Football Manager 2015
Aresny
Üye

En son 2012 yi oynamıştım,tabii yıllardır eski versiyonlarını oynuyorum.Lakin yeni kariyer modu puan dağıtma falan olmuş bir de diğer kariyer kısmı var.Biri çok detaylı diğeri de normalden az detaylı gibi geldi bana.Yıllardır seriyi oynayan ama so 2 yılı pas geçen biri için oyunun eski hali şimdiki hangi kariyer oluyor?

Bir de yıllardan beri olan şey ilk yıl bütçe yok az ve 1.5milyon verip görüşmeye bile başlayamadığın adam 350 bine başka takıma gidiyor.Bi düzeltmediler şunu.

Özelliklerine puan vererek başladığın oyun eskiden alıştığımız detaylı kariyer modu. Tabii ki bunun dışında da farklılıklar var, oyuncu izleme sistemi, başkan ile konuşma, taktik ekranı gibi.

İkinci dediğin ise aslında çok da mantıksız değil. Adam şansını deniyor, ben burada zaten 750bin alıyorum, 1,5m veren olmazsa gider başka takımda 1m alırım mantığıyla. Ancak sonradan o paraya bulamayınca, daha ucuza anlaşmak zorunda kalıyor. Tabii bu olaya etki eden farklı parametreler de mevcut.
PLANESWALKERPLANESWALKER
Üye
Genc takimlari yonetmek veya genc takimlari yoneten hocayi nerden ayarliyoruz acaba arkadaslar?Genc takimi yoneten hocayi degistirmem gerekiyor
Aresny
Üye

Genc takimlari yonetmek veya genc takimlari yoneten hocayi nerden ayarliyoruz acaba arkadaslar?Genc takimi yoneten hocayi degistirmem gerekiyor

Biraz geç oldu cevap ama =) Kulüp Çalışanları bölümünde her birinin kendi sekmesi var. Oradan ayarlayabilirsin.
hebelehoohebelehoo
Üye
Şu birkaç gün boyunca arkadaşlarla oynadık. 2015 beni baya cezbetmişti uzaktan ama ı ıh, maçları bu kadar dengesiz bir FM güzel olamaz. Maçların çoğu aşırı gollü geçiyor. Türkiye'deki bazı oyuncular çok çok abartılmış, mesela Sivas'taki Da Costa'nın kafa vuruşu 17, top kapması 14 falandı. Bu sırf bize has değil oyuncuların çoğunda geçerli sanırım, gerçi diğer liglere hiç bakmadık nerdeyse.

Arayüz gereğinden fazla karışık, çok fazla yazı var ve hepsi iç içe geçmiş gibi gözüküyor. İnsanın gözünü rahatlatmak için arada boşluklar olsa çok daha güzel olurmuş ama kafası karışıyor insanın. Alışınca bile o nerdeydi diye arayıp durmak zorunda kalıyorsun.

Oyuncularla, kulüp yönetimiyle vs. olan etkileşime bayıldım ama. Mesela bir oyuncu gelip Basel beni izliyor, gitmek istiyorum diyor. Ona "Bu takımı sezon sonunda Avrupa'ya götüremezsek gidebilirsin." diyebiliyoruz. Bu açıdan gayet güzel ama işte maçlar gerçekten saçma ve dengesiz. Normalde Beşiktaş'la Fenerbahçe'yi 6-4 yensem çok zevk alırım ama öyle bir maç oldu ki gollük pozisyonların çeyreği gol olmasına rağmen maç 6-4 bitti. Bu sadece bir örnek ama böyle çok maç oldu. İlerde yamayla falan düzeltirlerse belki oynanır hale gelir ama böyle hiç zevk alamadım. 2012 hala masterrace.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

BenjaminBenjamin
Üye
oyun çok kötü ya, maçlar inanılmaz dengesiz rölanti bile çıksan en dandik takımdan gol yiyorsun.

iyi ki orijinal almamışım. şu seriye acilen rakip lazım.
AlphariusAlpharius
Üye
açıkçası 1 gol yemek iyi böylece clean sheet bonusları alamıyor futbolcular
dodgerdodger
Üye
ahmetlisini buldurun da oynayalım.
MelkorMelkor
Üye
yine suyunu çıkarana kadar oynadım bunu. 2024 yılına kadar geldim ve söyleyeceklerim var.

oyun sizin kazanmanızı istemiyorsa oyuncularınız kaleye istediğiniz kadar şut çeksin ya da karşı karşıya pozisyon yakalasınlar, gol olmuyor bir türlü. sürekli yüklenip gol atamıyorsanız gerçek futbol gibi düşünmeyin. yani işler yolunda gidiyor, pozisyonlara giriyoruz değil, oyun yine gol atmama izin vermiyor diye düşünün. maalesef fm'nin benim gözümde geldiği nokta bu. bunu aşmak için maç içinde formasyonu ve oyun planını değiştirin. taktiğe alışık olmamaları önemli değil. gol olmamasının sebebi sürekli aynı taktikle oynayıp senelerce başarılı olmanızı engellemek için yapılmış bir numara. arada oyuna farklı denklemler sunup esas planınızı taze tutmanız gerekiyor.

her fm'de bir formasyon diğerlerinden daha işlevsel oluyor sanki. bu seneki taktik ise çok ilginç ama asimetrik dizilim ve structured anlayış (yani herkes kendi mevkisinde sabit). takımı direkt paslarla oynatın ama defans ve orta sahayı kısa pas yapmaya yönlendirin. forvet, forvet arkası ve winger ise riskli paslar atsınlar. yaratıcılığa izin verin ki arada kendine söylenenlerin dışına çıkıp kısa pas yerine defanstan forvete tek direkt pasla pozisyona girsin takımınız.

oyuncuların potansiyellerini öngörmek çok zorlaşmış. bu konuda bence harika olmuş. iyi bir oyuncuyu tespit etmek zorlaşmış.

artık oyuncular sadece maç yaparak gelişebiliyorlar. antremanlar ise sadece yön gösteriyor. kötü olmuş çünkü ileride en fazla rotasyonda kullanacağınız bir genç oyuncuya senelerce katlanmak zorunda kalıyorsunuz. iyi olmuş çünkü çok daha gerçekçi. zaten uzun zamandır mucize antreman programları kalmadı fm'de. maç yaparsa gelişiyor, yapmazsa potansiyeli düşüyor. yine 24 yaş sınırı var bu gelişimde. yani 24 yaşına kadar potansiyeline en azından yaklaşmış olması lazım. yoksa o yaştan sonra çok gelişemiyor.

neyse daha söylenecek çok şey var ama şimdi aklıma gelmiyor bir türlü. itiraz ettiğiniz ya da katıldığınız yer varsa yazın bari =/.
discussioncontroller