Suriye, Irak, IŞİD (Ortadoğu Uzmanları Buraya)
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Ara sıra Gündem konusunda tartışıyoruz ama o konu bayağı bir genel olduğu için Ortadoğu konusunda yazılanlar arada kaynıyor. Bu nedenle Suriye ve Irak'taki iç savaşı ayrı bir başlıkta tartışmak en iyisi. İsrail - Filistin meselesine ya da Ortadoğu'daki tüm gelişmelere burada değinebiliriz.

Suriye'de mevcut durum şu şekilde:
Spoiler:
image

ÖSO'nun pek bir etkinliği kalmadı, Suriye Arap Ordusu vs IŞİD çatışmasına döndü işler. Artık Milat Gazetesi bile "Esad kaçtı!!!" haberleri yapmıyor.

Irak'ta ise Haziran'da IŞİD'in yaptığı efsanevi trollemenin yankıları sürüyor:

Spoiler:
image

HOXHOX
Üye
ışide niye hala ışid diyoruz. kendilerini islam devleti diye re-release etmediler mi. ben islam devleti diyorum direkt :3
matthdogmatthdog
Üye
pekekeye pekaka dememizle aynı sebepten

who gives a fuck
Üye
Bu isimle meşhur oldukları için. Resmiyette IS ya da İD diye geçiyorlar ama bir IŞİD tadı vermiyor.

IŞİD'in geleceğine ilişkin: https://eksisozluk.com/entry/45175469
matthdogmatthdog
Üye
IŞİD'in Türkiye'ye ciddi askeri tehdit oluşturması çok mümkün bir şey değil. Gerçi Kürtkaparı daha iyi bir aydınlatır o konuda.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Tutup da Irak'a girdiği gibi giremez de ilk saatlerde çok kayıp verebiliriz gibi geliyor ki IŞID konusunda asıl tehdit iç tehdit. Taraftarı bir hayli fazla. Asıl sorun askeri yönden değil de iç güvenlik açısından terör yönünden olur olursa. Ha askeri yönden de ilk gün o kadar gariban askerimizi kaybetme ihtimalimizi hiç konuşmuyorum. Hani devletler açısından bakarsak elbette nöbetini tutan askeri umursamayacaktır da insani açıdan kimsenin şu ışid denen o.çlerin elinde düşmesini yüreğim kaldırmaz.
Üye
Buna ek olarak IŞİD'in elinde Irak ve Suriye'de olmayan bazı kozlar olacak. Örneğin bir ilçe merkezini, bir karakolu tamamen rehin almayı başarsalar nasıl operasyon yapacağız? Esad bu durumlarda vurup geçiyor.
acdervisacdervis
Mod

Tutup da Irak'a girdiği gibi giremez de ilk saatlerde çok kayıp verebiliriz gibi geliyor ki IŞID konusunda asıl tehdit iç tehdit. Taraftarı bir hayli fazla.[citation needed] Asıl sorun askeri yönden değil de iç güvenlik açısından terör yönünden olur olursa. Ha askeri yönden de ilk gün o kadar gariban askerimizi kaybetme ihtimalimizi hiç konuşmuyorum. Hani devletler açısından bakarsak elbette nöbetini tutan askeri umursamayacaktır da insani açıdan kimsenin şu ışid denen o.çlerin elinde düşmesini yüreğim kaldırmaz.

Beğenenler: Buteo

H.B.A.H.B.A.
Üye
matthdog dedi:

IŞİD'in Türkiye'ye ciddi askeri tehdit oluşturması çok mümkün bir şey değil. Gerçi Kürtkaparı daha iyi bir aydınlatır o konuda.

kurtkapan dedi:

istihbaratı gelir önce. göz ardı edilir. saldırı yapılır, ya tek noktadan, ya da koordineli şekilde, sınır boyunca. tek noktadan bir girişte, ilerlerler bir kaç km. yollarındaki küçük birliklere ağır zayiaat verdirirler. sınır boyunca birlikler sevk edilmiş durumda ve teyakkuz halindeler şu anda dahi. ilk haberlerle birlikte, topçu ateşleri ve hava saldırıları başlar. mekanize birlikler müdahale eder. maksimum 5-6 saate biter. çok da kanlı olur iki taraf için de. Sonuç olarak işid de ilk büyük yenilgisini alır.

koordineli bir saldırıda,(ki olma ihtimali çok çok düşük. kalabalıklar ancak aynı anda bir kaç noktaya saldıracak adam gücü ve koordinasyona, haberleşme ekipmanına sahip değiller.) daha önce yazdığım gibi, ilk saatlerde en azından 50-60 şehidimiz olur. ilerleyen bir kaç saatte büyük bir zırhlı birlik, CAS desteğiyle Suriye ve Irak'a girer. sabahına tampon bölge oluşturur.

tsk'nın kronik problemlerini, taş kafalılığını aranızda en çok ben eleştiririm. Ancak, mehmetçik savaştan kaçmaz. kürt peşmergesiyle, ırak "profesyonel" askeriyle karıştırmamak lazım. işid'in askeri kanadının yok oluşu olur. Şehir eylemleri ve intihar bombacılarını konu dışında bırakıyorum

Beğenenler: kurtkapan

Utku ÇakırUtku Çakır
Oyungezer, Admin
kurtkapan'ının askeriyeden tanıdığı mı var?
ButeoButeo
Üye
acdervis dedi:

Tutup da Irak'a girdiği gibi giremez de ilk saatlerde çok kayıp verebiliriz gibi geliyor ki IŞID konusunda asıl tehdit iç tehdit. Taraftarı bir hayli fazla.[citation needed] Asıl sorun askeri yönden değil de iç güvenlik açısından terör yönünden olur olursa. Ha askeri yönden de ilk gün o kadar gariban askerimizi kaybetme ihtimalimizi hiç konuşmuyorum. Hani devletler açısından bakarsak elbette nöbetini tutan askeri umursamayacaktır da insani açıdan kimsenin şu ışid denen o.çlerin elinde düşmesini yüreğim kaldırmaz.

http://m.t24.com.tr/haber/isid-oglumu-kandirdi-4-aylik-bebegini-birakip-savasa-gidecek/268520

Yanlislikla begendim
discussioncontroller