Saygı, Hoşgörü ve Yardımlaşma Sorunu
Usturlapçı
Üye
(Lütfen Okuyun.)

Yaklaşık 8 aydır Oyungezer'e üyeyim. Üye olduğum bu süre zarfında çeşitli olaylar ve bu olaylar çerçevesinde gözlemlediğim, hatta bizzat yaşadığım olaylar oldu. Öncelikle, bu konuyu açarak başıma iş aldığımın farkındayım, ama madem site ve forum özgür bir yer. O zaman hodri meydan. Ayrıca, mümkün olduğunca tarafsız ve birilerini ifşa etmeden yapacağım.
Ufaktan, sorunları anlatmaya başlayayım:
(Yazacaklarım, sadece benim başımdan geçen olaylar değil.)

1)Saygı:
Şimdi, sitede ve forumlarda en çok gördüğüm sorunlardan ve eksikliklerden biri: Saygı.
Düşünüyorum da, bazı kişilerde saygı eksikliği var. Buna, bir çok kere denk geldim. Örneğin: Bir haberde, CoD:AD'in Türkçe gelmesi konusunda, bir kullanıcı fikrini belirtmişti ama, yorumunda yazım hataları vardı. Tabi, böyle bir fırsat bırakılır mı? Hemen, yazım hataları yüzünden, yerden yere vurmaya başladılar.
Ya da başka bir örnek: Ünlü bir firmanın başkanı ''hayatta ki değerleri anlamak'' bahanesiyle istifa etmişti. Bende, istifa sebebini gereksiz ve çocukça bulmuştum. Bana gelen cevapların hepsi laf sokmak üzerineydi. Hatta yorumda ''enseye şaplak'' gibi deyim bile vardı. Sitede banlanma olmasa devamını da getirirdi.
Son olarak: Bir tane ücretsiz oyun vardı. Dergide yayınlanan incelemeyi, sitede de yayınlıyorlardı. O, oyun benim bilgisayarımı kapatıyordu. Bende yorumumda, arkadaşlara oyunu oynamamaları gerektiğini yazmıştım. Sonuçta kendi düşüncemdi. Ama, çirkefler rahat durur mu? Birisi dalga geçmeye ve aşağılamaya başladı.
Nedir bu nefret? Nedir bu saygısızlık?

2)Hoşgörü:
Bu konu genelde, ''Saygı'' konusuyla bağlantılı ama, farklı yönlerini yazıyım.
Sitede ve forumda da, ciddi Hoşgörü eksiği gördüm. Mesela: Sitede ki bir konuda, kullanıcılardan biri, flash oyun yapmak için, çizimi iyi olan birini arıyordu. Yaptığı işin karşılığında para ve jenerik kısmında adı geçecekti. Neyse, arkadaşlarımız durumunu açılıyor. Hemen başlıyorlar: ''Beni öm'den taciz ediyor.'', ''fikrinizi çalarız diye söylemiyor.'', ''Ne kadar para vereceksin?'' gibi gibi şeyler. Yav, bunu gören arkadaş bir daha forum'a gelir mi? Ya da, Oyungezer üyeleri hakkında ne düşünür? Peki, o kişinin duygularını düşündünüz mü?
Başka bir örnek; Gone Home benim için, sevmediğim, anlamsız ve pahalı bulduğum bir oyundu. Gone Home'la ilgili bir haberde düşüncelerimi belirtmiştim. 3 saat gibi kısa bir sürede biten, bir oyunun 20-25$ istemesi ve Just Cause 2 gibi bir oyunun ise (En az 15 saat oyun süresi) 15$ istemesi bana garip gelmişti. Bunu yorumunda belirttiğimde, hemen biri atladı,''Git o zaman Just cause 2 al, boş boş yorum yapma'' diye capslock açık şekilde cevap verdi. Yahu, bu benim düşüncem. Neden hoşgörülü davranmıyorsunuz? Hadi, tamam düşünceme katılmayabilirsin, ama neden bunu düzgünce söylemiyorsun. Nedir bu anlayışsızlık? Nedir bu hoşgörüsüzlük?
Durun, en sinirini sona bıraktım: The Last Of Us haberlerinin birinde, ana oyunun hikayesinin çok bilindik ve tahmin edilebilir olduğunu söylemiştim. İşitmediğim azar kalmadı. Hayır, adamlar nazikçe; ''Düşüncelerinize katılmıyorum.'' demiyor ki. ''Git kumda oyna'', ''Yürü git buradan'' vb. Bildiğin, böyle oyunları eleştirmek, eksik noktalarını bulmak, suç resmen.
İnsanların oyun zevklerini kötülemek, aşağılamak ise bambaşka bir sorun. Sabaha kadar anlatsan bitmez.

3)Yardımlaşma:
Hah geldik, en sorunlu konuya. Sitede ve forumda ki, bana göre en sıkıntılı konu.: Yardımlaşma. Şimdi nereden başlasam bilemiyorum. O kadar sorun var ki...
Neyse, bir yerden başlayayım. Öncelikle, sitede ve haberlerde ciddi yardımlaşma sorunu var. Birkaç kişi hariç, geri kalan kullanıcılar, birilerine yardım etmeyi zul görüyorlar. Tabi, konuya vakıf olmayan kişiler bunun dışında. Yoksa ben de, bilmediğim bir konu hakkında, yanlış bilgi verip, o insanı kandırmak istemem.
Ancak durum ortada. Diyelim ki; Makro ataması hakkında bilgiye ihtiyacınız var ve insanlar bu konuda bilgileri oldukları halde size yardım etmiyorlar. Nasıl hissedersiniz?
Veya, Oyunları yurt dışından getiren bir kişiye; Nasıl getirdiğini veya bir sorunda yardım istediniz ve nazik bir şekilde mesajınızı ilettiniz, ama, mesajı ilettiğiniz kişi, sizi kale almadı. Hoş değil. Değil mi?
Sonuncu daha fena; Haberlerin birinde, bir konu hakkında yardım istemiştim. Millet, sinirlenip ''Git Foruma Yaz'' diye saldırdı. Ve, foruma yazdım. Bilin bakalım ne oldu? Cevap veren çıkmadı>:-O. Sorunumla baş başa kaldım. Peki empati kurun. Aynı, şeyi size yapsak hoşunuza gider mi? :-|

