Suriye, Irak, IŞİD (Ortadoğu Uzmanları Buraya)
TriumvirateTriumvirate
Üye

akçakalede sınır yakınlarında tsk envanterine ait araç yoğunluğu olduğu söyleniyor

fırat nehrinin doğusundan girmek gibi bir plan yoktur umarımOperation Euphrates Sword başlayacak şeklinde söylentiler var.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü açıklamasında baş düşmanı ISIS terör örgütü olarak ilan etti, yani Menbiç işi geri plana atıldı. Bildiğim kadarı ile Akçakale civarındaki sınırı iş makineleri ile açtılar, her an tanklar ile Tell Abiad ve Ain Issa üzerinden Raqq'n Roll yapabilirler. Cumhuriyet tarihimizin en büyük operasyonunu yapacağız şeklinde çeşitli açıklamalar vardı, sanırım bunu kastettiler. Bunun yanında Musul'daki mevzunun ihalesi de bize kalmış olabilir. Musul çölün ortasında, bir başına koskoca bir şehir. Ne Peşmerge ne Irak ordusu alabilir orayı.
mmtmmt
Üye
Menbiç işi geri plana atıldı çünkü kuzeyinde ve merkezinde Amerikan özel kuvvetleri bulunuyor. Akçakale konusuyla ilgili sağlam kaynak bulamadım, büyük ihtimalle uydurma haber.
TriumvirateTriumvirate
Üye
Bayram bitti çatışmalar yine başladı.

Bugün Amerikan özel kuvvetleri Çobanbey civarındaki Al Rai bölgesindeki ÖSO direnişçilerini ziyarete gitti. Nedeni belli değil, Al Bab saldırısı için komutayı devir almakta olabilir, çay içmekte.
Söylenenlere göre direnişçiler ve Amerikan askerleri yumruk-yumruğa kavga etmiş ve Amerikan askerleri o bölgeden kovulmuş, videoları var nette, bütün haber ajansları da geçti.
Ancak Qara Mazra'ah bölgesindeki ÖSO güçlerinin koalisyon güçleri tarafından kaza ile vurulduğu bilgisi geldi az önce.

Tahminen ISIS'in TR bağlantıları üzerinden medya propagandası gelecek arkasından, ÖSO'yu "ılımlı" kategorisinden "hardcore" kademesine geçirebilirler.
Gabriel Angelos
Üye
yalnız o videoda köyden çıkan amerikan askerleri ile beraber m60t sabralarımızda çıkıyor

ortak operasyon yapılacak, anlaşıldı zaten fsa biz olmadan boş bir ordu sadece, onlara kalmış bişey değil amerikan askerlerinin çıkması
TriumvirateTriumvirate
Üye
Amerikan hava kuvvetleri ve koalisyon güçleri ateşkesi bozarak DEIR EZ-ZOR'daki Suriye ordusuna ait askeri üssü vurdu. 80+ Suriye askerinin öldüğü, 100+ yaralı olduğu söyleniyor.
Gabriel Angelos
Üye
defcon 3
TriumvirateTriumvirate
Üye
Dabıq alındı ve El-Bab istikametine doğru ilerleme sürüyor. Arada sadece 15 km kaldı.
TriumvirateTriumvirate
Üye
Musul operasyonu Müttefik kuvvetleri tarafından başlatıldı.
Operasyona başta Amerikan özel kuvvetleri olmak üzere, müttefik ülkelerin özel kuvvetleri ve sayıları 30.000'i bulan Irak ordusu ve Barzani'ye bağlı Peşmerge güçleri katılıyor.
Operasyon Musul'un batısından topçu ateşi ve B-52 bombardımanı ile başlatıldı. Musul Şehrinin hemen batısında Müttefik özel kuvvetleri ve Peşmerge, daha güneydeki kırsal alanlarda ise Irak ordusu ilerleme kaydetmeye başladı.
10 gün içerisinde Musul şehrinde çok yoğun şehir savaşı bekleniyor.
Irak devleti kendi ülkelerini parçalamaya çalıştığı gerekçesi ile Türkiye'ye operasyon için asker gönderme izni vermedi ve Başika kampındaki Türk askerlerinin geri çekilmelerini istiyor ancak Türkiye Başika'dan ayrılmayacaklarını en üst mevkiden açıkladı.
Ancak yine de Musul'un geleceği için Türkiye'nin söz söyleme hakkına bizzat Müttefik zorlaması ile alınmış karar ile ket vurulmuş durumda. Bu durumun iç siyasetteki yansımaları ilginç olacak.

İlginç bir olay;
2.50'den itibaren izlemeye başlayın.
(IS) suicide car bomb detonates next to an Iraqi army tank - southeastern Mosul

http://www.liveleak.com/view?i=073_1476705673
discussioncontroller