 50sini yerde imha eder, kalkma şansı bulamadan. adamalrın gücü bu işte. teknoloji. öyle bir darbe indirir ki, savaşacak gücün, güvenin kalmaz. Adamlar arap savaşlarında yaptılar bnları. arap ülkesi diyip geçmemeli. benzer zamanlarda(70-80) hem ırak hem suriye Türkiye için büyük tehditlerdi. adam, bir günde yerde 90 uçak vurdu lan....

büd. ulan noldu edit yaparken sayfa refresh attı. allam yaw

hatırladığımca,
türk piyadesine laf ettirmem ben ama aga. 20. yydan itibaren girdiğimiz uluslararası savaşlarda yabancıların hakkımızda yazdıklarına bi bak. korede ne demiş amerikalılar, koreliler, bi bak. Türk'ün piyade hücumu ölümcüldür. boş milliyetçilik değil yaw. vallahi değil. türk piyadesi öyle kaslı rambo değildir. tıfıldır hatta. kafası da bozuktur hatta. sessizdir. ama mermiler uçmaya başladığında o yanındaki adam canavar olur. diyom işte. genlerimizde bir şeyler var zaaaar.

yaptığımız senaryoyla ilgili korkum, israil ve Türk piyadesinin karşı karşıya gelmeyecek olması, bir çıkarmada bulunacak deniz piyadeleri dışında.
discussioncontroller