İnsanlar mümkün olduğunca başkalarına yardım etmeli. Ben şahsen elimden geldiği kadarıyla insanlara yardım etmeyi seviyorum. Birini, mutlu ettiysem, ne mutlu bana.,

Peki Sen?:
Ben kötü biri değilim. Mümkün olduğunca insanlara nazik dille anlatmaya, iyi davranmaya, saygın davranmaya çalışıyorum ve bana saldırılmadığı sürece saldırmam. Ama, bende insanım. Ben de sinirlenirim üzülürüm. Benim de duygularım var. Bana kötü bir şey yaptığınız zaman, bunları yapmam normal.
Ancak;haksız yere üzdüğüm kırdığım biri/birileri varsa özür diliyorum. Hatta, nerede hata yaptığımı gösterirseniz yorumumu silerim.

Örnek İnsanlar:
Aması maması yok sitede ve forumlarda herkes öyle değil. Örnek alınması gereken insanlarda var. Ancak, bunu buraya yazmıyorum. Çünkü, doğru olmaz. Karşılaştırılmak hoş değildir. Bana yapılsa, benimde hoşuma gitmez.

Sonuç:
Toparlayacak olursak; İnsan özgür bir varlıktır. İstediğini yapmaya, düşünmeye, sevmeye hakkı ve özgürlüğü vardır. Ancak; Bu hak ve özgürlük, başkasının özgürlük ve hakkına müdahale ediyorsa, kısıtlıyorsa ya da engelliyorsa, o hak ve özgürlükler biter. Aynısı, burada da geçerli.
Başkalarının haklarına saygı duymalıyız. Sevdiği bir şey konusunda hoşgörülü olmalıyız. Yardıma, ihtiyaç duydukları zaman, elimizden geldiğince yardım etmeliyiz. Çünkü:

''İnsanlar Özgürdürler''

Peki, sizin düşünceniz nedir?

Sifon
Üye
İnternette bu yazdığın idea'da bir platform var mı peki
HOXHOX
Üye
take it or leave it. ogz hunger games gibidir. ogz foruma üye olmak kurtlarla sofraya oturmaktır. burda racon kesmezler burda kafa keserler : d

>: -O smileyin çok güzelmiş demeden edemicem.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
@Usturlapçı

Peki hiç ciddi ciddi insanlar neden bana böyle davranıyorlar diye düşündün mü? Kimse kimseye saygı duymak zorunda değil, hoşgörülü olmak zorunda hiç değil, yardımlaşma mevzusu da aynı. Bunları sanki insanların zorunda olduğu şeyler gibi söylüyorsun fakat iş burada bitmiyor.

Ne ekersen onu biçersin. Ana sayfanın durumu rezalet. Bu yüzden senin ana sayfadaki haberlere yorum yapmadan önce iyice düşünmen ona göre yorum yapman lazım.

Mesela bak: O ücretsiz oyun için insanlara oyunu oynamamaları gerektiğini yazmışsın. Bunun yerine oyun bende şöyle böyle hata verdi çalışmadı falan demen gerekirdi. Direkt oynamayın falan demişsen neden oynamamalıyız gibisinden insanlar kızmıştır.

O hoşgörü mevzusunda bahsettiğin çizim mevzusunda elemana kaç kişi düzgünce ne çizileceği hakkında ayrıntılı bilgi verilmesini rica etti resmen. Atar falan yaptı eleman, haliyle doğal olarak insanlar kızdı.

Gone Home ve last of us mevzusunda gone home yorumun neyse de last of us'ı durup dururken kötülemişsin resmen. Hani senin sırf senin düşüncen diye kimsenin sana laf atamayacağını düşünmemen lazım. Özellikle de bazı düşüncelerin paylaşılmasa daha iyi olduğunu idrak etmen lazım. İnsanlar haklı sen haksızsın demiyorum fakat insanlar böyle, yapacak bi' şey yok.

Beğenenler: Usturlapçı

İ. Evrenİ. Evren
Üye

Bir dakika bir dakika:

Böyle Last of Us, RDR, Skyrim, Gone Home vs. gibi popüler olmuş oyunlar kötüleniyor ama niye kimse bana haber vermiyor?

Yapmayın, etmeyin.

Çok pis AC de kötülerim.

''Git kumda oyna.''

Beğenenler: kral julien

RikudouSenninRikudouSennin
Üye
image
CombiningPersonCombiningPerson
Üye

Böyle Last of Us, RDR, Skyrim, Gone Home vs. gibi popüler olmuş oyunlar kötüleniyor ama niye kimse bana haber vermiyor?

>hiçbirini oynamadı
Üye
hangi AC'yi kötülücen?
Üye
yolun açık olsun gardaş
NihirusNihirus
Üye
Tanımadığın, hayatında yer kaplamayan onlarca insanın saygısı, sevgisi, hoşgörüsü olmasa neyin eksik olacak ki? he de geç. İnternetteki çoğu tartışma ortamı ciddiye alınacak seviyede değil.

Beğenenler: aztek, Usturlapçı

Sifon
Üye
tanımasak da bir insan bir insandır
discussioncontroller